Z okazji Dnia Bez Mięsa wyszliśmy na ulice miast, aby skłonić przechodniów do refleksji nad zawartością własnego talerza i wyborem diety roślinnej.
Akcje odbyły się w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Słupsku, Bydgoszczy, Katowicach, Piotrkowie Trybunalskim, Krakowie oraz we Wrocławiu.
Aktywiści i aktywistki na akcjach stanęli z banerami, rozdawali ulotki z przepisami i rozmawiali z zainteresowanymi osobami o diecie roślinnej.
Ze stosowaniem zbilansowanych diet roślinnych wiąże się szereg korzyści zdrowotnych, na co wskazują badania naukowe. Wiele prestiżowych organizacji zajmujących się promocją zdrowia, dietetyką i żywieniem zaleca dietę wegańską. Uważamy, że to najlepszy moment na zmianę nawyków żywieniowych – mówi Paweł Frańczuk z łódzkiej Vivy!
Raporty organizacji międzynarodowych, w tym ONZ czy IPPC, od lat biją na alarm. Nasz apetyt na mięso i produkty odzwierzęce bezpośrednio napędza zmiany klimatu. Według danych zawartych w raporcie FAO Livestock’s long shadow masowa hodowla zwierząt odpowiada za większą emisję gazów cieplarnianych niż cały transport samochodowy, lotniczy i morski razem wzięte.
W obliczu wymienionych faktów korzystanie z produktów pochodzenia zwierzęcego dawno przestało być osobistym wyborem. Preferencje konsumenckie mają wpływ na całą planetę i na przyszłość ludzi.
Podsumowując – zmiana diety na przyjaźniejszą środowisku jest wręcz koniecznością. Zgodnie ze stanowiskiem American Dietetic Association dieta oparta na produktach roślinnych wcale nie jest niedoborowa. Dobrze zaplanowana i zbilansowana jest bezpieczna i odżywcza na każdym etapie życia, również dla dzieci i młodzieży.
Do takich zmian szczególnie zachęcamy osoby młode. A także rodziców i dziadków, którym zależy na przyszłości dzieci i wnuków – mówi Magda Góra z Vivy!