Wierzymy w oddolny, lokalny aktywizm i jesteśmy jedyną organizacją, która promuje prawa zwierząt i dietę roślinną w tylu ośrodkach w kraju.
Działania naszych aktywistów wychodzą daleko poza Warszawę, w której mamy siedzibę. W kilkunastu miastach w Polsce funkcjonują nasze grupy lokalne zrzeszające aktywistki i aktywistów czynnie realizujących założenia naszej organizacji.
Grupy aktywistyczne w swoich lokalnych środowiskach promują prawa zwierząt i dietę wegańską, organizują akcje uliczne, pokazy filmów wykłady, imprezy kulinarne. Współpracują także z władzami i społecznościami, aby zmieniać lokalne środowisko na bardziej przyjazne zwierzętom. Grupy piszą projekty do budżetów obywatelskich, wspierają opiekunów kotów wolno żyjących oraz współpracują z lokalnymi wege miejscówkami.
W 2023 nasze grupy lokalne działały w 15 miastach: Bełchatów, Białystok ,Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Leszno, Lublin, Łódź, Piotrków Trybunalski, Poznań, Rzeszów, Słupsk, Toruń, Warszawa i Wrocław. W ramach grup lokalnych współpracowało z nami ponad 150 wolontariuszy! Grupy zorganizowały ponad 100 akcji i wydarzeń promujących weganizm i prawa zwierząt!
Jak minął nam 2023 rok?
W Nowy Rok weszliśmy kolejną edycją charytatywnego wydarzenia “Dziarentynki”, które swój finał miało w Walentynki. Po raz trzeci łódzkie studia tatuażu wystawiły na licytację wzory tatuaży ze zwierzętami. Całkowity dochód z imprezy został przeznaczony na bezpośrednią pomoc zwierzętom.
Także w lutym nasza łódzka grupa lokalna uruchomiła kampanię outdoorową na citylightach “Miej serce dla wszystkich zwierząt”. Na 10 łódzkich przystankach można było zobaczyć citylighty zachęcające do refleksji nad zawartością własnego talerza. Wiele osób decyduje się na dietę roślinną z powodu empatii do zwierząt, które codziennie przeżywają horror na fermach, w transporcie i rzeźniach, dlatego plakaty miały skłonić przechodniów do zastanowienia się nad wyborami konsumenckimi, których dokonują każdego dnia.
Wiosna, wiosna, ach to ty!
Z okazji Światowego Dnia Bez Mięsa, który przypada 20 marca, w kilku miastach zostały zorganizowane akcje uliczne edukujące na temat weganizmu, zmian klimatu i praw zwierząt.
W Łodzi aktywistki i aktywiści Vivy! stanęli z planszami prezentującymi wewnętrzne życie zwierząt, ich emocje i uczucia. Była to pierwsza odsłona nowej akcji ulicznej “Zwierzęta niebędące ludźmi”.
Z kolei w Warszawie i Bydgoszczy nasze grupy lokalne zainscenizowały miejsce zbrodni. To nietypowy happening ukazujący oczywisty związek między zwierzęciem a powstającym z niego produktem.
Viva Akcja dla zwierząt – Poznań zorganizowała akcję pokazującą ile wody potrzeba do produkcji burgera wołowego, zachęcając przechodniów do wyboru diety roślinnej w trosce o naszą planetę. Akcja uświadamiająca odbyła się także we Wrocławiu.
W okolicy świąt wielkanocnych w Łodzi, Warszawie i Wrocławiu nasi wolontariusze zorganizowali Veganoce, czyli roślinne uczty świątecznych smaków. To wydarzenia na których smakujemy dania kuchni roślinnej w wersji świątecznej, dzielimy się przepisami i wiedzą. Na Veganocy pojawiły się osoby, które zmieniły lub zmieniają swoje nawyki żywieniowe, a także ci, którzy po prostu chcą urozmaicić swoje świąteczne menu.
Muzeum Tortur Współczesnych reaktywacja!
Po pandemicznej przerwie wróciliśmy z nietypową wystawą. W Noc Muzeów na rogu ulic Piotrkowskiej i Jaracza w Łodzi stanęło Muzeum Tortur Współczesnych. Wydarzenie miało miejsce podczas łódzkiej Nocy Muzeów, dzięki czemu wpisało się w kontekst imprez odbywających się w tym czasie w mieście. Z zewnątrz, osoby zainteresowane wystawą nie mogły zobaczyć, czego dokładnie ona dotyczy. Choć nie było jednoznacznej informacji, to kolejka ustawiała się przed namiotem jeszcze przed oficjalnym otwarciem dla zwiedzających.
W namiocie wystawowym czekały na zwiedzających nietypowe eksponaty. Wśród nich: przeciwzdajacz, poskrom, poganiacz, kolczykownica czy kleszcze nosowe. Goście wystawy zobaczyli, jakie narzędzia wykorzystuje się w chowie przemysłowym zwierząt, ponieważ to one są współczesnymi ofiarami. Kustosze muzeum, w których wcielili się łódzcy aktywiści, opowiadali o tym, jak dręczy się i katuje m.in. krowy, kury czy świnie. Każdy mógł dotknąć narzędzi oraz zapoznać się z informacjami na ich temat na specjalnych tablicach. Najwięcej emocji wzbudziła ostatnia stacja w muzeum poświęcona narzędziom do uśmiercania zwierząt.
Tydzień Wege
W maju odbyła się 17. edycja Tygodnia Wege – największej imprezy promującej dietę wegańską w Polsce!
Poza głównymi obchodami w stolicy, Tydzień Wege świętowały również nasze grupy lokalne. Wolontariusze zorganizowali wegerajdy rowerowe, pikniki, pokazy filmów, zajęcia jogi, a także roślinne poczęstunki.
Grupy aktywistyczne to świetny sposób na efektywne działanie dla zwierząt oraz na poznawanie ludzi o podobnych poglądach i wartościach. Działaj z nami! viva.org.pl/wolontariat
Są akcje, nawet w wakacje!
4 czerwca w ponad stu miastach na 6 kontynentach aktywiści i aktywistki stanęli na ulicach z portretami zwierząt. Celem było zwrócenie uwagi na problem praw zwierząt i na gigantyczną skalę ich wykorzystywania.
W tym roku akcję z okazji The National Animal Rights Day zorganizowała nasza grupa z Poznania. Ceremonię upamiętniająca miliardy zwierząt, które co roku giną z rąk ludzkich zakończyło odczytanie Deklaracji Praw Zwierząt. W drugiej części wydarzenia przechodnie mieli okazję spróbować pysznych roślinnych dań, które przygotowały poznańskie wege lokale.
W wakacje nasi aktywiści odwiedzili ze stoiskiem informacyjnym kilka festiwali: Wegetariadę, Róbmy swoje, czy Pol’and’Rock Festival. Na stoiskach odbyliśmy setki rozmów o diecie roślinnej i prawach zwierząt. Rozdaliśmy także tysiące materiałów edukacyjnych.
Ogromnie cieszy nas rosnące z roku na rok zainteresowanie weganizmem i etycznym stylem życia! Nasze stoiska odwiedzają osoby, które były u nas w poprzednich latach i m.in. dzięki nam odstawiły mięso i produkty odzwierzęce!
Wakacje zakończyliśmy akcjami na Dzień Mleka Roślinnego wspólnie z naszymi kampaniami Białe Kłamstwa i Zostań Wege. Na stoiskach w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu, Lesznie, Gdańsku, Toruniu, Piotrkowie Trybunalskim, Słupsku i Wrocławiu rozmawialiśmy o roślinnych alternatywach nabiału. Można było spróbować mleka roślinnego, bezmlecznej czekolady, kawy mrożonej na mleku owsianym oraz pysznych wegańskich ciast i ciasteczek.
Aktywistyczna jesień
Jesień rozpoczęliśmy w Ośrodku Obozowo-Biwakowym w Kuźnicy, do którego zjechali się nasi wolontariusze i pracownicy z całej Polski. Celem zjazdu Fundacji były poznanie współpracujących z nami osób, wymiana doświadczeń i zdobycie wiedzy, którą przełożymy na skuteczną walkę o prawa zwierząt.
Jesień to także czas promocji praw zwierząt i weganizmu na stoiskach fundacji m.in na Igrzyskach Wolności w Łodzi, czy na Kongresie Kobiet we Poznaniu.
W listopadzie, jak co roku, nasi aktywiści wzięli udział w dużej akcji z okazji Dnia Bez Futra. Kilka grup dodatkowo zorganizowało akcje antyfutrzarskie w swoich miastach.
Zimową porą
Grudzień to oczywiście nasze wegańskie Vegilie oraz działania mające na celu wprowadzenie ustawowego zakazu sprzedaży żywych ryb. Nasi aktywiści monitorowali sprzedaż karpi na targowiskach oraz organizowali protesty.