W Dzień Bez Jajek zorganizowaliśmy w Gdańsku happening nagłaśniający los kogucików w przemyśle jajczarskim.
W 2022 roku ogłosiliśmy 11 kwietnia – Ogólnopolskim Dniem Bez Jajek. To ważny dzień w kalendarzu, który ma zwrócić uwagę na los cierpiących zwierząt. Ponadto także zachęcić do rozpoczęcia przygody z weganizmem i dietą roślinną.
Happening dla kogucików
Czarne plastikowe worki i wysypujące się z nich żółte pisklaki można było zobaczyć podczas happeningu z okazji Dnia Bez Jajek w Gdańsku. Duże plakaty trzymane przez aktywistki wyjaśniały o co chodzi w akcji. Obok na stoisku informacyjnym, można było podpisać petycję i wziąć materiały edukacyjne na temat zwierząt i weganizmu. Tematem happeningu był los kogucików, a celem akcji nagłośnienie okrutnego procederu zabijania piskląt płci męskiej w przemyśle jajczarskim. Akcję zorganizowała nasza kampania Stopklatka. Co się dzieje z jednodniowymi kogucikami?
40 milionów kogucików
W Polsce każdego roku około 40 milionów piskląt zabija się w pierwszych trzech dniach ich życia, tylko dlatego, że urodziły się samcami. Nie znoszą jaj i nie przybierają na wadze tak szybko jak brojlery hodowane na mięso. Na fermach niosek koguciki zaraz po wykluciu traktowane są jak odpad, pomimo tego, że są to żywe i czujące istoty.
W wylęgarniach kur niosek z jaj wykluwają się kury i koguciki, jednak koguciki nie będą znosić jaj. Pisklęta płci męskiej są zabijane w okrutny sposób. Najczęściej stosowanymi metodami uśmiercania kogucików jest gazowanie oraz maceracja czyli mielenie żywych, w pełni świadomych zwierząt. Metoda maceracji polega na stosowaniu szybkoobrotowych urządzeń o napędzie mechanicznym, wyposażonych w ostrza uśmiercające lub wystające elementy ze spienionego polistyrenu. Jadące na taśmie koguciki wpadają między ostrza, są cięte na kawałki, miażdżone, mielone żywcem. Drugi sposób czyli gazowanie polega na zamykaniu piskląt w szczelnych pojemnikach. Gdy pojemniki są już wypełnione wpuszcza się do nich dwutlenek węgla, który uśmierca pisklęta. Oba rozwiązania są stosowane przy produkcji wszystkich typów jaj (także zerówek). Niewątpliwie tak okrutne praktyki nie powinny mieć miejsca w cywilizowanym kraju.
Podpisz petycję i pomóż kogucikom
Zbieramy podpisy pod petycją do ministerstwa rolnictwa na rzecz wprowadzenia zakazu mielenia żywcem i gazowania piskląt oraz wspierania metod rozpoznawania płci w jajach. PODPISZ PETYCJĘ
Zbieramy podpisy pod petycją do Ministra Rolnictwa, ponieważ jak najszybciej powinniśmy wprowadzić przepisy zakazujące maceracji i gazowania żywych piskląt. Rozwiązaniem jest wprowadzenie metod rozpoznawania płci zarodka na bardzo wczesnym etapie rozwoju, co oszczędziłoby cierpienia milionom kogucików. – mówił Łukasz Musiał, koordynator kampanii Stopklatka.
Cierpią nie tylko koguciki
Nioski (kury hodowane na jaja) w większości są zamknięte w halach i wciśnięte po kilka osobników do małych klatek. W klatkach tych nawet podłoże pokrywa metalowa krata. W ścisku ptaki nie mogą rozprostować skrzydeł ani spełniać podstawowych potrzeb, przez co żyją w stresie i stają się agresywne. Zamiast poprawić warunki i wyeliminować wzajemne okaleczanie się zwierząt, hodowcy stosują przycinanie dziobów i to bez znieczulenia. Ponadto kury zmuszane są do składania jaj w tak dużej ilości, że prowadzi to do odwapnienia organizmu. Warto zwrócić uwagę, że we wszystkich rodzajach chowu – 3 (klatkowy), 2 (ściółkowy), 1 (wolny wybieg), 0 (eko) – kury, które przestają się nieść, trafiają do rzeźni i są zabijane. Załadunek i transport do ubojni powoduje ich ból, stres i dodatkowe urazy.
Happening w Dzień Bez Jajek zorganizowała kampania Vivy – Stopklatka – więcej info na FB Powstrzymajmy przemysłowy chów zwierząt i Instagramie Stopklatka.
Plakaty zaprojektowała dla nas Kaja Depta-Kleśta z Poster & Sons
Spróbuj bez jajek
W dzisiejszych czasach nie ma żadnych przeciwwskazań do wyboru diety roślinnej i rezygnacji z jedzenia jajek. Z produktów roślinnych możemy dostarczyć wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Dzięki niezliczonej liczbie wegańskich przepisów dostępnych w internecie bez problemu zrobimy typowe jajeczne dania w wersji roślinnej: tofucznicę, omlety, ciasta itd… – przekonuje Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Zostań Wege.
Od lat prowadzimy darmową akcję Zostań Wege na 30 dni, która ma na celu pokazanie, że zbilansowana dieta roślinna nie jest trudna, a za to różnorodna i smaczna. To co ląduje na naszym talerzu ma znaczenie nie tylko dla zwierząt, naszego zdrowia, ale także dla przyszłości planety. Dołączając do darmowego programu można korzystać z bazy sprawdzonych, roślinnych przepisów i merytorycznej wiedzy na temat odżywiania. Program dostępny jest także w bezpłatnej aplikacji na IOS i Android.