Wierzymy w oddolny, lokalny aktywizm i jesteśmy jedyną organizacją, która promuje prawa zwierząt i dietę roślinną w tylu ośrodkach w kraju.
Nasze grupy aktywistyczne w swoich lokalnych środowiskach promują prawa zwierząt i dietę wegańską, organizują akcje uliczne, pokazy filmów wykłady, imprezy kulinarne. Współpracują także z władzami i społecznościami, aby zmieniać lokalne środowisko na bardziej przyjazne zwierzętom. Grupy piszą też projekty do budżetów obywatelskich, wspierają opiekunów kotów wolno żyjących oraz współpracują z lokalnymi wege miejscówkami.
W 2024 nasze grupy lokalne działały w 15 miastach: Bełchatów, Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Leszno, Łódź, Piotrków Trybunalski, Poznań, Rzeszów, Słupsk, Toruń, Warszawa i Wrocław.
Współpracowało z nami 150 wolontariuszy, a grupy zorganizowały łącznie prawie 200 wydarzeń promujących prawa zwierząt i weganizm.
Jak minął nam 2024 rok?
W Nowy Rok weszliśmy kolejną edycją charytatywnego wydarzenia “Dziarentynki”, które swój finał miało w Walentynki. Już po raz czwarty łódzkie studia tatuażu wystawiły na licytację wzory tatuaży ze zwierzętami. A całkowity dochód z imprezy został przeznaczony na bezpośrednią pomoc zwierzętom.
W lutym odbyła się także kolejna edycja wydarzeń „W Walentynki wspieram Korabki” podczas których we współpracy z lokalami zbieramy środki dla naszego schroniska w Korabiewicach przez sprzedaż roślinnych ciast.
Nasze ośrodki w Łodzi i Warszawie postanowiły też minionej zimy zintegrować lokalną wege społeczność przez organizację imprez „Wege speed dating” oraz „Wege speed friending”. Obie wersje wydarzenia cieszyły się dużą popularnością!
Wiosna, wiosna, ach to ty!
Z okazji Światowego Dnia Bez Mięsa, który przypada 20 marca, w kilku miastach zostały zorganizowane akcje uliczne edukujące na temat weganizmu, zmian klimatu i praw zwierząt.
W Sopocie nasza trójmiejska grupa lokalna zorganizowała happening z wiaderkami, który pokazuje ile wody potrzeba do wyprodukowania burgera wołowego. Aktywiści zachęcali również przechodniów do wyboru diety roślinnej w trosce o planetę.
Z kolei w Warszawie i we Wrocławiu odbyły się akcje z degustacją roślinnych dań o raz darmowymi materiałami edukacyjnymi dla przechodniów.
W okolicy świąt wielkanocnych nasi wolontariusze zorganizowali Veganoce, czyli roślinne uczty świątecznych smaków. To wydarzenia na których smakujemy dania kuchni roślinnej w wersji świątecznej, dzielimy się przepisami i wiedzą.
Muzeum Tortur Współczesnych wróciło do stolicy!
Czym się dziś zadaje ból, który trudno opisać słowami? Jak to możliwe, że tortury odbywają się zgodnie z prawem? 18 maja 2024 pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie stanęło Muzeum Tortur Współczesnych. To szokująca i unikalna wystawa, którą można zobaczyć tylko raz w roku w jednym mieście w Polsce.
W namiocie wystawowym czekały na zwiedzających nietypowe eksponaty. Wśród nich: przeciwzdajacz, poskrom, poganiacz, kolczykownica czy kleszcze nosowe. Każdy mógł dotknąć narzędzi oraz zapoznać się z informacjami na ich temat na specjalnych tablicach. Na zakończenie odwiedzający przekonali się, jak wyglądają aparat ubojowy, noże rzeźnicze oraz skrzynia do gazowania norek na fermach futrzarskich. Ostatnie stacje wzbudziły najwięcej emocji.
Tydzień Wege jest pełnoletni!
W maju odbyła się 18. edycja Tygodnia Wege – największej imprezy promującej dietę wegańską w Polsce!
Poza głównymi obchodami w stolicy, Tydzień Wege świętowały również nasze grupy lokalne w Toruniu, Łodzi, Rzeszowie, Bełchatowie, Tychach, Bydgoszczy, Gdańsku, Piotrkowie Trybunalskim, Wrocławiu, Krakowie i Słupsku.
Są akcje, nawet w wakacje!
W dniach 27-28 czerwca w Warszawie stanęła wyjątkowa interaktywna wystawa w naczepie tira, która była częścią europejskiej trasy „Dla Zwierząt – Euro Tour 2024”.
Zwiedzający wystawy mogli zdobyć sporą dawkę wiedzy na temat realiów życia zwierząt w hodowlach przemysłowych. Dzięki technologii VR mogli „zobaczyć” na własne oczy, jak traktowane są zwierzęta. A także dlaczego nowe przepisy dotyczące ich ochrony powinny być wprowadzone jak najszybciej. Na miejscu można było dowiedzieć się też więcej o możliwościach zmian w przepisach dotyczących dobrostanu zwierząt.
W wakacje nasi aktywiści odwiedzili ze stoiskiem informacyjnym kilka festiwali: Rockowiznę, Róbmy swoje, czy Pol’and’Rock Festival. Na stoiskach odbyliśmy setki rozmów o diecie roślinnej i prawach zwierząt. Rozdaliśmy także tysiące materiałów edukacyjnych.
Sierpień zakończyliśmy akcjami na Dzień Mleka Roślinnego wspólnie z naszymi kampaniami Białe Kłamstwa i Zostań Wege. Na stoiskach w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Toruniu, Bydgoszczy, Piotrkowie Trybunalskim i Słupsku rozmawialiśmy o roślinnych alternatywach nabiału. Można też było spróbować mleka roślinnego, bezmlecznej czekolady, kawy mrożonej na mleku owsianym oraz pysznych wegańskich ciast i ciasteczek.
Aktywistyczna jesień
Jesień upłynęła nam pod znakiem zbiórki podpisów pod projektem „Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt”. Nasze ośrodki lokalne w całej Polsce przez trzy miesiące zbierały podpisy na ulicy oraz na różnych wydarzeniach. Dzięki ogromnej determinacji i zaangażowaniu wolontariuszy oraz obywatele i obywateli, którzy włączyli się do zbiórki, udało się zebrać ponad pół miliona podpisów. Projekt już po dwóch tygodniach od złożenia otrzymał numer druku!
Jesień to także czas promocji praw zwierząt i weganizmu na stoiskach fundacji m.in na Igrzyskach Wolności w Łodzi, czy na Kongresie Kobiet we Gdańsku.
W listopadzie, jak co roku, nasi aktywiści wzięli udział w antyfutrzarskim marszu z okazji Dnia Bez Futra, który odbył się 24 listopada w Warszawie. Tysiące osób przeszły spod Sejmu pod Pałac Kultury i Nauki. Kilka dni wcześniej stanęła tam symboliczna ferma norek.
Wydarzenie poprzedziło też pisanie kartek do Premiera Donalda Tuska z apelem o zakaz.
Zimową porą
Grudzień to oczywiście nasze wegańskie Vegilie oraz działania mające na celu wprowadzenie ustawowego zakazu sprzedaży żywych ryb. Nasi aktywiści monitorowali też sprzedaż karpi na targowiskach oraz organizowali protesty.
Grupy aktywistyczne to świetny sposób na efektywne działanie dla zwierząt. Wolontariat daje też możliwość poznania osób o podobnych wartościach.