W dniach 17 oraz 18 października pod Cyrkiem Zalewski odbędą się cztery ostatnie demonstracje towarzyszące zakończeniu XI Festiwalu Sztuki Cyrkowej. Będą one podsumowaniem blisko miesięcznego protestu przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach. <br />Zwierzęta wykorzystywane w cyrkach większość swojego życia spędzają w klatkach, często tak małych, iż nie pozwalają im na zaspokojenie wynikających ze specyfiki gatunku potrzeb ruchowych. Z klatek większość zwierząt wypuszczanych jest jedynie na czas przedstawień, w trakcie których zmuszane są do nienaturalnych dla siebie zachowań. Są one wynikiem tresury zwierząt, która często odbywa się z wykorzystaniem przemocy i narzędzi przymusu bezpośredniego, takich jak pałki, kije, haki czy pałki elektryczne. W efekcie zwierzęta często popadają w różne choroby, również psychiczne – nierzadko można zaobserwować zachowania stereotypowe, czyli notoryczne wykonywanie tych samych ruchów (np. kiwanie się na boki), będące wynikiem traumatycznych przeżyć. Niezależnie od metody zastosowanej przez tresera (możliwe jest również zastosowanie tzw. "wzmocnienia pozytywnego", czyli nagradzania zwierzęcia za wykonywanie poleceń) celem tresury zawsze jest złamanie zwierzęcia i skłonienie go do czynności niespotykanych w ramach danego gatunku. To egzemplifikacja ściśle hierarchicznego podejścia, gdzie silniejszy ma władze nad słabszym, może narzucić mu swoją wolę i zmusić do każdego zachowania, jeśli tylko fizycznie (czy nawet ewolucyjnie) go przewyższa.
Z takimi treściami podczas wizyty w cyrku mniej lub bardziej świadomie konfrontowane są również dzieci. Ministerstwo Edukacji Narodowej w oświadczeniu już w 2003 roku stwierdziło, iż cyrk nie niesie ze sobą żadnych wartości edukacyjnych, w związku z czym zabieranie dziecka na przedstawienie nie przyczynia się do jego rozwoju.
Sam Cyrk Zalewski zasłynął zachowaniami, które w wątpliwość podają deklaracje właściciela o humanitarnym i pełnym miłości podejściu do zwierząt. Najbardziej oburzającym wypadkiem jest znalezienie przez przedstawicieli Stowarzyszenia Empatia w 2006 roku szczątków wielbłąda na śmietniku nieopodal podwarszawskiej bazy cyrku – przedstawiciele cyrku nigdy nie ustosunkowali się do tego znaleziska. Sam właściciel wielokrotnie atakował werbalnie oraz fizycznie osoby protestujące pod jego cyrkiem, toczy się przeciw niemu postępowanie za pobicie, niebawem rozpocznie się również postępowanie za zakłócanie zarejestrowanego zgromadzenia.
Organizowane w ten weekend przez Fundację Viva! Akcja Dla Zwierząt, Stowarzyszenie Empatia oraz Inicjatywę Warszawską demonstracje są ostatnimi z zaplanowanych na czas trwania festiwalu 16 pikiet pod cyrkiem. Na zakończenie, oprócz standardowej akcji informacyjnej, planowana jest również oprawa muzyczna. <br>
<b>Czas rozpoczęcia akcji to 12.30 i 16.30 w sobotę, oraz 11 i 15.30 w niedzielę. Demonstracje odbędą się pod wejściem do cyrku, w Parku Zachodnim vis a vis Dworca Zachodniego.</b><br>
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: mailto:andrzej@viva.org.pl,
<br><br />