Fermy przemysłowe i międzynarodowy przemysł drobiarski są w wielkim stopniu odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się ptasiej grypy, a dzikie ptaki są niesłusznie oskarżane o roznoszenie choroby – twierdzi nowy raport omawiany na łamach brytyjskiej gazety The Independent.<br />Raport brytyjskiej grupy rolników „Grain ” podaje, że śmiertelny wirus H5N1 rozwinął się w intensywnych hodowlach drobiu w Azji i rozprzestrzenił się poprzez eksport żywych ptaków i używanie kurzych odchodów jako nawozu. Ta publikacja ukazała się po ogłoszeniu, że wirus został znaleziony na farmie indyków we wschodniej Francji. Chociaż ferma była blisko miejsca, gdzie znaleziono dwie zarażone dzikie kaczki, całe 11 tys. indyków trzymano w zamknięciu, bez kontaktu z dzikimi ptakami.
Naukowcy-dysydenci akceptują fakt, że ptasia grypa powstała wśród dzikich ptaków, ale twierdzą, że rozwinęła się na azjatyckich fermach przemysłowych, gdzie ptaki żyją stłoczone. Opracowanie naukowe, opublikowane w oficjalnym magazynie Amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, oskarża przemysł drobiarski o rozprzestrzenienie wirusa z Chin do Wietnamu.
Organizacja charytatywna BirdLife zauważa, że rozprzestrzenienie się wirusa, ostatniego lata w Rosji – powszechnie łączone z migrującymi ptakami – miało miejsce w okresie, kiedy ptaki się pierzyły i nie były zdolne do lotu. Dodaje także, że w Nigerii choroba pojawiła się na fermie przemysłowej odległej od tras przelotów migrujących ptaków.
Źródło:
http://news.independent.co.uk/environment/article347790.ece
Filmy:
<a href="http://www.petatv.com/tvpopup/video.asp?video=hillside&Player=wm&speed=_med">Przemysłowa ferma kur w Wielkiej Brytanii</a>
<a href="http://www.petatv.com/tvpopup/Prefs.asp?video=45_days">45 smutnych dni z życia brojlerów</a>
Wiecej na ten temat:
<a href="http://wegetarianie.pl/index.php?module=News&catid=&topic=17">
Informacje o ptasiej grypie na stronie www.wegetarianie.pl</a><br />