VIVA

McCartney atakuje Chiny z powodu futer

<br />Sir Paul McCartney przyrzekł, że nigdy nie wystąpi w Chinach po tym, jak zobaczył przerażające, potajemnie nakręcone zdjęcia filmowe, przedstawiające zabijanie psów i kotów dla ich futra. Były Beatles powiedział też, że zbojkotuje Igrzyska Olimpijskie 2008 w Pekinie po obejrzeniu zdjęć nakręconych na targowisku futer w Guangzhou, w południowych Chinach. Film przedstawia zwierzęta zrzucane z autobusu oraz wrzucane do wrzącej wody. Chiński urzędnik stwierdził, że bojkotowanie jest nieusprawiedliwione, a winę ponoszą konsumenci ze Stanów Zjednoczonych i Europy, bo kupują futra.

Na filmie widać, jak psy i koty upakowane tuzinami w drucianych klatkach niewiele większych od sieci do łowienia homarów są wyrzucane z górnego poziomu przekształconego autobusu na betonowe podłoże. Wyjące zwierzęta, wiele z nich z kończynami złamanymi wskutek upadku, są potem podnoszone za pomocą długich metalowych szczypiec i przerzucane nad wysoką na ponad dwa metry siatką. Następnie są zabijane i obdzierane ze skóry w celu uzyskania futra.

Walcząca o prawa zwierząt organizacja PETA (People for Ethical Treatment of Animals – Ludzie na Rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt) sądzi, że wiele z nich jeszcze żyje w chwili, gdy są obdzierane ze skóry. Sir Paul i jego żona Heather oglądali w osłupieniu, niemal płacząc, materiał filmowy ze specjalnego raportu w poniedziałkowych popołudniowych wiadomościach BBC.

Przekonywali ludzi, by nie kupowali chińskich produktów. "To jest barbarzyństwo. Przerażające", powiedział Sir Paul. "To jest działanie jak z mrocznych wieków. A oni wydają się czerpać z tego przyjemność. To po prostu chorzy, chorzy ludzie."

"Nawet przez myśl by mi nie przeszło, by pojechać tam na występ, podobnie jak nie pojechałbym do kraju, który popiera apartheid. To po prostu obrzydliwe. To po prostu przeciw wszelkim zasadom człowieczeństwa. Nie mógłbym tam pojechać."

W innej części materiału, nakręconego tego lata przez prowadzącą niejawne dochodzenie osobę związanią z People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), widać koty kotłujące się w worku, który następnie jest wrzucony do kadzi z wrzącą wodą.

Gospodarz Olimpiady

Koty są gotowane żywcem i obdzierane ze skóry przez maszynę podobną do wirówko-suszarkek obecnych w pralniach. Część 28-minutowego materiału filmowego jest zbyt drastyczna, by mogła zostać wyemitowana.

Działacze na rzecz praw zwierząt szacują, że ponad dwa miliony psów i kotów są każdego roku zabijane w Chinach dla futra. Chiny także hodują dla futra takie zwierzęta jak norki i są producentem połowy światowych wyrobów futrzarskich.

McCartney dodał: "Jak w kraju goszczącym Igrzyska Olimpijskie można pozwalać na to, by zwierzęta były traktowane w taki okropny sposób?"

Heather McCartney, która sama jest aktywną działaczką na rzecz praw zwierząt, dodała: "Widziałam tak wiele materiałów, na których te biedne stworzenia są bez wątpienia żywe, gdy są obdzierane ze skóry. I po co? Dla mody? To chore."

"Teraz ludzie we wszystkich krajach świata powinni bojkotować chińskie towary. [Chińczycy] Muszą to powstrzymać, jeśli chcą się uważać za cywilizowany naród", powiedział Sir Paul.

Rzecznik ambasadora Chin w Londynie powiedział BBC: "Chociaż koty i psy nie są gatunkami zagrożonymi, nie popieramy chorego traktowania tych zwierząt. Lecz w każdym razie, handel futrami w głównej mierze zaspokaja potrzeby rynków Stanów Zjednoczonych i Europy. Futra te nie są kupowane w Chinach. Dlatego to Amerykanie i Europejczycy powinni czuć się winni."

"O ile mi wiadomo, nie ma planów aby oficjalnie kontrolować ten proceder w kraju – to Amerykanie i Europejczycy sami powinni podjąć działanie. Powinni zbojkotować futro jako materiał na odzież."

"Nie zgadzam się ze stanowiskiem pana McCartney „a i jego żony – bojkot chińskich produktów i Igrzysk Olimpijskich jest po prostu niczym nieusprawiedliwiony."

Obecnie handel futrami psów i kotów nie jest nielegalny w Zjednoczonym Królestwie i w większości krajów europejskich.

Etyczna odraza

Jednakże rząd Zjednoczonego Królestwa postrzega podejmowanie jakichkolwiek kroków legislacyjnych jako sprawę Europy – gdyż kiedy futro dotrze do Europy z Chin, zasada wolnego handlu i trudności z identyfikacją futra sprawiają, że policja jest bezradna.

Rzecznik DTI powiedział BBC: "Rząd podziela etyczną odrazę, jaką czuje wielu. Właśnie dlatego w roku 2000 zakazał hodowli zwierząt na futra w Zjednoczonym Królestwie." "Najlepiej, by akcja została przedsięwzięta na szczeblu całej Unii Europejskiej, ponieważ zharmonizowany sposób podejścia do sprawy całej Unii wywarłby większy skutek i uniknąłby przeszkody, jakie występują na pojedynczym rynku."

Jak dotąd jest mało dowodów na to, że wyroby futrzarskie ze skór psów i kotów są sprzedawane w Zjednoczonym Królestwie. Działacze twierdzą, że są one dostępne wzdłuż i wszerz kraju, ale nie można ich odróżnić od innego rodzaju futra bez przeprowadzenia kosztownych testów genetycznych. Brytyjskie Stowarzyszenie Handlu Futrem, które reprezentuje przeżywający okres prosperity przemysł futrzarski w Zjednoczonym Królestwie, twierdzi, że jego członkowie nie używają świadomie futer psów i kotów i w celu zapobieżenia używaniu futer tych zwierząt wprowadzili specjalny system znakowania skór.

"Jako przemysł, sprzeciwiamy się jakiejkolwiek formie okrucieństwa wobec zwierząt", powiedziała rzeczniczka. "Potępiamy i sprzeciwiamy się złemu traktowaniu zwierząt. Z tego powodu, aktywnie wspomagamy i zachęcamy do stosowania zachodnich technik hodowli zwierząt futerkowych na chińskich farmach."

Podstępne oskarżenie

Lecz popierający produkcję futer działacz Richard D. North mówi, że europejski zakaz jest niezgrabny. "Obrońcy praw zwierząt w sposób podstępny atakują usankcjonowany prawem handel futrami zwierząt. Jak dotąd nikt nie znalazł wielkiej ilości futer psów lub kotów w Zjednoczonym Królestwie. Europejski przemysł futrzarski nigdy by ich nie użył. Po co, skoro są skóry z właściwie hodowanych zwierząt?"

Eurodeputowany Struan Stevenson ma w swoim brukselskim biurze zbiór rzeczy zrobionych z psów i kotów – włączając w to płaszcz wykonany ze skóry owczarka alzackiego, palto zimowe wykonane z czterech golden retrieverów i koc z około 70 kotów. Wszystkie te rzeczy zostały kupione w Europie. "Tańsze jest wykonywanie tych przedmiotów z kotów i psów niż z syntetycznej skóry", powiedział BBC. "Naprawdę nadszedł czas na zakazanie tego handlu i zamknięcie dla niego granic Unii Europejskiej. A nowy unijny komisarz d/s handlu jest więcej niż współczujący."

Markos Kyprianou, Komisarz Unii Europejskiej d/s Zdrowia i Ochrony Konsumentów, jest odpowiedzialny za ten obszar unijnego prawa. Jego rzecznik, Phillip Todd, powiedział BBC: "Jako istota ludzka, komisarz brzydzi się tym handlem i jest zwolennikiem jego zakazania. Jednakże istnieją prawne przeszkody, które trzeba pokonać, nim zakaz będzie mógł być wprowadzony."

BBC

PETA z uznaniem o McCartney „u

W reakcji na informację opublikowaną przez serwis informacyjny Phayul ("McCartney atakuje Chiny z powodu futer", 28 listopada) Jason Baker, kierujący mającym siedzibę w Hongkongu oddziałem PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) na region Azji i Pacyfiku, wyraził swoje zadowolenie ze wzrastającej świadomości brudnych sekretów przemysłu futrzarskiego. Jason z uznaniem odniósł się do wybuchu gniewu Paula McCartney „a na rynek futrzarski w Chinach i obietnicę byłego Beatlesa, że nigdy nie wystąpi w Chinach.

W liście do serwisu Phayul, Jason powiedział, że futra psów i kotów są w sposób celowy błędnie oznaczane i wprowadzane na rynki jako "wilk azjatycki" bądź "kot górski", lub po prostu "prawdziwe futro", i sprzedawane nie podejrzewającym niczego konsumentom.

Jason powiedział, że w Chinach wciąż można ujrzeć psy i koty dokonujące żywota w niewielkich klatkach – niektóre apatyczne lub przerażone, niektóre z otwartymi ranami i rozbieganymi oczami, niektóre ciągle noszące swe obroże.

"Jeśli nosisz futro, nawet jeśli masz futrzaną lamówkę na kurtce, popierasz ten makabryczny handel. Rozwiązanie jest proste: odmawiaj kupowania i noszenia prawdziwego futra", powiedział Jason. "Może nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego, aby zatrzymać cierpienie zwierząt, ale możemy przynajmniej zatrzymać ten handel." <br /><a href="http://www.ratujtybet.org/news.php?id=350&PHPSESSID=7d3c1fbc8a32fd97c9d694883abe477e" target="_blank">www.ratujtybet.org/news.php?id=350&PHPSESSID=7d3c1fbc8a32fd97c9d694883abe477e</a>

Skip to content