Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań poświęconych prawom zwierząt w m.st. Warszawie oraz zapoznania się z działalnością warszawskich organizacji pozarządowych! Organizatorem części przedsięwzięć jest m.in. Fundacja VIVA.
W pierwszym tygodniu czerwca (01-07.06.2009 r.) odbędzie się cykl spotkań, na które zapraszamy wszystkie osoby, którym nie jest obcy los zwierząt!<br />Do udziału w naszych spotkaniach zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy, w szczególności grupy społeczne odpowiedzialne za kształtowanie postaw szacunku wobec zwierząt, młodzież zainteresowana działalnością społeczną, wolontariuszy i wszystkich miłośników zwierząt. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Na prowadzonych spotkaniach zaprezentowane zostaną programy i działalność organizacji pro-zwierzęcych, pokażemy dobre praktyki realizowane w lokalnych środowiskach działania, przedstawimy materiały i będziemy zachęcać do korzystania z doświadczenia i programów tworzonych przez organizacje pozarządowe, będziemy prezentować możliwości wolontariatu.
Spotkania odbywać się będą w formie prezentacji i paneli dyskusyjnych dla trzech grup: nauczycieli, młodzieży, oraz przedstawicieli spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
<b>ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA:
„Edukacja i zwierzęta”
02.06.2009 r. godz. 15.00 – 18.00,
Kawiarnia Nowy Świat, ul. Nowy Świat 63</b>
Pierwsze spotkanie pod hasłem „Edukacja i zwierzęta” przeznaczona jest dla nauczycieli i wychowawców, którzy w ramach prowadzonych w szkole zajęć chcieliby poruszyć z uczniami tematy kształtujące postawy szacunku wobec zwierząt.
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną programy edukacyjne o tematyce pro zwierzęcej realizowane przez organizacje pozarządowe oraz materiały do wykorzystania na lekcjach prowadzonych przez nauczycieli.
Program:
• Prezentacja multimedialna działań organizacji i tworzonych programów edukacyjnych – programy realizowane w ramach dotacji UM oraz tworzonych w organizacjach.
• Prezentacja dobrych praktyk – panel – zaproszenie nauczycieli współpracujących z organizacjami, którzy zaprezentują swoje doświadczenia ze współpracy i korzystania z programów/materiałów tworzonych przez ngo
• Dyskusja z uczestnikami – zebranie uwag i wniosków do współpracy na przyszłość
• Podsumowanie – wręczenie uczestnikom „pakietów edukacyjnych” – teczek zawierających materiały opracowane przez warszawskie ngo
• Dla zainteresowanych Anna Afanasjew ze Stowarzyszenia na rzecz Odpowiedzialnej Opieki nad Zwierzętami Domowymi przeprowadzi szkolenie dla nauczycieli szkół podstawowych „Zwierzęta nasi Przyjaciele”, będące częścią ogólnopolskiego programu edukacyjnego pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Prezydenta Warszawy (możliwość uzyskania zaświadczenia wzięcia udziału w szkoleniu).
Koordynator: Małgorzata Konca, Fundacja CANIS, e-mail: gosiakam@o2.pl, tel. 603 338 928
<b>„Wolontariat na rzecz zwierząt”
03.06.2009 r. godz. 15.00 – 18.00,
Kawiarnia Nowy Świat, ul. Nowy Świat 63</b>
• Kochasz zwierzęta?
• Chcesz im pomagać?
• Nie wiesz gdzie i jak możesz pomóc czworonogom?
• Chcesz zostać wolontariuszem?
• Chcesz poznać ludzi, którzy oddali swoje serce braciom mniejszym?
Zapraszamy uczniów i młodzież szkolną, a w szczególności uczniów szkół ponadpodstawowych, na spotkanie podczas którego zaprezentujemy programy współpracy z wolontariuszami i formy wolontariatu realizowane przez organizacje pozarządowe.
Na spotkanie zapraszamy szczególnie uczniów szkół średnich (przedstawili samorządów szkolnych, osoby które kochają zwierzęta, wolontariuszy już współpracujący z organizacjami) oraz wychowawców.
Program:
• Prezentacja multimedialna form współpracy z wolontariuszami, różne formy pomocy organizacjom i zaangażowania młodzieży (prezentacja programów realizowanych w ramach dotacji UM oraz doświadczenia organizacji, korzyści z wolontariatu)
• Spotkanie z wolontariuszami współpracującymi z organizacjami, którzy zaprezentują swoje doświadczenia ze współpracy z organizacjami i postarają się zachęcić do aktywności inne młode osoby
• Dyskusja z uczestnikami – zebranie uwag i wniosków do współpracy na przyszłość
• Podsumowanie – wręczenie uczestnikom „pakietów dla wolontariuszy” – teczek zawierających informacje o warszawskich organizacjach pozarządowych i ich współpracy z wolontariuszami
Więcej informacji: Anna Szapczyńska, Fundacja VIVA!, e-mail: anna@viva.org.pl, tel. 512 259 649
<b>„Zwierzę na moim podwórku”
04.06.2009 r.
godz. 12.00 – 15.00 – Spółdzielnie Mieszkaniowe
godz. 15.00 – 18.00 – Wspólnoty Mieszkaniowe
Kawiarnia Nowy Świat, ul. Nowy Świat 63</b>
Spotkania dla przedstawicieli spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (administratorów, członków zarządów wspólnot itp.), podczas którego zaprezentowane zostaną działania na rzecz zwierząt wolnożyjących i współpracę z przedstawicielami mieszkańców w celu zapewnienia jak najlepszego współegzystowania zwierząt i ludzi na wspólnym terenie.
Na spotkanie zapraszamy przedstawicieli firm administrujących, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Program:
• Prawa Zwierząt a obowiązki lokatorów oraz wspólnot mieszkaniowych.
• Zwierzęta na moim podwórku – problemy i regulacje dotyczące zwierząt wolnożyjących (kotów), zwierząt domowych, oraz innych zwierząt występujących na osiedlach mieszkaniowych.
• Prezentacja multimedialna działań organizacji i tworzonych programów opieki nad zwierzętami wolnożyjącymi – programy realizowane w ramach dotacji UM oraz realizowanych w organizacjach
• Prezentacja dobrych praktyk – prezentacja multimedialna – przedstawienie dobrych praktyk, ze stosowanych rozwiązań wypracowanych wspólnie przez administracje i organizacje w celu opieki nad zwierzętami wolno żyjącymi
• Dyskusja z uczestnikami – zebranie uwag i wniosków do współpracy na przyszłość
• Podsumowanie – wręczenie uczestnikom „pakietów informacyjnych” – teczek zawierających materiały, informacje o przepisach regulujących sprawy zwierząt wolno żyjących oraz informacje o organizacjach zajmujących się realizacją programów dotyczących opieki nad tymi zwierzętami.
Koordynator: Monika Nowicka, TOZ, e-mail: nowisia@o2.pl , tel. 697 729 833
<b>Zapraszamy również do stoiska informacyjnego:
„Zwierzęta też mają głos – porozmawiaj w ich imieniu”
01-07.06.2009 r. – godz. 15.00 – 19.00
Księgarnio-kawiarnia Tarabuk, ul. ul. Browarna 6</b>
Codziennie w Tygodniu Warszawskich Organizacji Pozarządowych zapraszamy na stoisko informacyjne dotyczące organizacji pro-zwierzęcych z m.st. Warszawy otwarte dla wszystkich mieszkańców, zainteresowanych tematyką zwierząt, pomocy organizacjom itp. Na stoisku dostępne będą różnego rodzaju materiały informacyjne, porady i udzielanie informacji dotyczących programów ds. zwierząt.
Stoisko ma na celu informowanie i zbieranie wiadomości o problemach zwierząt na terenie m. st. Warszawy. Zapraszamy do wpisania się do księgi „Łamanie praw zwierząt”, w której każda osoba będzie mogła wyrazić swoje zdanie o sytuacji i losie zwierząt w Stolicy, będzie można również podzielić się i znaleźć informacje, które pomogą rozwiązać problemy z własnego podwórka. Prosimy również o podpisanie dostępnej na stoisku petycji dotyczącej stworzenia drugiego nowego schroniska dla zwierząt na terenie Warszawy.
Więcej informacji: e-mail: Iwona Kosowska, Stowarzyszenie Pomocy Królikom, spk@kroliki.net , tel. 022 22 60 179.
***
Inicjatywy związane z obecnością zwierząt i działaniami na ich rzecz organizowane są w ramach Dni Warszawskich Organizacji Pozarządowych organizowanych przez Forum Dialogu Społecznego oraz Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy. Dni mają być świętem sektora pozarządowego i wszystkich osób angażujących się w życie społeczne Miasta, także grup nieformalnych, sąsiedzkich, samopomocowych, wolontariuszy, mieszkańców „niezorganizowanych”. Honorowy Patronat nad DWOP objęła Prezydent m. st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
W ramach projektu „Kawiarnie obywatelskie" odbędzie się cykl kilkudziesięciu spotkań dotyczących miejskiego aktywizmu i prezentujących działalność warszawskich organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych. Oprócz informowania o działalności uczestniczących w projekcie stowarzyszeń, spotkania będą miały również funkcję edukacyjną, dotyczącą takich obszarów jak: ekologia, zdrowy tryb życia, przeciwdziałanie dyskryminacji, mechanizmy działania społeczeństwa obywatelskiego, historia Warszawy.
<br /><a href="http://www.dwop.pl/" target="_blank">www.dwop.pl/</a>