VIVA

Auchan Polska wycofuje ze sprzedaży żywe karpie

Auchan Polska ostatecznie wycofuje się ze sprzedaży żywych karpi. Od tego roku nie będzie ich w żadnym markecie sieci. To efekt rozmów, jakie z Auchan Polska prowadziła Fundacja Viva! Jedna z największych sieci w Polsce wsłuchała się w głos społeczeństwa, które od lat domaga się zakazu sprzedaży żywych karpi, ze względu na oczywiste cierpienie zwierząt podczas przenoszenia ich w plastikowych siatkach bez wody i utrzymywania w basenach w sklepach.

W ubiegłym roku Auchan Polska wycofało żywe karpie z większości swoich sklepów, ale wciąż można je było kupić w 11 placówkach sieci, głównie na Śląsku, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Po tej decyzji Fundacja Viva!, która od lat walczy o zakaz sprzedaży żywych karpi, prowadziła z przedstawicielami Auchan Polska rozmowy na temat całkowitej rezygnacji ze sprzedaży żywego karpia, prezentując argumenty środowiskowe i społeczne. Auchan Polska obserwując, że stale rosnąca grupa klientów krytycznie ocenia sprzedaż żywego karpia, po rozmowach z Vivą! podjęło w 2019 roku decyzję o zaprzestaniu sprzedaży żywego karpia, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Dorota Patejko, dyrektor ds. Komunikacji i CSR Auchan Polska podkreśla: „Wyjście ze sprzedaży żywego karpia to wieloletnie rozmowy z Hodowcami, którzy mając zaufanie do Auchan, stopniowo przestawiali swoją hodowlę na przetwórstwo, lub poszukiwali innych dróg rozwoju dla swojej branży. Musimy pamiętać o wszystkich elementach tego procesu: o hodowcach i ich biznesie, o dobrostanie ryby, ale również o nowych potrzebach Klientów”.

To właśnie postawy Klientów miały największy wpływ na decyzję sieci. Fundacja Viva! z roku na rok obserwuje coraz większe zaangażowanie zwykłych Klientek i Klientów sklepów w walkę ze złymi praktykami sprzedawców żywych karpi. To oni nagrywają filmy i robią zdjęcia w sklepach, interweniują u obsługi, wzywają policję i powiadamiają organizacje społeczne o złym traktowaniu ryb w sklepach i na targowiskach. – Można śmiało powiedzieć, że to jedna z naszych kampanii, która angażuje do działania najwięcej zwykłych obywatelek i obywateli – podkreśla Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva! Zaangażowanie to potwierdzają badania CBOS. Wynika z nich, że aż 86% Polek i Polaków chce wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb bez wody (CBOS, marzec 2018).

– Bardzo cieszymy się z decyzji sieci Auchan – nie kryje radości Cezary Wyszyński – To wspólny sukces sieci i fundacji. Od lat uświadamiamy konsumentów oraz sklepy, że sprzedaż żywych ryb powoduje cierpienie zwierząt, które w łatwy sposób można zmniejszyć. Auchan sukcesywnie rezygnowało ze sprzedaży żywych ryb w kolejnych placówkach, a swoją dzisiejszą decyzją wyznaczyło dobry standard wśród polskich sklepów – podkreśla.

W rozmowach z Auchan Polska z ramienia fundacji brała udział również mecenas Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji Viva! Podkreślała, że sprzedaży żywych ryb to nie tylko problem etyczny, ale także prawny. – W Polsce doszło do kuriozalnej sytuacji, w której ustawa o ochronie zwierząt zabrania przetrzymywania i transportu żywych ryb w warunkach niezgodnych z ich potrzebami biologicznymi, a Główny Lekarz Weterynarii instrukcją wewnętrzną dla swoich inspektoratów wbrew logice, aktualnej wiedzy naukowej oraz stanowi prawnemu, dopuścił sprzedaż żywych ryb bez wody – mówi mecenas Katarzyna Topczewska – Dlatego przekonywaliśmy sieć, że powinna postąpić etycznie i wycofać żywe karpie ze sprzedaży, mimo że Główny Lekarz Weterynarii dopuścił taką możliwość – tłumaczy.

Fundacja Viva! w ubiegłym roku wezwała Głównego Lekarza Weterynarii do zmiany wytycznych dotyczących sprzedaży żywego karpia. Przedstawiła obszerną opinię w tej sprawie autorstwa profesora Andrzeja Elżanowskiego, który na podstawie licznych światowych badań naukowych udowodnił, że sprzedaż żywych ryb w plastikowych workach bez wody stanowi znęcanie się nad zwierzętami. Główny Lekarz Weterynarii do dziś nie ustosunkował się do tych argumentów.

www.krwaweswieta.pl

Skip to content