VIVA

Bezpłatne „czipowanie” psów

W Warszawie po raz kolejny rusza akcja elektronicznego znakowania psów, zwanego popularnie czipowaniem. Do 12 grudnia br. właściciele psów, którzy zamieszkują na terenie m. st. Warszawy mogą zgłaszać się do wybranych lecznic weterynaryjnych, aby skorzystać z możliwości zaczipowania psa na koszt Urzędu m.st. Warszawy.<br />Urząd Miasta przeznaczył na akcję ponad 900 tys. zł, co pozwoli na oznakowanie ok. 20 tysięcy psów.

&#8222;Czip&#8221; jest wielkości ziarenka ryżu, nie powoduje reakcji alergicznych i w żaden sposób nie przeszkadza zwierzęciu. Mikroprocesor jest wszczepiany podskórnie
w szyję lub między łopatki czworonoga. Zabieg wszczepienia mikroprocesora jest prawie bezbolesny, a zwierzę zazwyczaj reaguje na to w taki sam sposób jak przy zwykłym zastrzyku.

Znakowanie elektroniczne psów zwane popularnie chipowaniem to jedna z metod zapobiegania bezdomności zwierząt. Dzięki chipowaniu można szybko ustalić właściciela np. zagubionego psa i szybko zawiadomić go o znalezieniu ulubieńca. W przypadku zaginięcia psa łatwiej go będzie znaleźć.

Bezpłatne chipowanie dotyczy psów, których właściciele ZAMIESZKUJĄ na terenie m. st. Warszawy.

Zachipować psa można w każdej z wymienionych lecznic weterynaryjnych (wykaz lecznic: http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/CD125912-FBD7-45D6-BC7E-E6D49002B376/658250/wykazlecznicczipowanie19091.pdf ).

Warunkiem bezpłatnego oznakowania psa jest:
a) wypełnienie przez właściciela wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa,
b) okazanie dowodu tożsamości,
c) okazanie dowodu potwierdzającego prawa do zwierzęcia tj.: książeczkę szczepień psa, rodowód lub inny dokument potwierdzający prawa do zwierzęcia, a w przypadku jego braku złożenie stosownego oświadczenia.
Po zachipowaniu właściciel otrzyma dowód elektronicznego oznakowania psa.

Dane o zachipowanych psach i ich właścicielach zostaną wprowadzone do miejskiej bazy danych AnimalUM, a w przyszłości znajdą się w bazie ogólnokrajowej.

Psi chip jest niezbędny, by podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Akcję prowadzi Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy
http://www.bip.warszawa.pl/bos

Informacji udziela Wydział ds. Zwierząt BOŚ – tel. 022 257 92 45
oraz Wydziały Ochrony Środowiska dla Dzielnic.
<br><br />

Skip to content