VIVA

Kampania „Jutro będzie futro” w 2019: podsumowanie

W 2019 roku nie próżnowaliśmy. Robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by nagłośnić sytuację zwierząt na polskich fermach futrzarskich i przybliżyć wprowadzenie zakazu tego okrutnego przemysłu w naszym kraju.

To zrobiliśmy w 2019 roku:

1. Opublikowaliśmy śledztwa z kolejnych ferm w całej Polsce

Od początku 2019 roku kontrolowaliśmy fermy w całej Polsce, od woj. lubuskiego po podlaskie. Pokazywaliśmy smutną rzeczywistość zwierząt hodowanych na futro – małe klatki, ścisk, choroby, stres, cierpienie…

2. Prowadziliśmy interwencje na fermach

W tym roku przeprowadziliśmy interwencje na 3 fermach.
W woj. lubuskim na terenie jednej z ferm znaleźliśmy chorego lisa, a na polu obok gospodarstwa wyrzucone odpady odzwierzęce m. in. kości, pióra i fragmenty sierści. Wezwaliśmy policję i inspekcję weterynaryjną.
Podobną sytuację zastaliśmy przy fermie niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Na polu obok fermy leżały rozkładające się szczątki zwierząt, zęby i pazury. Udokumentowaliśmy sytuację i wezwaliśmy na miejsce policję i inspekcję sanitarną.
Trzecim skontrolowanym przez nas miejscem była ferma w Zambrowie, na której było sporo martwych i konających zwierząt. Podczas interwencji i obioru zwierząt w najcięższym stanie zjawił się agresywnie nastawiony do nas hodowca. Wezwaliśmy na miejsce służby i złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

3. Odebraliśmy dwa lisy z jednej z ferm futrzarskich

Podczas interwencji w Zambrowie udało nam się odebrać interwencyjnie dwa lisy. Jeden był w tak ciężkim stanie, że trzeba go było poddać eutanazji. Drugi, o którego długo walczyliśmy z hodowcą, przeżył. Przeszedł operację pod czujnym okiem specjalisty od leczenia zwierząt nieudomowionych i trafił do naszego Lisiego Azylu. 

4. Wraz z MSKPU zorganizowaliśmy pierwszy w Polsce antyfutrzarski pokaz mody z gwiazdami

15 listopada wraz z MSKPU zorganizowaliśmy pierwszy w Polsce antyfutrzarski pokaz mody #STOPFUTROM, w którym po wybiegu przeszło kilkanaście największych polskich gwiazdy, w tym Tamara Goznalez Perea (Macademian Girl), Daria Ładocha, Natalia Janoszek, Gabi Drzewiecka czy Wiktoria Gąsiewska

Pokazaliśmy, że świat mody może się obejść bez okrucieństwa wobec zwierząt.

5. Wydaliśmy broszurę „Empatia jest w modzie”

Przy okazji pokazu mody wydaliśmy broszurę „Empatia jest w modzie”, w której można przeczytać o światowych projektantach, którzy odeszli od futer w swoich kolekcjach, nowoczesnych, ekologicznych roślinnych materiałach, produkcji futer i najnowszych trendach w modzie.

6. Wyświetliliśmy w 150 autobusach spot antyfutrzarski

Przez miesiąc w Warszawie w 150 autobusach co godzinę był wyświetlany nasz spot. Wybraliśmy taką formę po konsultacji ze specjalistami, którzy twierdzą, że przyciąga największą uwagę.

7. Z okazji Dnia Bez Futra zorganizowaliśmy akcje uliczne w kilkunastu Polskich miastach

Z okazji Dnia bez Futra zorganizowaliśmy akcje uliczne pod hasłem „10 milionów klatek” w kilkunastu polskich miastach: w Słupsku, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Toruniu, Gdańsku, Łodzi, Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Piotrkowie Trybunalskim.

8. Chodziliśmy do Sejmu i braliśmy udział w spotkaniach Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt

Nie ustajemy w staraniach o wprowadzenie zakazu chowu zwierząt na futra w Polsce. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by temat był cały czas obecny w Sejmie.

9. Uruchomiliśmy stronę promującą przed wyborami posłów przyjaznych zwierzętom

Aby ułatwić poznanie poglądów kandydatów prześledziliśmy ich głosowania w spawach zwierząt z ostatnich kadencji oraz rozesłaliśmy im ankiety z 13 pytaniami na temat praw zwierząt.
www.politycyzwierzetom.pl

10. Zorganizowaliśmy pokaz filmu „Jutro będzie futro” w kilku polskich miastach

W kilku polskich miastach zorganizowaliśmy pokaz naszego filmu dokumentalnego o przemyśle futrzarskim. Pokazywaliśmy go też w szkołach – zrobił na uczniach wrażenie!

11. Opisywaliśmy kłamstwa i manipulacje futrzarzy

Ujawnialiśmy kolejne mity popularyzowane przez futrzarzy. Opisaliśmy m.in. jak futrzarze opłacili hejt na polityków, dziennikarzy, aktywistów i organizacje pozarządowe.
Przeczytajcie naszą analizę dezinformacji, którą opłaciło lobby futrzarskie, próbując storpedować zakaz hodowli zwierząt na futra:

LINK

12. Braliśmy udział w zjazdach międzynarodowej koalicji Fur Free Alliance

W ramach spotkań koalicji wymieniamy się doświadczeniami i dzielimy wiedzą. Z każdego zjazdu wracaliśmy z głowami pełnymi pomysłów i motywacją do działania.

13. Nagłaśnialiśmy temat w mediach

Dzięki naszym działaniom (i staraniom) temat był wielokrotnie poruszany w mediach ogólnopolskich i lokalnych. Łącznie ukazało się kilkaset wzmianek na temat ciemnej strony przemysłu futrzarskiego w Polsce.

Postaramy się, by rok 2020 był jeszcze intensywniejszy. Pomożecie nam?

  • Dołączcie do nas -> antyfutro@viva.org.pl
  • Wesprzyjcie nas finansowo -> wejdźcie na stronę https://jutrobedziefutro.pl/ i wpłaćcie datek (PayU w prawym górnym rogu strony)

Na koniec kilka zagranicznych dobrych wiadomości z 2019 roku:

  • Kalifornia została pierwszym stanem USA, który zakazał sprzedaży futer
  • Królowa Elżbieta II zrezygnowała z futer ze zwierząt
  • Kolejne wielkie marki odzieżowe dołączyły do Sklepów Wolnych od Futer, w tym: Prada, Lacoste, Chicco
  • Irlandia wprowadziła zakaz chowu zwierząt na futro
Skip to content