VIVA

Kiedy koniec tresury w cyrkach i nielegalnych hodowli?

8 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Cyrku Bez Zwierząt. Mimo deklaracji i obietnic polityków w polskich cyrkach ciągle możemy oglądać zwierzęta. Chociaż z roku na rok jest ich coraz mniej.

W maju w trasy po Polsce wyruszyło tylko kilka cyrków, w tym dwa bez zwierząt – mówi Magda Góra z Vivy. Jeden z największych cyrków, który w poprzednich latach głównie budował spektakle na występach zwierząt, już drugi sezon podróżuje jedynie z psami – dodaje.

Zmiany są widoczne gołym okiem. Jednak brak prawnego zakazu ciągle pozostawia otwartą furtkę pseudohodowcom dzikich zwierząt – mówi Paweł Frańczuk z Koalicji Cyrk bez Zwierząt.

Temat zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach wrócił do Sejmu przy okazji tzw. piątki dla zwierząt, która padła ofiarą kalkulacji politycznych i kampanii dezinformacji sponsorowanej przez hodowców.

Na początku czerwca tego roku klub KO złożył nowy projekt ustawy o ochronie zwierząt zakazujący m.in. tresury.

Zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach chce już prawie 400 000 Polek i Polaków, którzy podpisali petycję w tej sprawie. A zainteresowanie widowiskami z udziałem zwierząt z roku na rok spada.

Fundacja Viva! od lat walczy o wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Cyrki ze względu na objazdowy charakter funkcjonują w pewnej luce prawnej. Ich rzetelne kontrole są często niemożliwe, ponieważ cyrk codziennie zmienia miejsce stacjonowania.

Tym samym zwierzęta są obwożone po całym kraju praktycznie bez żadnego nadzoru. Śledztwo Fundacji Viva! z 2016 roku i zeszłoroczny monitoring działalności cyrków pokazały, że budowane z dnia na dzień prowizoryczne zabezpieczenia na cyrkowej arenie stanowią ogromne zagrożenie dla widowni. 

Cyrk nie dość, że nie pełni funkcji edukacyjnej, to wręcz gra rolę antyedukacyjną. Pokazuje widzom zwierzęta w nienaturalnych warunkach, wykonujące nienaturalne czynności. 27 marca 2015 roku Komitet Psychologii Polskiej Akademii Nauk wydał uchwałę, w której stwierdza, że „spektakle cyrkowe z udziałem zwierząt są pozbawione walorów edukacyjnych, a także potencjalnie szkodliwe dla procesu wychowania młodych ludzi”. 

Skip to content