VIVA

Lisy proszą o pomoc. Podpisz petycję do Prezydenta

Ważą się losy „piątki dla zwierząt”, czyli rewolucyjnych zmian w ustawie o ochronie zwierząt, które zakazują hodowli zwierząt na futra (w Polsce hoduje się głównie lisy i norki), uboju rytualnego na eksport, prowadzenia schronisk dla zysku, eksploatacji zwierząt w cyrkach i trzymania psów na łańcuchach. To ważny, historyczny moment. Prosimy Was o wsparcie! 

14 października Senat przegłosował przyjęcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wraz z poprawkami, wydłużając m.in. okres wygaszenia hodowli zwierząt futerkowych do 31 lipca 2023 roku oraz uboju krów bez ogłuszenia do końca 2025 roku. Ustawa z poprawkami wraca do Sejmu, głosowanie odbędzie się prawdopodobnie na początku listopada.
Teraz wszystko jest w Waszych rękach. Pomożecie?

Podpisz naszą petycję do Prezydenta RP. Jeśli jesteś na portalu change.org pierwszy raz, pamiętaj o potwierdzeniu podpisu w mailu!

O NAS

Fundacja Viva! od 2000 roku zajmuje się walką o poprawę losu zwierząt w Polsce. Cel ten realizuje przez cały wachlarz działań – od reagowania w przypadkach znęcania się nad zwierzętami i prowadzenia spraw w sądach przeciwko ich oprawcom, przez szkolenia instytucji państwowych, aż po organizację zakrojonych na szeroką skalę kampanii i akcji informacyjnych propagujących etyczne traktowanie zwierząt – m.in. Jutro będzie futro, Cyrk bez Zwierząt, Zostań Wege.

Viva wydaje magazyn Vege oraz prowadzi Schronisko w Korabiewicach dla uratowanych psów, koni, krów, świń , kur i lisów. Fundacja nakręciła pierwszy w Polsce pełnometrażowy film dokumentalny o przemyśle futrzarskim pt. Jutro będzie futro, prowadzi prelekcje w szkołach, organizuje happeningi i targi produktów roślinnych.

Lisy w LISIM AZYLU

Lisi Azyl istnieje w Korabiewicach od 2015 roku. Od tego czasu udzielił schronienia 18 lisom. W tej chwili przebywa tam 12 lisów i 2 jenoty. Do Azylu trafiają zwierzęta uratowane z ferm futerkowych, w których żyły w potwornych warunkach i były zabijane z powodu swojej urody.

W żaden sposób nie chcemy propagować mody na posiadanie lisa, bo NIE jest to zwierzę, które można zabrać do domu jak psa czy kota. Lisy są przede wszystkim zwierzętami dzikimi i należy zapewnić im warunki, które w jak najmniejszym stopniu ograniczają im zaspokajanie potrzeb naturalnych, a jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo.

Azyl pomaga wyjść lisom z ciężkich traum po pobycie na fermie, odbudowuje ich psychikę, daje stabilność i poczucie bezpieczeństwa, jakiego te zwierzęta nigdy nie zaznały. W tej sytuacji, ze względu na dobro naszych podopiecznych, nie ma mowy o zburzeniu im tego nowego świata i zafundowaniu kolejnych stresów związanych z nowymi opiekunami, miejscem i kolejną habituacją. 

FAQ (odpowiedzi na najczęstsze pytania)

Dlaczego lisy, norki i szynszyle są, a króliki nie są uwzględnione w zakazie hodowli zwierząt na futra?

Króliki są zarejestrowane jako zwierzęta rzeźne, więc byłoby to martwe prawo i każdy hodowca mógłby tłumaczyć, że hoduje króliki na mięso, a nie na futro. W Polsce nie ma zapotrzebowania na futro z królików. Hoduje się je przede wszystkim na mięso. Po prostu z punktu widzenia prawa taki zapis nic by nie wniósł i króliki dalej by zabijano.

Czy fermy przeniosą się na wschód?

W żadnym kraju, w którym wprowadzano zakaz, fermy nie przenosiły się w skali 1:1, tym bardziej, że teraz branża futrzarska znajduje się w zapaści i nie jest w stanie sprzedać skór, które zalegają w magazynach:

Co do gorszych warunków – fermy wszędzie wyglądają tak samo.

Co się teraz stanie ze zwierzętami futerkowymi?

Od tego jest okres przejściowy, by przemysł wygasł, a po jego upływie nie rodziły się kolejne zwierzęta. W nowelizacji okres przejściowy wynosi rok, a więc w tym roku zwierzęta w Polsce zostaną zabite dla futer po raz ostatni. Jesienią przyszłego roku nie zginie już w tym celu żadne zwierzę.

Czy nie upadnie przez to gospodarka? Co z ludźmi, którzy stracą pracę?

Liczba miejsc pracy w najbardziej optymistycznej dla futrzarzy wersji to 4 tysiące. Bardziej realna liczba to około 2 tysięcy.  Składki ZUS odprowadza zgodnie z danymi rządowymi tylko 900 osób. Futrzarze często powielają na ten temat mity.

Wpływy do budżetu z branży futrzarskiej są znikome. To jedynie 0,0008 PKB (osiem dziesięciotysięcznych). Co więcej, chów zwierząt na futro to dział specjalny produkcji rolnej i płaci znikome podatki.

Czy jeśli zlikwidujemy hodowle zwierząt futerkowych, to Polskę zaleją poubojowe odpady?

W 2019 roku do wykarmienia zwierząt futerkowych zużyto 336 000 ton odpadków mięsnych (łącznie z odpadami rybnymi). Jest to 14,5 proc. z całości UPPZ produkowanych w Polsce w 2019 roku. Ponadto okazało się, że dodatkowe 13 000 ton odpadów hodowcy sprowadzili z zagranicy.

Dlaczego tylko zakaz uboju rytualnego na eksport?

Ubój rytualny ograniczony na potrzeby lokalnych społeczności to rewolucja – te lokalne społeczności w Polsce są nieliczne. Jeśli byłby całkowity zakaz uboju, godziłoby to w wolność religijną i zostało zablokowane przez Trybunał Konstytucyjny (tak było poprzednio).

Czy ubój rytualny jest bardziej humanitarny niż zwykły?

Wszystkie przeprowadzone niezależnie badania dowiodły, nie pozostawiając żadnych wątpliwości, że ubój bez ogłuszania powoduje więcej cierpienia. Mózg przejawiał aktywność nawet do kilku minut po poderżnięciu gardła zwierzęcia. Co więcej, deklarowane „jedno czyste i szybkie cięcie” w praktyce okazywało się kilkoma czy nawet kilkunastoma cięciami.

Co się stanie  ze zwierzętami z cyrków?

Jeżeli właściciel lub opiekun zwierzęcia nie może lub nie chce zapewnić mu opieki, zwierzę to (w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy) zostanie przekazywane do schroniska lub ogrodu zoologicznego.

Co z uprawnieniami interwencyjnymi organizacji?

Ustawa w obecnym kształcie zmniejsza uprawnienia organizacji pozarządowych do interwencyjnego ratowania zwierząt poprzez obowiązek czekania na udział policji w interwencji. To przedłuży czas oczekiwania zwierzęcia na pomoc. Minister MSWIA będzie prowadził listę zatwierdzonych organizacji, które będą miały uprawnienia do bycia stroną w postępowaniach administracyjnych i karnych. To krok wstecz w stosunku do obecnego stanu prawnego, gdzie każda zarejestrowana organizacja ma takie uprawnienia. Będziemy przekonywać senatorów do zmiany obu w/w zapisów.

WESPRZYJ NAS

Od 2000 roku ratujemy zwierzęta, walczymy o ich prawa i promujemy dietę roślinną.
Twój 1% nic nie kosztuje, a znaczy bardzo wiele!
KRS: 0000135274

Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!
ul. Kawęczyńska 16/39, 03-772 Warszawa
53 1500 2080 1220 8000 0100 0000

Pomagam VIVA

Skip to content