VIVA

Po co sporządzać testament? Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów 2021

Wraz z koalicją Napisz Testament, zapraszamy na cykl webinarów oraz do korzystania z bezpłatnej infolinii testamentowej, która będzie dostępna tylko w dniach 27. września - 4. października. To dobra okazja, żeby dowiedzieć się więcej o testamentach i odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego warto je sporządzać? 

Wciąż zaledwie 8 na 100 Polek i Polaków sporządza testament – na tle innych krajów europejskich to bardzo słaby wynik.

W Niemczech czy Wielkiej Brytanii nawet 50% społeczeństwa zabezpiecza w ten sposób swoją rodzinę i organizacje. Dlaczego o tym mówimy?

Od lat jesteśmy częścią koalicji Napisz Testament, bierzemy udział w kampanii społecznej Zapisz Dobro, której celem jest upowszechnianie sporządzania testamentów i uwzględnianie w nich organizacji pozarządowych, takich jak Fundacja Viva. Zdajemy sobie sprawę, że testament to bardzo osobista i delikatna kwestia, jednak wiemy również, że bywa powodem konfliktów w rodzinie – warto rozważyć sporządzenie dobrego testamentu zawczasu, aby uchronić bliskich przed przykrymi konsekwencjami jego braku. A co w sytuacji gdy nie mamy bliskich osób, które chcielibyśmy uwzględnić w testamencie? Okazuje się, że wówczas dziedziczy po nas… gmina, w której ostatnio mieszkaliśmy.

Co łączy budżet gminy i majątek po zmarłym?

Co roku, setki gmin w Polsce jako spadkobiercy ustawowi, dziedziczą majątek po zmarłym, który nie miał żadnych krewnych i nie zostawił testamentu. Czasami zdarza się, że majątek stanowią same długi spadkowe, które gmina musi spłacić. Coraz częściej jednak, po zaspokojeniu roszczeń wierzycieli, na konto gminy wpływa kilka, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.
Fundacja Otwarte Forum zapytała sto polskich gmin, czy w latach 2015-2020 otrzymały spadek jako spadkobiercy ustawowi, a jeśli tak, to jaka kwota wpłynęła na ich konto po spłacie wszystkich zobowiązań.

  • Gryfów Śląski otrzymał dwie nieruchomości, a na konto gminy wpłynęło ponad 177 tys. zł.
  • Budżet gminy Siemianowice Śląskie zasiliła kwota ponad 49 tys. zł, jednak z 40 spraw spadkowych, tylko 6 zostało zakończonych.
  • Gmina Kalisz otrzymała we wskazanym terminie 19 spadków, 2 sprawy są w toku, a dotychczas na gminne konto wpłynęło prawie 300 tys. zł.
  • Szczecin odziedziczył spadek po 106 zmarłych, a czysta masa spadkowa wyniosła ponad 3,5 mln zł. Gmina będzie musiała jednak spłacić jeszcze długi, zatem na konto samorządowe wpłynie o wiele mniej środków.


Pozostawienie spraw własnemu biegowi i tym samym przekazanie gminie całego majątku, na który przez całe życie ciężko pracowaliśmy to jedno z wielu rozwiązań. Inną opcją jest sporządzenie testamentu, najlepiej notarialnego, bo bardzo trudnego do podważenia. Można w nim uwzględnić dowolne osoby lub instytucje, wśród nich członków rodziny, przyjaciół, lokalną bibliotekę, dom dziecka, fundację lub stowarzyszenie.

Jak sporządzić dobry testament?

O tym, jak przygotować się do pisania testamentu, na co zwracać uwagę sporządzając ten dokument oraz jak mieć pewność, że nasza wola zostanie uszanowania, będą opowiadać eksperci specjalizujący się w prawie spadkowym. W ramach trwającego w dniach 27.9.2021 – 4.10.2021 Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów, w poniedziałek, środę oraz w piątek, na fanpage’u facebookowym Napisz Testament, odbędą się webinary poruszające najważniejsze aspekty prawa spadkowego. Wszystko opowiedziane łatwym, przystępnym i ciekawym językiem, skierowanym do szerokiego grona odbiorców. Każdy, kto chciałby skonsultować swoją sprawę spadkową będzie mógł ponadto zadzwonić na infolinię testamentową oraz zamówić bezpłatny poradnik testamentowy, wysyłając maila na adres kontakt@napisztestament.org.pl
Wszystkie informacje można znaleźć na naszej stronie stronie www.testament.viva.org.pl oraz na www.napisztestament.org.pl.

TUTAJ znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, np. „jak uwzględnić Fundację Viva w testamencie?”.

Skip to content