Działania naszych aktywistów wychodzą daleko poza Warszawę, w której mamy siedzibę. W kilkunastu miastach w Polsce funkcjonują nasze grupy lokalne zrzeszające aktywistki i aktywistów czynnie realizujących założenia naszej organizacji.
Wierzymy w oddolny, lokalny aktywizm. Jesteśmy też jedyną organizacją, która promuje prawa zwierząt i dietę roślinną w tylu ośrodkach w kraju.
Grupy aktywistyczne w swoich lokalnych środowiskach promują prawa zwierząt i dietę wegańską, organizują akcje uliczne, pokazy filmów wykłady, imprezy kulinarne. Współpracują także z władzami i społecznościami, aby zmieniać lokalne środowisko na bardziej przyjazne zwierzętom. Grupy piszą projekty do budżetów obywatelskich, wspierają opiekunów kotów wolno żyjących oraz współpracują z lokalnymi wege miejscówkami.
W 2021 nasze grupy lokalne działały w 15 miastach: Bełchatów, Białystok ,Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Leszno, Lublin, Łódź, Piotrków Trybunalski, Poznań, Rzeszów, Słupsk, Warszawa i Wrocław. Prawie 200 wolontariuszy współpracowało z nami w ramach grup lokalnych!
W mediach pojawiło się ponad 150 wzmianek o naszych lokalnych działaniach! Łącznie z wydarzeniami online grupy zorganizowały 156 akcji i stoisk.
Rok 2021 grupy rozpoczęły od organizacji wydarzeń online. Był to m.in live ze specjalistkami o zdrowiu kobiet, czy rozmowa z doktorem Tomaszem Jeżewskim – lekarzem, specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych oraz kardiologii, weganinem.
Wiosną powoli zaczęliśmy wychodzić na ulice z akcjami zachęcającymi do zmiany diety na roślinną w trosce o własne zdrowie.
W Łodzi wystartowała także kampania outdoorowa na citylightach “Dbaj o siebie – jedz roślinnie”. Pasażerowie MPK mogli zapoznać się ze stanowiskiem najbardziej prestiżowych organizacji zajmujących się dietetyką, żywieniem i promocją zdrowia w temacie diety roślinnej.
Z kolei z okazji Dnia Bez Mięsa namawialiśmy przechodniów do refleksji nad zawartością własnego talerza i wyborem diety roślinnej.
Akcje uliczne odbyły się w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Słupsku, Bydgoszczy, Katowicach, Piotrkowie Trybunalskim, Krakowie oraz we Wrocławiu.
W maju grupa warszawska wyświetliła pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Zdrowia fakty nt. diety roślinnej i jej wpływu na naszą planetę oraz zdrowie.
Wszystko z okazji rozpoczynającej się 24 maja 15. edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Wege.
Podczas Tygodnia Wege na naszym facebooku odbył się m.in panel ekspercki o wpływie diety na klimat. Jego gośćmi byli dr hab. prof. Paulina Kramarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego i dr Ryszard Kulik z Klubu Myśli Ekologicznej. Nie zabrakło także naszej Gali Magazynu Vege z wręczeniem Grand Prix.
Połączyliśmy się również z lekarkami Iwą Jonik, Marią Koziarkiewicz i dr. Tomaszem Jeżewskim, aby porozmawiać o tym, jak dbać o siebie na diecie roślinnej.
Z kolei o etycznej modzie opowiadała stylistka Ania Marciniak, a o wegańskich składach kosmetyków rozmawialiśmy z Sylwią Dziegieć. Nie zabrakło też pokazów gotowania. O roślinne i regionalne dania zadbał Paweł Ochman Weganon. Coś dla młodszych widzów w duchu less waste przygotowała Joanna Kowalczyk-Bednarczyk z bloga Bieganizm.
Obchodom Tygodnia Wege towarzyszyły akcje uliczne, takie jak akcja kreda, przejazdy rowerowe z prowegańskimi flagami oraz stoiska informacyjne w naszych ośrodkach w Łodzi, Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Krakowie oraz Katowicach.
sdr
14 czerwca 2021 roku odbył się piąty międzynarodowy dzień Stop Live Transport. W związku z tym ponownie wyszliśmy na ulice polskich miast, aby edukować i zwiększać świadomość przechodniów. Podobne akcje grupy zorganizowały w sierpniu we współpracy z niemiecką PETĄ. Akcje “Stop live exports” odbyły się w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy i Sopocie.
22 sierpnia w Światowy Dzień Mleka Roślinnego we współpracy z kampaniami Białe Kłamstwa i Zostań Wege grupy lokalne zorganizowały akcje uliczne z degustacją.Na stoiskach Vivy w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Lesznie, Katowicach i Poznaniu można było porozmawiać o roślinnych alternatywach nabiału oraz spróbować roślinnej kawy czy ciasta.
W wakacje odbył się także 6. letni zjazd naszych grup w Schronisku w Korabiewicach.
Rok 2021 jest wyjątkowy dla naszej łódzkiej grupy, która obchodziła we wrześniu swoje 10-lecie istnienia. Z okazji urodzin grupa zorganizowała wystawę zdjęć podopiecznych ze Schroniska w Korabiewicach z licytacją. Przygotowała także wyjątkowy urodzinowy film ze wspomnieniami akcji z 10 lat.
4 października grupy przyjechały do Warszawy, aby wziąć udział w Wielkim Marszu dla zwierząt. Pytaliśmy rządzących, co się stało z obiecywaną dobrą zmianą dla zwierząt. W marszu wzięło udział ponad dwa tysiące osób z całej Polski.
W związku z procedowaniem ustawy o zwierzętach doświadczalnych grupy lokalne zorganizowały w październiku także kilka protestów przeciwko utajnianiu doświadczeń na zwierzętach.
Jesień upłynęła grupom na akcjach ulicznych o prawdziwej cenie mleka oraz na walce o zakaz sprzedaży żywych karpi na miejskich targowiskach.
W naszym aktywistycznym kalendarzu nie mogło także zabraknąć akcji na Dzień bez Futra oraz świątecznej uczty roślinnych smaków, czyli Vegilii.