VIVA

Politycy, którzy byli przeciwni „5 dla zwierząt

W październiku odbędą się wybory do parlamentu. Znów staniemy przed wyborem polityków, którzy będą reprezentowali wartości, spójne z naszymi. Dlatego jeszcze przed wyborami, pragniemy przypomnieć, którzy politycy nie opowiedzieli się po stronie zwierząt i zagłosowali przeciw ustawie “Piątka dla zwierząt”, która miała  stać się kamieniem milowym i zakładała wprowadzenie nowoczesnych i zdecydowanych zasad ochrony zwierząt w Polsce. „5 dla zwierząt” miała nie tylko poprawić warunki życia i traktowania zwierząt, ale także zwiększyć świadomość oraz zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzeby zwierząt.

Czego dotyczyła „5 dla zwierząt”?

Główne założenia ustawy „Piątka dla zwierząt”, miały przynieść zmiany w najważniejszych obszarach:

  • Zakaz uboju rytualnego bez ogłuszania: Jednym z kluczowych punktów ustawy było wprowadzenie zakazu uboju rytualnego bez wcześniejszego ogłuszania zwierzęcia.

  • Zakaz hodowli zwierząt na futra: Ustawa zakazywała hodowli zwierząt wyłącznie w celach pozyskiwania futer. Ten punkt był szczególnie ważny ze względu na etyczne i ekologiczne aspekty. Decyzja ta miała doprowadzić do ograniczenia cierpień zwierząt oraz zmniejszenia negatywnego wpływu branży futrzarskiej na środowisko.

  • Zakaz używania dzikich zwierząt w cyrkach: Wprowadzenie zakazu wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach miało na celu zakończenie praktyk, które często prowadziły do zniewolenia i złego traktowania zwierząt w imię rozrywki.

  • Edukacja i podnoszenie świadomości społecznej: Ustawa skupiała się również na edukacji społeczeństwa na temat praw i potrzeb zwierząt.
  • Surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami: Wprowadzenie surowszych kar za znęcanie się nad zwierzętami było ważnym elementem ustawy. Celem było zwiększenie świadomości wagi takich działań oraz skłonienie potencjalnych sprawców do zastanowienia się nad konsekwencjami swoich czynów.

norka w klatce, ofiara braku 5 dla zwierząt

Podsumowując, ustawą „Piątka dla Zwierząt” Polska postawiła na ochronę i szacunek wobec zwierząt. Choć wprowadzenie tej ustawy mogło się wiązać z pewnymi wyzwaniami i kontrowersjami, jej efekty miały na celu budowanie lepszej przyszłości dla zwierząt oraz promowanie bardziej etycznego i zrównoważonego podejścia do ich traktowania. Polacy chcieli jej podpisania!

Finalnie, po głosowaniu, Senat wprowadził do niej szereg poprawek, w tym zmieniająca ograniczenia dotyczące uboju rytualnego drobiu, a także przewidującą, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 1 lipca 2023 roku, a ubój rytualny do 31 grudnia 2025 roku. Sejm nie rozpatrzył dotąd poprawek Senatu.

Jak podkreślił były minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk: „W Krajowym Planie Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 jest mowa o dobrostanie zwierząt, natomiast w świetle dyskusji o ochronie zwierząt (…) 5 dla zwierząt odeszła w niepamięć” .

Politycy przeciwni ustawie

W związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi, przypominamy, którzy politycy zagłosowali przeciwko ustawie (informacje o przynależności do partii dotyczą momentu głosowania) i nie poprali „5 dla zwierząt”:
PiS:

  1. Ardanowski Jan Krzysztof
  2. Baszko Mieczysław
  3. Cymański Tadeusz
  4. Czochara Katarzyna
  5. Dolata Zbigniew
  6. Glenc Teresa
  7. Gosek Mariusz
  8. Górska Agnieszka
  9. Hałas Teresa
  10. Kaczmarczyk Norbert 11.
  11. Kaleta Sebastian
  12. Kałużny Mariusz
  13. Kanthak Jan
  14. Kołakowski Lech
  15. Kowalczyk Henryk
  16. Kowalski Janusz
  17. Kurowska Maria
  18. Łapiak Aleksandra
  19. Małecki Jerzy
  20. Moskal Kazimierz
  21. Olszewski Dariusz
  22. Osuch Jacek
  23. Ozdoba Jacek
  24. Rzymkowski Tomasz
  25. Sak Piotr
  26. Siarka Edward
  27. Siarkowska Anna Maria
  28. Sośnierz Andrzej
  29. Szulowski Krzysztof
  30. Uruski Piotr
  31. Uściński Piotr
  32. Warchoł Marcin
  33. Wesoły Marek
  34. Woś Michał
  35. Woźniak Tadeusz
  36. Wójcik Michał
  37. Wróblewski Bartłomiej
  38. Ziobro Zbigniew

KO:

  1. Borowczak Jerzy
  2. Lenz Tomasz
  3. Łośko Magdalena
  4. Munyama Killion

PSL-Kukiz’15

  1. Bejda Paweł
  2. Fedak Jolanta
  3. Grzyb Andrzej
  4. Kasprzak Mieczysław
  5. Klimczak Dariusz
  6. Kosiniak-Kamysz Władysław
  7. Krajewski Stefan
  8. Kurzawa Dariusz
  9. Łopata Jan
  10. Maliszewski Mirosław
  11. Nowogórska Urszula
  12. Pasławska Urszula
  13. Paszyk Krzysztof
  14. Rzepa Jarosław
  15. Sachajko Jarosław
  16. Sawicki Marek
  17. Siekierski Czesław
  18. Tomczak Jacek
  19. Tyszka Stanisław
  20. Zgorzelski Piotr
  21. Ziejewski Zbigniew
  22. Żelazowska Bożena

Konfederacja:

  1. Berkowicz Konrad
  2. Bosak Krzysztof
  3. Braun Grzegorz
  4. Dziambor Artur
  5. Kamiński Krystian
  6. Korwin-Mikke Janusz
  7. Kulesza Jakub
  8. Sośnierz Dobromir
  9. Tuduj Krzysztof
  10. Urbaniak Michał
  11. Winnicki Robert

Jeżeli los zwierząt jest dla Ciebie ważny, pamiętaj – idź na wybory i głosuj na polityków, którzy stoją po stronie zwierząt!

Skip to content