VIVA

Porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem podlegającym karze!

Do największej ilości porzuceń zwierząt dochodzi latem. Ludzie w ten sposób pozbywają się problemu ograniczającego ich możliwość wyjechania na urlop…

Porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem!

Tymczasem porzucenie zwierzęcia to czyn określony jako przestępstwo przez ustawę o ochronie zwierząt z 1997 roku. Dokładniej dotyczy go Art. 6.2 pkt. 11: „Porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje”

Kto porzuca zwierzę, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat lub do 5 lat, jeśli przestępstwo popełnione zostało ze szczególnym okrucieństwem.

Jednym z przestępstw znęcania nad zwierzęciem jest zatem według ustawy jego porzucenie. Każdy z nas, niezależnie czy jest właścicielem zwierzęcia czy tylko jego opiekunem, podlega temu przepisowi! Warto pamiętać, że każdy kto porzuca zwierzę, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat lub do 5 lat, jeśli przestępstwo popełnione zostało ze szczególnym okrucieństwem.

Przyczyny porzucania zwierząt

Najczęstszą przyczyną porzucania zwierząt są wyjazdy, znudzenie się czy brak zrozumienia zwierzęcia. Jednym słowem brak chęci wzięcia odpowiedzialności za nie.

Bardzo trudno szukać usprawiedliwienia dla faktu porzucenia zwierzęcia, bo nowoczesny świat oferuje nam całe spektrum alternatywnych rozwiązań! Jeśli nikt z naszych bliskich nie jest w stanie zająć się zwierzakiem, to przecież w Polsce swoje usługi oferuje wiele hoteli dla zwierząt. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy dłużej zajmować się naszym zwierzakiem, to można poszukać mu nowego opiekuna! Pomogą w tym na pewno media społecznościowe i fundacje prozwierzęce.

Porzucenie zwierzęcia nie jest też usprawiedliwieniem dla sytuacji, w której problemem jest jego zachowanie. Przeważającą część problemów z zachowaniem zwierząt, można rozwiązywać z pomocą specjalistów. Takich specjalistów z zakresu behawioru jest w Polsce coraz więcej!

Nikt nie może być zwolniony z odpowiedzialności za swoje zwierzę! Wszyscy mamy takie same możliwości a porzucenie zwierzęcia nie jest wyjściem z sytuacji!

Porzucenie zwierzęcia przyczyną bezdomności

Porzucając zwierzę skazujesz je na bezdomność…  a co za tym idzie, w większości przypadków – na cierpienie i śmierć.

W Polsce liczba bezdomnych psów i kotów nie maleje! W 2016 r. w Polsce w schroniskach dla zwierząt przebywało 112 727 psów i 29 621 kotów… wiele z nich nigdy nie znajdzie nowych domów i umrze w schroniskach. Na tak duże liczby ma wpływ min. właśnie porzucanie zwierząt!

Viva! Interwencje

Skip to content