VIVA

Stanowisko fundacji Viva! w sprawie lokalizacji festiwalu Audioriver w Parku na Zdrowiu w Łodzi

Jako Fundacja Viva! od ponad 20 lat występujemy w imieniu zwierząt, troszcząc się o ich prawa. Interweniujemy tam, gdzie zwierzętom dzieje się krzywda lub gdzie może zostać naruszony ich dobrostan. Nasz obszar działania obejmuje także los zwierząt w ogrodach zoologicznych, cyrkach i ośrodkach, które utrzymują zwierzęta dla rozrywki swoich gości. Wielokrotnie podejmowaliśmy temat niewłaściwych, niewystarczających lub niebezpiecznych dla zwierząt warunków w polskich ogrodach zoologicznych i innych instytucjach. Dzięki staraniom Fundacji Viva! i innych polskich organizacji prozwierzęcych udało się doprowadzić do sytuacji, kiedy zwierzęta w cyrkach pojawiają się sporadycznie, a społeczeństwo jest przeciwne wykorzystywaniu ich dla rozrywki. 

W związku z planowanym w Łodzi, w zabytkowym Parku na Zdrowiu, festiwalem Audioriver, wyrażamy sprzeciw wobec tej decyzji. Pomimo zapewnień organizatorów, że Park na Zdrowiu nie ucierpi w wyniku wielkiej imprezy muzyki elektronicznej, trudno dać temu wiarę. Znamy specyfikę dużych festiwali muzycznych, niejednokrotnie braliśmy w takich udział, naszych aktywistów można spotkać na Open’er czy Pol’and’Rock, a także mniejszych wydarzeniach muzycznych. Widzimy, jak dużym wyzwaniem logistycznym jest organizacja takiej imprezy. Zdajemy sobie też sprawę, jak duży wywiera wpływ na okoliczną przyrodę. Dlatego organizowanie dużego festiwalu muzycznego, w którym wedle szacunków organizatora początkowo ma wziąć udział kilkanaście tysięcy osób, w zabytkowym Parku na Zdrowiu w Łodzi, uważamy za niewłaściwe. To ogromne zagrożenie dla równowagi parkowego i częściowo leśnego ekosystemu, do którego należy także Rezerwat Przyrody Polesie Konstantynowskie. 

Zorro2212, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Zarówno na terenie Parku na Zdrowiu jak i Rezerwatu Polesie Konstantynowskie, można spotkać dzikie zwierzęta, takie jak sarny, lisy, dziki czy jeże. Park jest także enklawą zieleni dla wielu gatunków ptaków i owadów, a stawy leżące w obrębie Parku obfitują w zwierzęta wodne. Termin festiwalu pokrywa się z okresem lęgowym ptaków, a nadmierny i wielogodzinny hałas w miejscach gniazdowania, może się przyczynić do porzucenia lęgów. 

Podobne wątpliwości pojawiają się, gdy patrzymy na mapę — od terenu festiwalu do bramy łódzkiego Orientarium jest zaledwie 400 metrów, płaskiego, zadrzewionego terenu. Nie jest to wystarczająca odległość, by zagłuszyć głośną muzykę i uchronić przed nią zwierzęta w ZOO. Łódzki ogród zoologiczny ma już w swojej historii pewne tragiczne zdarzenie, gdy niespodziewany hałas w ZOO przyczynił się do śmierci żyraf. Ta łamiąca serce sytuacja powinna raz na zawsze nauczyć urzędników, że zwierzęta, także w ZOO, potrzebują spokoju, ciszy i bezpieczeństwa. Dlaczego więc zgadzają się na ulokowanie ogromnego festiwalu muzyki elektronicznej tak blisko terenu Orientarium? 

Zdecydowanie potępiamy decyzję o lokalizacji festiwalu Audioriver w łódzkim Parku na Zdrowiu. To lokalizacja szkodliwa dla fauny i flory w Parku, które zostaną w znacznej mierze zniszczone przez festiwal. Zniszczenia, które zobaczymy po latach, a których spodziewamy się w wyniku ogromnego hałasu związanego z imprezą, to spadek populacji ptaków i ssaków, a także małych zwierząt, dla których dotąd Park był domem. 

Apelujemy do władz miasta Łodzi o zmianę lokalizacji na mniej szkodliwą dla środowiska i okolicznych mieszkańców. 

Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!


Miłośnicy Parku na Zdrowiu utworzyli petycję przeciwko tej lokalizacji festiwalu Audioriver. Zachęcamy do jej podpisania, można to zrobić TUTAJ.

Skip to content