VIVA

Akcje uliczne z okazji Światowego Dnia Mleka Roślinnego

22 sierpnia to Światowy Dzień Mleka Roślinnego, podczas którego zwracamy uwagę na roślinne alternatywy dla mleka pochodzenia zwierzęcego. Z tej okazji zorganizowaliśmy akcje uliczne z degustacją.

Dzień Mleka Roślinnego
fot. Julia Zychowicz

Akcje uliczne pt.: Jak mleko, to tylko roślinne! odbyły się w 10 miastach. To już trzecia edycja akcji z tej okazji, które organizują kampanie Vivy – Białe Kłamstwa i Zostań Wege przy współpracy z aktywistycznymi grupami lokalnymi. Akcje odbyły się w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu, Lesznie, Gdańsku, Toruniu, Piotrkowie Trybunalskim, Słupsku i Wrocławiu. Rozmawialiśmy o roślinnych alternatywach nabiału i częstowaliśmy, bo najłatwiej się przekonać jak się spróbuje. A można było spróbować różnych rodzajów mlek roślinnych, truskawkowych shake’ów;, kawy mrożonej na mleku owsianym i sojowym oraz pysznych wegańskich ciast i ciasteczek.

Świat roślinnych alternatyw jest różnorodny, a kolejne firmy wprowadzają do swojego asortymentu roślinne mleko, sery czy jogurty. W dzisiejszych czasach produkty roślinne są powszechnie dostępne.

Dlaczego nabiał roślinny?

Powodów dla wyboru roślinnego nabiału jest wiele. Jeden z nich to zdrowie.Badania konsekwentnie pokazują, że pełnowartościowa dieta roślinna – w tym mleko roślinne – są dobre dla ludzkiego zdrowia.

Napoje roślinne wzbogacane w wapń, a w szczególności napój sojowy, są świetną alternatywą dla mleka krowiego, zwłaszcza dla osób stosujących diety roślinne, a także tych unikających mleka ze względów zdrowotnych (np. nietolerancja laktozy, alergia na białka mleka krowiego, trądzik) i sensorycznych oraz lubiących poznawać nowe smaki i poszukujących różnorodności w swojej diecie – mówi Sandra Marciniak, dietetyczka, koordynatorka kampanii Białe Kłamstwa.

Roślinny sposób odżywiania może pomóc w zapobieganiu nadciśnieniu, otyłości, cukrzycy, chorobom serca i niektórym rodzajom nowotworów. Krowie mleko nie jest potrzebne dla zdrowia. Wręcz przeciwnie, liczne badania potwierdzają, że spożycie mleka pochodzenia zwierzęcego może mieć fatalny wpływ na nasz organizm. Druga motywacja to środowisko. Przemysłowy chów zwierząt jest jednym z głównych motorów zmian klimatycznych. Przejście z mleka krowiego na mleko roślinne to jeden ze sposobów, dzięki którym można znacznie zmniejszyć swój negatywny wpływ na planetę.

Z empatii do zwierząt

Nie ma potrzeby, aby ludzie spożywali produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym produkty mleczne. Sposób ich pozyskiwania jest wysoce nieetyczny.

Przemysł mleczarski eksploatuje krowy na ogromną skalę, a rzeczywistość wykorzystywanych przez przemysł zwierząt jest bardzo smutna i  niezgodna z prezentowanym w reklamach mleka czy jogurtów wizerunkiem szczęśliwych krów. Wiele osób nadal nie wie, że krowa, podobnie jak inne ssaki, wytwarza mleko dla swojego potomstwa. Nie daje mleka sama z siebie. Przykrą prawdą jest także to, że po latach eksploatacji krowy mleczne kończą w rzeźni. Możemy świadomie decydować, jaki przemysł wspieramy swoimi wyborami, a jakiego nie. Wybór roślinnych zamienników jest duży. Ponadto domowe mleko owsiane, przyjazne dla planety i niewiążące się z okrucieństwem wobec zwierząt, można przygotować w 10 minut w domu. To naprawdę niewielki wysiłek, a ma ogromne znaczeniemówi Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Zostań Wege.

Warto także zwrócić uwagę na wpływ przemysłu mleczarskiego na środowisko. Przemysłowy chów zwierząt jest jednym z głównych motorów zmian klimatycznych. Przejście z mleka krowiego na mleko roślinne to jeden ze sposobów, dzięki którym można znacznie zmniejszyć negatywny wpływ na planetę. 

Produkcja alternatyw dla mleka zużywa mniej wody i gruntów rolnych, a także powoduje mniejszą emisję gazów cieplarnianych. Niezależnie od rodzaju surowca, z którego powstał napój roślinny, będzie to bardziej przyjazny dla środowiska wybór niż mleko odzwierzęce – dodaje Sandra Marciniak.

Daj szansę diecie roślinnej

Fundacja Viva! prowadzi akcję Zostań Wege na 30 dni, która ma na celu pokazanie, że zbilansowana dieta roślinna nie jest trudna, a za to różnorodna i smaczna. To co ląduje na naszym talerzu ma znaczenie nie tylko dla zwierząt, naszego zdrowia, ale także dla przyszłości planety. Dołączając do darmowego programu można korzystać z bazy sprawdzonych, roślinnych przepisów i merytorycznej wiedzy na temat odżywiania. Program dostępny jest także w bezpłatnej aplikacji na IOS i Android.

Jak mleko, to tylko roślinne! to wspólne akcje kampanii Zostań Wege, Białe Kłamstwa i lokalnych grup Vivy! Dziękujemy Partnerom akcji, którzy przygotowali poczęstunek i przekazali produkty na nasze stoisko. Akcje wsparli: w Gdańsku Faloviec, w Warszawie Wege Siostry, Atelier Smaku, w Łodzi BOHO, w Poznaniu Kwiaciarnia Bistro i Bar, Kafej, Sticky Blenders, Wypas i W-Śniadania, a we Wrocławiu VEGA Bar Wegański, a w Piotrkowie Trybunalskim Woda & Ogień.

Skip to content