VIVA

Tesco torturuje żółwie [viva uk]

Podczas gdy z każdej strony docierają do nas informacje, że dzika przyroda jest zagrożona a coraz więcej gatunków zwierząt znika z powierzchni planety, brytyjska sieć Tesco sprzedaje żywe żółwie w swoich supermarketach w Chinach.<br />Scenariusz przypomina sytuację rodzimych karpi w okolicach świąt Bożego Narodzenia – żółwie zabija się na miejscu, pozbawiając głowy bez wcześniejszego ogłuszania, lub sprzedaje je żywe i pozostawia formę uśmiercania klientom. Cytując Johna Wedderburna z Animals Asia Protection Network: "żadna firma chcąca działać zgodnie z zasadami etyki nie powinna angażować się w tego typu handel".

Proceder ma miejsce w 39 sklepach. Sieć Tesco zdaje sobie sprawę z tego, że gdyby chciała prowadzić tego typu handel w którymś z państw zachodnich, spotkałaby się z ogromnym oporem, jednakże po drugiej stronie globu ich głośne zapewnienia o wysokich standardach nagle cichną. Tesco poszło w ślady sieci Wal-Mart oraz Carrefour, które również nie widzą nic złego w sprzedaży żywych dzikich zwierząt.

Żółwie wyrywane są ze środowiska naturalnego, wrzucane dużymi grupami do sieciowych siatek pod niegasnące neonowe światła, gdzie czekają na śmierć z rąk obsługi lub klientów. Tesco zapewnia, że śmierć zwierząt jest szybka i bezbolesna – nie ma nic dalszego od prawdy. Żółwie zabija się na zamówienie przez obcięcie głowy przy stuprocentowej przytomności zwierzęcia. Ponieważ metabolizm żółwi jest powolny, głowa może żyć jeszcze przez nawet godzinę! Odpowiedzią Tesco, mającą na celu polepszenie "dobrobytu" zwierząt, jest zmuszanie personelu sklepów do rozbijania tak uciętych głów młotkiem.

Naturalną reakcją żółwia na zagrożenie jest chowanie głowy do środka, jednakże personelowi nie wolno zostawić żółwia w spokoju, i jego zadaniem jest wyciąganie tak schowanej głowy siłą. Gdy żółw trafi do domu żywy, czeka go np. gotowanie żywcem lub równie bolesne rozczłonkowanie. Zyski wracają do udziałowców Tesco w Wielkiej Brytanii.

Tymczasem zachęcamy do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec tego okrutnego procederu: <a href="http://tesco.pl/napiszdonas.html">tutaj</a> możecie pisać listy do polskiej sieci sklepów. Klikając <a href="http://www.viva.org.uk/campaigns/turtle/getactive.html#">na ten link</a> możecie natomiast wysłać wirtualną pocztówkę do Tesco w Wielkiej Brytanii (strona po angielsku)<br />

Skip to content