VIVA

Testament: patent na święty spokój

„Napisałam go dla Ciebie”

„Ty oszalałaś!” – krzyknęła moja mama zadziwiająco głośno i dziarsko, jak na jej wiek (ponad 70 lat)ą. Okrzyk ten był zaś komentarzem do informacji, którą jej przekazałam: „Mamo, napisałam testament. Zrobiłam to dla Ciebie”. I wierzcie mi, musiałam odbyć potem z mamą wiele rozmów, wiele razy zapewnić ją, że ja sama absolutnie nie umieram, zanim zrozumiała moją motywację”. 87 proc. osób spisujących obecnie testament obdarza w nich przede wszystkim członków rodziny. Powodów są tysiące. Nie wszystkie takie oczywiste jak się wydaje.

Joanna z Wrocławia, niezależna, energiczna singielka. Po wygranej walce z nowotworem przezornie spisała testament, aby zabezpieczyć stałą opiekę dla swojej mamy. Umysł starszej pani nie pracował tak wyraziście jak dawniej. Miała coraz większe problemy z załatwieniem prostych spraw.

Małgorzata z Krakowa żegnała ukochanego brata wyjeżdżającego na stałe do Australii bojąc się, że już go nie zobaczy. Przez 15 kolejnych lat to wyłącznie ona opiekowała się chorymi i umierającymi rodzicami. Poświęciła na to dorobek życia, swoje szczęście i potrzeby córek. W podziękowaniu brat usiłował ją pozbawić schedy. Małgorzata uznała, że widzieć i znać brata już nie chce. Spisała testament dla córek, aby rodzinna tragedia się nie powtórzyła.

Syn Barbary z Katowic, od wielu lat niszczy życie swojej matki i córki. Narkotyki sprawiły, że z mądrego, rozważnego i majętnego człowieka sukcesu stał się zaciągającym wciąż nowe długi bankrutem. Co raz unika odpowiedzialności za swoje czyny. Barbara, choć kocha swojego syna, spisała testament, aby go wydziedziczyć i zabezpieczyć przyszłość wnuczki.

Testament: tu chodzi o życie

87 proc. osób sporządzających testament na pierwszym miejscu wśród spadkobierców wymienia członków rodziny. Tak wynika z badań przeprowadzonych w 2022 r. przez Research Collective na zlecenie Fundacji Otwarte Forum i kancelarii prawno-podatkowej GWW.

– Powodów decyzji, aby testamentowo obdarzyć bliskich naszym majątkiem jest wiele. Zazwyczaj rzeczywiście chodzi o sprawiedliwe, w naszym osobistym przekonaniu potraktowanie wszystkich spadkobierców. Ale równie silne są takie pobudki jak m.in. uchronienie rodzeństwa przed kłótniami, a całej rodziny przed rozpadem. Zabezpieczenie finansowe i organizacyjne profesjonalnej opieki nad starszymi, chorymi przewlekle lub niepełnosprawnymi, niesamodzielnymi członkami rodziny. A nawet pominięcie tych, którzy z mocy prawa są naszymi sukcesorami, ale obdarowanie ich zagrażałoby bezpieczeństwu ekonomicznemu rodziny. Zawsze jednak chodzi o przysłowiowy święty spokój dla całej rodziny. I temu właśnie służy testament. Jeśli chcemy być pewni, że został sporządzony prawidłowo, zgodnie z wymogami prawnymi, warto spisać go u notariusza – wyjaśnia Łukasz Martyniec, prawnik i doradca sukcesyjny, CEO Kancelarii Sukcesyjnej sp. z o.o.

Nie tylko one. To „chleb powszedni” wielu z nas


Historie Joanny, Małgorzaty i Barbary nie są wyjątkowe. Powtarzają się niestety w wielu polskich rodzinach. Doprowadzają do waśni, sporów, załamania bliskich relacji między ludźmi, którzy dotychczas byli dla siebie wsparciem. Dlatego panie już wkrótce podzielą się nimi publicznie i szczegółowo na stronie www.napisztestament.org.pl oraz na profilu Facebook. Podpowiedzą, jak w prosty sposób wpłynąć na spokojną przyszłość rodziny.

Trzy kobiety to polskie bohaterki odbywającej się w dniach od 2 do 6 października, w kraju i na całym świecie akcji pod nazwą Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. Akcja jest częścią globalnej kampanii społecznej „Napisz Testament”, której celem jest obalanie mitów związanych z testamentami.

Ujawniamy w niej historie „spisane przez samo życie”. Chcemy przez to pokazać, że testament to dokument porządkujący na bieżąco nasze sprawy. Zabezpieczający naszych bliskich, przyjaciół, a także innych spadkobierców, na przykład organizacje pozarządowe i cele społeczne, które chcemy wesprzeć. Że napisanie testamentu nie oznacza pożegnania, ale rozwagę, troskę i miłość – wyjaśnia Ewelina Szeratics, koordynatorka polskiej odsłony kampanii, a także Prezeska Fundacji Otwarte Forum. Wraz z koalicją 11 organizacji pozarządowych już 7. rok realizuje polskie edycje kampanii „Napisz Testament”.

Więcej historii osób, które już sporządziły testament znajduje się na stronie www.napisztestament.org.pl

Co będzie się działo?

Tegoroczny, Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów (02-06.10.2023) upływa w Polsce pod hasłem: „Napisz Testament i ochroń przyszłość”.
W ramach akcji:

  • 5 października 2023, o godz. 12:00, na profilu kampanii Napisz Testament, na Facebooku — odbędzie się webinar pt. „Lęk przed śmiercią przeszkodą w pisaniu testamentów”. Webinar poprowadzi doświadczony psycholog i psychoterapeuta Michał Mania, który opowie czym jest lęk, jak się objawia, jak go opanować i jak zupełnie inaczej spojrzeć na tę najstarszą w dziejach ludzkości obawę,
  • od 2 do 6 października 2023 działać będzie Infolinia Testamentowa ( tel. 500 857 074, czynna w dniach: poniedziałek, środa, piątek: 10:00-12:00 oraz wtorek i czwartek: 16:00-18:00), gdzie prawnicy specjalizujący się w prawie spadkowym będą udzielać informacji jak skutecznie pod względem prawnym spisać testament,
  • zachęcamy do sprawdzenia wideoteki kampanii „Napisz Testament”, na kanale YouTube. Znajdują się tam filmy z udziałem ekspertów omawiającymi temat spisywania testamentów z każdego aspektu osobistego, emocjonalnego, prawnego i społecznego.

Partnerzy Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów
● Fundacja DKMS
● Fundacja Gajusz
● Fundacja Dorastaj z Nami
● Fundacja „Lekarze bez Granic”
● Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
● Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
● Fundacja Pomocy Dzieciom „Pociecha”
● Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ
● Fundacja Ronalda McDonalda
● Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce
● Fundacja WWF Polska
● Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!

Chcesz wiedzieć więcej na temat testamentów?

Zobacz nasze inne wpisy na temat sporządzania testamentów i zapisywania dobra. Z pewnością znajdziesz w nich odpowiedzi na nurtujące cię pytania. A jeśli to się nie uda, z chęcią pomożemy. Skontaktuj się z nami pod adresem: biuro@viva.org.pl w temacie wpisując „testament”.

Napisz testament i ochroń przyszłość - międzynarodowy tydzień pisania testamentów 2023

Skip to content