VIVA

Testament to zapisane dobro. Zobacz, dlaczego.

Fundacja Viva! zaprasza do udziału w akcji Zapisz Dobro.

Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy na temat testamentów. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych webinarów edukacyjnych oraz darmowej infolinii.

Ponad dwuletnia pandemia COVID-19, jak również wojna w Ukrainie sprawiły, że coraz więcej Polaków decyduje się na sporządzanie testamentu. Jak sami twierdzą — robią to nie dlatego, że szykują się na najgorsze. Ale dlatego, że uświadomili sobie, jak ulotne może być ludzkie życie. Wiele osób pragnie zostawić po sobie porządek i zabezpieczyć najbliższych. Na wszelki wypadek.


Niestety, mimo dobrych intencji, sporządzane testamenty nie zawsze są poprawne. Część z nich posiada błędy formalne, przez które dokumenty są po prostu nieważne. Inne są pisane w taki sposób, że w przyszłości — po śmierci testatora — można by je łatwo podważyć.
Z myślą o tych wszystkich osobach po raz kolejny bierzemy udział w akcji Zapisz Dobro. To także dobry moment dla osób, które myślą o testamencie, lecz brak im czasu na napisanie go.
Akcja ta organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Napisz Testament. Jej członkowie to trzynaście organizacji pozarządowych. W tym Fundacja Viva! Od sześciu lat edukują Polki i Polaków w tej ważnej dziedzinie. Jak tłumaczy managerka kampanii Ewelina Szeratics: „testament już dawno przestał być aktem ostatniej woli, a stał się jednym z narzędzi zarządzania finansami, niezbędnych do zabezpieczenia najbliższych na wypadek najgorszego”.

Dlaczego warto napisać testament?

Celem akcji Zapisz Dobro, jest zdjęcie z testamentów łatki dokumentów pisanych wyłącznie przez osoby zamożne. Inne mity dotyczą zaawansowanego wieku czy skomplikowanej sytuacji rodzinnej testatorów. Na profilu Facebookowym Napisz Testament prawnicy, psychologowie i historycy poruszają tematy związane z różnymi aspektami tej dziedziny prawa. Objaśniają — krok po kroku — jak poprawnie sporządzić ten dokument.

Zobacz dostępne materiały i webinary — to wiedza dostępna za darmo i na wyciągnięcie ręki!

Posłuchaj rozmowy koordynatorki kampanii Napisz Testament, Eweliny Szeratics, z Cezarym Wyszyńskim, prezesem Fundacji Viva! Ewelina i Cezary rozmawiają na temat pomocy Ukrainie i nie tylko:


Jak podkreśla Ewelina Szeratics: „Celem akcji Zapisz Dobro jest uświadomienie społeczeństwu, że w testamencie można również…zapisać dobro. Czyli — poza najbliższymi członkami rodziny — zapisać część tego, co posiadamy, lokalnemu domowi dziecka, szpitalowi, bibliotece, a także zaprzyjaźnionej fundacji lub stowarzyszeniu”. Dzięki temu, sprawy bliskie naszemu sercu, takie jak pomoc dzieciom, opieka nad niepełnosprawnymi, wsparcie samotnych, ochrona przyrody czy opieka nad zwierzętami, będą mogły cieszyć się nie tylko większym zainteresowaniem, ale również otrzymać finansowanie tak niezbędne, by pomagać. ”A wszystko to, dzięki naszemu gestowi, którym zostawiamy cząstkę siebie dla przyszłych pokoleń i dbamy o to, by pomagać dalej, gdy kiedyś nas nie będzie” – dodaje Ewelina Szeratics.

Do dnia 10.06.2022 włącznie, działa również darmowa infolinia testamentowa — każdy, kto będzie chciał skonsultować swoją indywidualną sprawę, może zadzwonić do prawników. Więcej informacji na stronie www.zapiszdobro.pl

Zobacz rozmowę z psycholożką na temat strachu przed śmiercią i jego wpływu na pisanie testamentów w naszej kulturze.

Warto zapisać dobro — dla przyszłych pokoleń

Temat testamentów w Polsce otacza atmosfera tabu. To zrozumiałe, szczególnie gdy brakuje nam wiedzy w tym zakresie. O zmianę tego stanu rzeczy od lat zabiegamy wraz z innymi organizacjami członkowskimi koalicji Napisz Testament. Pokazujemy, jak wspaniałe osoby decydują się świadomie wesprzeć działania społeczne, właśnie poprzez zapisy testamentowe. Staramy się upowszechnić wiedzę, dotąd dostępną tylko dla specjalistów i samych zainteresowanych, którzy zasięgnęli kosztownych porad. Chcemy pokazać, że testament powinien stać się powszechnym dokumentem, który nie jest przywilejem osób zamożnych. To jeden z mitów, z którymi spotykamy się najczęściej. Tymczasem testament może napisać każdy z nas, nawet jeśli nie posiadamy wiele. Warto to zrobić, nie tylko po to, by zaoszczędzić bliskim kłopotu, kiedy nas zabraknie. To sposób na uporządkowanie swoich spraw, kiedy jeszcze mamy na to siłę i czas. Poniżej przedstawiamy grafikę z 9 naprawdę dobrymi powodami, dla których warto nie tylko napisać testament, ale także uwzględnić w nim organizację społeczną:

Osoby, które pragną uwzględnić Fundację Viva! w swoim testamencie zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem strony www.testament.viva.org.pl

Skip to content