VIVA

Viva! zachęca do zmiany diety w trosce o własne zdrowie

Od 1 kwietnia na łódzkich przystankach można spotkać citylighty, które mają zachęcić do zmiany nawyków żywieniowych.

Fundacja Viva!, pomysłodawca kampanii, przedstawia na nich stanowiska najbardziej prestiżowych organizacji zajmujących się dietetyką, żywieniem i promocją zdrowia.

Ze stosowaniem zbilansowanych diet roślinnych wiąże się szereg korzyści zdrowotnych, na co wskazują badania naukowe. Uważamy, że okres pandemii to najlepszy moment na zmianę nawyków żywieniowych – mówi Paweł Frańczuk z łódzkiej Vivy!  Do takich zmian szczególnie zachęcamy osoby młode oraz rodziców i dziadków, którym zależy na przyszłości dzieci i wnuków. Ponieważ dieta roślinna to także ratunek dla naszej planety – dodaje.

American Dietetic Association podkreśla, że dieta oparta na produktach roślinnych wcale nie jest niedoborowa, a dobrze zaplanowana i zbilansowana jest zdrowa, bezpieczna i odżywcza na każdym etapie życia, również dla dzieci i młodzieży.

Podsumowując – Amerykańska Akademia Dietetyki i Żywienia stwierdza, że prawidłowo zbilansowana dieta wegańska może nieść korzyści w postaci prewencji wielu chorób. W tym np. choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy typu 2, nadciśnienia, nadwagi i otyłości czy wybranych typów nowotworów.

Raporty organizacji międzynarodowych, w tym ONZ czy IPPC, od lat biją na alarm. Nasz apetyt na mięso i produkty odzwierzęce bezpośrednio napędza zmiany klimatu. Według danych zawartych w raporcie FAO Livestock’s long shadow masowa hodowla zwierząt odpowiada za większą emisję gazów cieplarnianych niż cały transport samochodowy, lotniczy i morski razem wzięte.

Kampania trwa do końca kwietnia. Viva zdrowie!

Skip to content