Święta to dla wielu osób szczególny czas. Niezależnie od tego czy świętom towarzyszy aspekt religijny czy tylko kontynuowanej rodzinnej tradycji, to zawsze towarzyszy im ważny wymiar kulinarny. Czy Wielkanoc może być wegańska?
Z okazji świąt przygotowujemy specjalne dania i cieszymy się ich smakiem. Tu pojawia się najważniejsze. Możemy celebrować te dni i wspólny rodzinny czas przy roślinnym stole. Wegańska Wielkanoc może zachwycić gości, aby tak było warto skorzystać ze sprawdzonych pomysłów.
Wegańska Wielkanoc – czyli jaka?
Znakiem rozpoznawczym tych świąt są jajka, które mają symbolizować życie. W święta też częściej poruszany jest temat pomocy ludziom czy zwierzętom, bo w święta „króluje” przecież dobro. Prawdziwym dobrem w tej sytuacji jest wybór wegańskiej Wielkanocy. Roślinne święta to nie tylko kulinarna celebracja, ale także wyraz empatii, świadomych decyzji oraz troski o zwierzęta i planetę. Co więcej możemy je zorganizować w podobnym stylu i nadal cieszyć się smakiem ulubionych potraw. Musimy tylko poznać nowe przepisy lub częściowo zmodyfikować nasze receptury.
Wegańska Wielkanoc, to taka, w której dania są przygotowane bez mięsa i produktów odzwierzęcych, takich jak mleko czy właśnie jaja. Nie oznacza to wcale, że musimy tego dnia zrezygnować z ulubionych pasztetów, past czy zup. Możemy je przygotować w wersji wegańskiej, a w smaku będą naprawdę podobne.
Żurek czy bardziej nowoczesna zupa chrzanowa?
Pojawia się słowo żurek i od razu czujemy ten aromatyczny zapach z dominującą nutą majeranku. To klasyczny wybór na wiosenne święta. Drugą naszą opcją jest zupa chrzanowa, wyjątkowa w smaku i mniej popularna, dzięki czemu możemy zaskoczyć gości nowym menu.
Zupa chrzanowa
Jest bardzo aromatyczna. Chrzan dodajemy według uznania, ponieważ zarówno gotowe chrzany w słoiczkach jak i te domowe bardzo różnią się intensywnością. Idealnie pasuje ze świąteczną rzeżuchą, ale możemy podać ją także z majerankiem lub świeżym tymiankiem.
Warzywa umyć i gotować z przyprawami, aż będą miękkie. Wyciągnąć z garnka ziele angielskie, liście laurowe i por. Resztę zmiksować na gładką masę. Dodać chrzan i doprawić do smaku. Dodać śmietanę roślinną. Zagotować i ponownie zmiksować. Podawać z grzankami.
Żurek
Gdy na myśl przychodzi ta zupa, od razu czujemy specyficzny aromat z dominującą nutą majeranku. Żurek możemy podawać z różnymi dodatkami, w wersji roślinnej idealnie sprawdza się chrupiące tofu wędzone i koperek.
Cebulę i czosnek drobno kroimy, pozostałe warzywa myjemy i kroimy w kostkę. Podsmażamy cebulę i czosnek na łyżce oleju, następnie dodajemy pozostałe warzywa i przyprawy i chwilę smażymy. Zalewamy warzywa wodą lub bulionem warzywnym i gotujemy, aż będą miękkie. Następnie tofu kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na łyżce oleju. Warto pamiętać, żeby nie mieszać go za często, dzięki temu ładnie się zarumieni. Pod koniec smażenia dodajemy paprykę wędzoną, która dodatkowo wzmocni wędzarniczy smak. Gdy warzywa w zupie będą miękkie dodajemy żurek, majeranek, pieprz oraz sól. Mieszamy dokładnie i gotujemy jeszcze przez kilka minut. Na koniec zaprawiamy żurek roślinną śmietanką. Podajemy z chrupiącym tofu i koperkiem.
Wegańska Wielkanoc – świąteczne śniadanie, co do pieczywa?
Na wielkanocne śniadanie, do świeżego pieczywa idealnie pasuje twarożek roślinny z rzodkiewką i szczypiorkiem. Druga propozycja to pasta bezjajeczna, ale smakuje jak z jajkiem. W wielu domach tego dnia gości także sałatka jarzynowa, którą w prosty sposób może zamienić na roślinną wersję. Wystarczy zrezygnować z jajka, a majonez wymienić na wegański. Dziś na rynku, szczególnie w większych marketach oraz sklepach eko dostaniemy wegański majonez różnych producentów.
Smak jajka możemy uzyskać dzięki czarnej soli. Kala namak – czarna sól, to tradycyjna indyjska przyprawa, o słonym smaku i charakterystycznym „jajecznym” zapachu. Na skutek procesu prażenia soli w wysokiej temperaturze i zachodzących reakcji chemicznych, powstaje siarczek sodu odpowiedzialny za charakterystyczny zapach. Jest wysoko ceniona w kuchni wegańskiej, przede wszystkim stosowana jest w roślinnych wersjach dań z „jajkiem”, takich jak: pasta bezjajeczna, tofucznica czy wegański majonez.
Pasta bezjajeczna
Pasta bezjajeczna o smaku jajek – w 5 minut!
Lekko miksujemy cieciorkę, tak aby pozostały grudki (można też ugnieść ją widelcem). Następnie miksujemy tofu z pozostałymi składnikami i na koniec dodajemy ciecierzycę i szczypiorek. Mieszamy i gotowe! Ten przepis w wersji video znajdziesz tutaj.
Roślinny twarożek
Ekspresowy twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem to klasyczna propozycja. W wersji roślinnej sekretem tak wyjątkowego smaku jest połączenie tofu naturalnego i soku z cytryny.
Tofu kruszymy na drobne kawałki. Dodajemy do tofu mleko roślinne, sok z cytryny, oliwę, sól i pieprz. Ugniatamy widelcem. Jeśli chcemy, żeby twarożek był bez grudek to warto zmiksować go na gładką masę. Dodajemy pokrojoną drobno lub grubiej rzodkiewkę i szczypiorek. Ten przepis w wersji video znajdziesz tutaj.
Co zamiast białej kiełbasy?
Tu odpowiedź jest prosta i szybka – roślinna, biała „kiełbasa”. Nie musi być biała, wegańskie kiełbaski są produkowane w różnych smakach i są dostępne w sieciach marketów i w internecie. Dziś wybór zamienników mięsa jest naprawdę duży, a oferowane produkty mają zróżnicowany skład i smak bardzo podobny do mięsa, dla części osób wręcz trudny do odróżnienia.
Świąteczny obiad w wersji roślinnej
Opcji i pomysłów jest bardzo dużo. Prostym i pysznym wyborem są ziemniaki z koperkiem, buraczki, bigos i „mielone” kalafiorowe.
To co podamy na roślinny, świąteczny stół zależy tylko od naszej kreatywności. Oprócz kiełbasek z chrzanem i wyżej wymienionych pozycji, warto spróbować także nowych dań, jak np. sałatka ziemniaczana czy warzywna tarta. Ponadto warto zrobić świąteczny pasztet np. z suszoną śliwką. Jego bazą w wersji wegańskiej może być soczewica i kasza jaglana.
Mielone kalafiorowe
Mielone z kalafiora to bardzo aromatyczne kotlety w konsystencji i smaku podobne do mielonych. Są szybkie w przygotowaniu, łatwo się je formuje i nie rozpadają się przy smażeniu.
Kalafiora gotujemy, aż będzie miękki. Pilnujemy, żeby się nie rozgotował. Cebulę i czosnek kroimy w drobną kostkę i podsmażamy. Kalafiora dzielimy na różyczki i ugniatamy widelcem. Następnie dodajemy przyprawy, bułkę tartą, siemię lniane oraz cebulę i czosnek. Mieszamy, z powstałej masy formujemy kotlety. Kotlety smażymy z obu stron, aż się zarumienią. Ten przepis w wersji video znajdziesz tutaj.
Czym zastąpić jajko w wypiekach?
Wegańska Wielkanoc – wiadomo co na śniadanie czy obiad. A jak przygotować roślinne wypieki bez jajek i nabiału? Mleko w wypiekach można zastąpić mlekiem roślinnym. Jajko także nie jest niezbędnym elementem w kuchni. Bez jajek możemy przygotować świetne wypieki, babeczki, ciasta, torty. Oto krótka ściąga czym zastąpić jajka.
Warte polecenia jest siemię lniane, które ma doskonałe właściwości wiążące, co czyni je wspaniałym składnikiem gęstych koktajli przypominających mleczny shake. W wypiekach w miejsce każdego jaja wystarczy wymieszać jedną łyżkę siemienia z trzema łyżkami wody, aż mikstura przybierze lepką konsystencję. W przeciwieństwie do jaj kurzych „lniane jaja” są wolne od cholesterolu, za to pełne rozpuszczalnego błonnika, więc obniżają poziom cholesterolu, zamiast go podwyższać.
Chcesz przejść na weganizm? Sprawdź także wpis naszej roślinnej kampanii Zostań Wege – ABC WEGANIZMU.
Obserwuj naszą kampanię Zostań Wege na Instagramie i Facebooku, a w naszym darmowym programie Zostań Wege na 30 dni znajdziesz 120 roślinnych przepisów i przewodnik po diecie roślinnej.