VIVA

Zagłosuj na kandydata do Europarlamentu, któremu bliskie są sprawy ochrony zwierząt – nowa strona wybieraj.org

Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego to doskonała okazja, aby zapytać kandydatów na eurodeputowanych o ich stosunek do praw zwierząt oraz o to, co zamierzają zrobić aby przepisy rozwiązywały współczesne problemy zwierząt, były sprawniej wdrażane oraz respektowane w całej Unii Europejskiej.<br />Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals oraz Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, przygotowały specjalny eurokwestionariusz dla kandydatów na europosłów, obejmujący większość najważniejszych zagadnień dotyczących dobra i ochrony zwierząt. Eurokwestionariusz ten został przesłany do polskich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jego wyniki zaś są publikowane na bieżąco na naszej stronie internetowej http://www.wybieraj.org W ten sposób polscy wyborcy, dla których los zwierząt jest ważny, otrzymają informacje niezbędne do podjęcia decyzji
o tym, na jakiego kandydata zagłosować.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 7 czerwca. Są one ważne z wielu powodów. Kadencja 2009-2014 przyniesie wiele zmian dotyczących zwierząt. Być może już nawet w tej kadencji Komisja Europejska przedstawi swoje propozycje poprawek Rozporządzenia 1/2005, dotyczącego transportów żywych zwierząt na rzeź w UE &#8211; w tym np. koni z Polski do Włoch. PE będzie mógł wprowadzać swoje poprawki, w tym forsowaną przez wielu europosłów, propozycję ograniczenia transportów do 8 godzin, która de facto doprowadzi do likwidacji transportów długodystansowych.

Również na rok 2009 przewidziane są prace nad nowelizacją Dyrektywy dotyczącej eksperymentów na zwierzętach, a w roku 2010 – nad nowelizacją Wspólnej Polityki Rolnej, której problemami centralnymi są kwestie ochrony zwierząt. Na rok 2012 planowane jest zakazanie niehumanitarnego chowu klatkowego w UE, a rok później – marketingu kosmetyków testowanych na zwierzętach. Na rok 2013 przewidziany jest także prawny zakaz stosowania ciasnych kojców porodowych, które uniemożliwiają lochom nie tylko poruszanie się, ale i nawiązanie naturalnego kontaktu z narodzonymi prosiętami.

W najgorętszym okresie kampanii, na kilka dni przez wyborami, pragniemy przedstawić poglądy kandydatów na eurodeputowanych na kwestie praw zwierząt, tak aby ułatwić Polakom – obywatelom UE świadomy wybór kandydata. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami naszego kwestionariusza rozesłanego do kandydatów na eurodeputowanych.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że Fundacja MRNRZ Viva! i OTOZ Animals będą monitorować wywiązywanie się z przedwyborczych deklaracji przyszłych eurodeputowanych w kwestiach praw zwierząt.
<br>
<br /><a href="http://www.wybieraj.org" target="_blank">www.wybieraj.org</a>
<br>

Skip to content