VIVA

Dobro, które po nas pozostanie.

Zapisz Dobro – wystarczy jedno zdanie w testamencie.

Wiemy, że temat odchodzenia jest bardzo trudny, jednak wiemy też, że dla wielu osób to bardzo ważne, aby pozostawić po sobie coś dobrego – na przykład poprzez swój testament. Ślad, który – gdy nas już zabraknie – będzie wpływał na lepsze życie tych, którzy zostaną. Taki ślad możesz zostawić i Ty – skoro czytasz te słowa, z pewnością należysz do osób, którym zależy. Jeśli tak jest w rzeczywistości, a wśród tematów bliskich Twojemu sercu jest los zwierząt i ich praw w Polsce i co więcej, zastanawiasz się, jak jeszcze możesz im pomóc, zapraszamy do dalszej lektury tego tekstu.

Od 20 lat walczymy o prawa wszystkich zwierząt w Polsce. 

Dzięki wiedzy, wsparciu ekspertów, niezłomnej woli walki odnosimy sukcesy i wiemy, że będzie jeszcze lepiej. Dlatego nie poddajemy się. Mamy świadomość, że aby wejść na wyższy poziom humanizmu, muszą zajść zmiany w ludzkiej mentalności i podejściu do innych gatunków żyjących na Ziemi. Marzy nam się świat, w którym zwierzęta nie są traktowane przedmiotowo, gdzie żyją na wolności, z dala od łańcuchów i krat. Aby nasze marzenie stało się rzeczywistością, pracujemy z mozołem i wytrwałością.

Pracując ze zwierzętami, ratując ich życia i walcząc o zmiany w prawie, staliśmy się częścią rewolucji w sposobie myślenia człowieka o zwierzętach. Każda osoba, wybierając tę drogę, staje się dla nas sojusznikiem na wagę złota. Aby jednak działać skutecznie, dochodzić praw zwierząt w sądach i być zawsze tam, gdzie innym dzieje się krzywda, potrzebujemy środków finansowych, bez których mamy związane ręce.

Mimo, że ostatnie lata przyniosły niezwykłą zmianę w podejściu społeczeństwa do zwierząt – zaczynamy dostrzegać ich wrażliwość, kolejne badania potwierdzają ich inteligencję – aby działać skutecznie i być słyszanym, potrzebujemy twardych dowodów, nie zaś emocjonalnych świadectw. 

Fakt: Polacy niechętnie piszą testamenty

Tylko ośmiu na stu Polaków powyżej 45. roku życia napisało testament. Tak wynika z badania Kantar, przeprowadzonego na zlecenie kancelarii prawno-podatkowej GWW we współpracy z Fundacją Otwarte Forum.

Testament posiadają najczęściej osoby powyżej 70 roku życia (20 proc.), o wykształceniu podstawowym lub wyższym (11 proc.), żyjący w miastach poniżej 50 tysięcy mieszkańców.

Kto posiada testament - infografika przedstawiająca wynik badań Kantar dla kancelarii GWW i Fundacji Otwarte Forum

Jak tłumaczy radca prawny Aldona Leszczyńska-Mikulska z kancelarii prawno-podatkowej GWW, niewielka liczba osób sporządzających testament wynika z niskiej świadomości społecznej odnośnie negatywnych skutków prawnych związanych z brakiem testamentu. “Jesteśmy ponadto przeświadczeni, że dziedziczenie z testamentu – w porównaniu z dziedziczeniem ustawowym – nie daje istotnych korzyści. Tymczasem, moje doświadczenie wskazuje na to, że w prawie 99 procentach przypadków brak przemyślanych zasad podziału nawet niewielkiego majątku powoduje, w tzw. poukładanych czy nieskomplikowanych rodzinach, spory pojawiające się natychmiast po śmierci rodziców”. Prawniczka dodaje, że w wielu przypadkach sporów tych można uniknąć.

Na pytanie: dlaczego nie sporządziłeś testamentu, prawie połowa respondentów odpowiedziała, że nie zastanawiała się nad tym, a prawie jedna czwarta uważa, że nie ma nic cennego, co mogłaby po sobie zostawić. Jeden na pięciu Polaków uważa natomiast, że jest za wcześnie na taką decyzję. 

Infografika przedstawiająca wyniki badań Kantar na temat testamentów i stosunku do nich wśród Polaków.

Wśród posiadających testament zdecydowanie dominują osoby, które sporządziły ten dokument u notariusza (69 proc.). Częściej są to kobiety (75 proc.) oraz osoby ze średnim wykształceniem (76 proc.). Testament własnoręczny jest natomiast częściej pisany przez mężczyzn (36 proc.) i absolwentów uczelni wyższych (43 proc.). Zdaniem mec. Leszczyńskiej-Mikulskiej, dość wysoki odsetek osób, które sporządziły lub deklarują sporządzenie testamentu własnoręcznego, to dobry prognostyk. “Konieczne są zmiany w prawie spadkowym, które dostosują prawo do realiów i oczekiwań społeczeństwa cyfrowego, którym się stajemy – a co pandemia – nieodwracalnie przyspieszyła. W wielu państwach istnieje możliwość sporządzenia ważnego testamentu nie tylko w całości własnoręcznie ale napisanego komputerowo – z własnoręcznym podpisem” – wyjaśnia radca prawny. 

Ponad 9 na 10 Polaków uwzględniło w testamencie członków rodziny, 4 proc. badanych spadkobiercami uczyniło swoich przyjaciół, a 2 proc. przeznaczyło swój majątek zaprzyjaźnionym instytucjom takim jak szpital, dom dziecka czy biblioteka. 

Respondenci zostali również zapytani, czy uwzględniliby w testamencie fundację lub stowarzyszenie. 4 na 10 osób woli podzielić się tym, co posiada z najbliższymi, a 3 na 10 uważa, że ich majątku wystarczy jedynie dla rodziny. 14 proc. ankietowanych nie ufa fundacjom i stowarzyszeniom, a 1 na 20 Polaków nie wiedziało, że istnieje taka możliwość.

Infografika przedstawiająca wynik badania Kantar - kogo uwzględniamy w testamencie i czy rozważylibyśmy uwzględnienie w testamencie Fundacji lub stowarzyszenia.

Badanie zostało przeprowadzone w ramach kampanii społecznej “Zapisz Dobro”, prowadzonej przez Fundację Otwarte Forum. Jak tłumaczy prezes Fundacji Ewelina Szeratics, celem kampanii jest zachęcenie Polaków do uwzględniania w testamentach fundacji i stowarzyszeń. “Po tym jak uwzględnimy w tym dokumencie najbliższych członków rodziny, możemy rozważyć choćby symboliczny zapis na fundację lub stowarzyszenie, które darzymy zaufaniem. W ten sposób zostawiamy cząstkę siebie dla przyszłych pokoleń i sprawiamy, że świat staje się odrobinę lepszy”.

Więcej na temat kampanii można znaleźć na stronie www.zapiszdobro.pl – tam również znajduje się numer telefonu, pod który – przez cały czas trwania kampanii – można dzwonić i porozmawiać z prawnikami, ekspertami od prawa spadkowego. 

Polecamy także zapoznanie się z Informatorem Testamentowym – do pobrania ze strony Kampanii.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że rozważasz przekazanie części swojego życiowego dorobku na rzecz zwierząt. 

Uwzględniając Fundację Viva w testamencie, możesz wybrać spośród wielu kampanii, które prowadzimy i przekazać środki na konkretny cel. Możesz też, jeśli wolisz, przekazać nam część swojego dorobku bez wskazywania celu, a my – ciesząc się Twoim zaufaniem, spożytkujemy go tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. 

Fundacja Viva! od lat jest członkiem Koalicji organizacji pozarządowych, które z pełną ufnością możesz uwzględnić w testamencie. Jeśli potrzebne będzie wsparcie prawnika (adwokata, radcy prawnego lub notariusza) – możesz na nas liczyć. Pomożemy również wtedy, jeśli zdecydujesz się uwzględnić Fundację Viva w swoim testamencie – to my pokryjemy koszty notariusza. Nie musisz zatem martwić się o formalności. 

Dzięki Tobie będziemy mogli jeszcze skuteczniej i efektywniej walczyć o prawa tych, którzy sami nie mogą o siebie zadbać.

Uwzględnij Fundację Viva w swoim testamencie, obok członków rodziny i bliskich osób. Każde wsparcie będzie dla nas ogromną pomocą oraz najwyższym wyrazem zaufania. 

Jeśli zechcesz poznać nas bliżej, z chęcią zaprosimy Cię do naszego biura, pokażemy Ci również nasze schronisko dla zwierząt w Korabiewicach, w którym mieszkają zwierzęta uratowane przez nas i naszych przyjaciół.

Zapraszamy Cię do naszego świata, w którym dobro zwierząt stoi na pierwszym miejscu. Twórz go z nami! 

Jeśli masz dodatkowe pytania lub już teraz wiesz, że chcesz uwzględnić Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! w testamencie, kliknij tutaj, aby się z nami skontaktować. 

Skip to content