VIVA

Zapisz Dobro już tej wiosny!

Co Ty wiesz o testamentach?

Już dziś w ramach kampanii Zapisz Dobro, rozpoczyna się seria wydarzeń, których głównym celem jest poszerzanie świadomości na temat testamentów.

Zapisz Dobro dziś lub zaplanuj to w najbliższej przyszłości. A dlaczego czytasz o tym na stronie Fundacji Viva!? Bo od lat należymy do koalicji organizacji pozarządowych, które upowszechniają wiedzę o testamentach — Napisz Testament. Jednocześnie przypominamy, że właśnie organizacjom możesz zapisać niewielką część w swoim testamencie. Sprawdź, o co chodzi w Zapisz Dobro.

Po co testament?

Testament to wciąż temat, który wzbudza kontrowersje. Niesłusznie! Dzięki sporządzeniu testamentu możemy za życia uporządkować wiele spraw, które spędzają nam sen z powiek. Co stanie się z naszym mieszkaniem? Czy dzieci sprawiedliwie podzielą się majątkiem? A może w ogóle nie chcemy, aby ktokolwiek z naszych bliskich otrzymał cokolwiek w spadku po nas, kiedy nas już zabraknie? O te i inne kwestie (które dziś nawet nie przychodzą nam do głowy, ale o które z pewnością zapyta nas notariusz) warto zadbać dzisiaj, dopóki jesteśmy zdrowi i w pełni władz umysłowych. Życie pisze różne scenariusze, o czym przekonał się każdy, kto miał do czynienia ze sprawami spadkowymi. Dobrze napisany testament chroni naszych bliskich przed nieporozumieniami i niepotrzebnymi konfliktami. Co ważne, możemy także w ten sposób wesprzeć organizacje, których misja jest nam bliska.

Niestety nawet najlepszy testament nie zapewni nam nieśmiertelności. Choć jest to trudny temat, a w naszej szerokości geograficznej niemal tabu, to śmierć jest naturalną częścią naszego życia. Dlatego mając do dyspozycji narzędzie takie jak testament, możemy przynajmniej spróbować nieco się z nią oswoić. A może raczej — zadbać o to, by nasi bliscy, gdy nas zabraknie, poczuli, że pomyśleliśmy o nich zawczasu. Że postanowiliśmy oszczędzić im stresu i przykrych doświadczeń związanych z podziałem majątku. Testament nie jest bowiem tylko dla nas — to wyraz troski o żyjących. Nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Także na ten temat piszemy na naszej stronie internetowej, poświęconej testamentom.

Przecież ja nic nie mam… pomyślało 95% Polek i Polaków.

To niestety smutna rzeczywistość. Większość Polek i Polaków nie sporządza testamentów, nie mówiąc już o uwzględnianiu w nich organizacji pozarządowych. Co smutne, świadomość, że taka możliwość w ogóle istnieje, wciąż jest niewielka. Dlatego mówimy o testamentach przez cały rok i zachęcamy do ich sporządzania. Szczególnie, że koszt sporządzenia testamentu u notariusza nie jest wysoki — to około 200 złotych. A spokój, który zapewnia nam ten dokument jest przecież bezcenny. W każdej chwili można również wprowadzić zmiany w dokonanych zapisach.

A dlaczego nie sporządzamy testamentów? Przyjrzyjmy się wynikom badań na ten temat:

Większość z nas w ogóle o tym nie myśli, pozostali uważają, że nie mają niczego cennego, a jeszcze inni — że jest na to za wcześnie… Który z nich pasuje do Ciebie? Wystarczy wizyta u notariusza i bliższe spojrzenie eksperta, by stwierdzić, że „każdy coś ma”, nawet jeśli wydaje się nam, że to niewiele. Szczególnie, jeśli spojrzymy na naszą doczesność w ten sposób: co zabierzemy ze sobą z tego świata? No właśnie. Nic. A zatem wszystko, co gromadzimy przez całe życie i to zarówno środki materialne, jak i niematerialne, mogą być przedmiotem zapisu testamentowego. Więcej na ten temat dowiesz się z webinarium, które jest już dostępne online:

Co musisz wiedzieć, zanim Zapiszesz Dobro?

Najważniejsze to chęci — jeśli już wiesz, że chcesz sporządzić testament, to dalej będzie już z górki. Dlaczego? Bo sporządzenie testamentu to prosta czynność — piszemy o tym w 4 prostych krokach. Można go napisać odręcznie lub z pomocą specjalisty, notariusza. Rekomendujemy spisanie testamentu notarialnego. Przygotowując się do tej czynności, warto skorzystać z praktycznej broszury testamentowej, wyjaśniającej, w jaki sposób — krok po kroku — napisać testament. Znajdziesz ją na stronie www kampanii Napisz Testament. Możesz także zamówić taką broszurę u nas, pisząc na biuro@viva.org.pl w tytule: Broszura testamentowa.

Czy w testamencie mogę zapisać konkretny przedmiot?

Częstą wątpliwością pojawiającą się u osób, które sporządzają testament jest możliwość przekazania w testamencie konkretnych przedmiotów z majątku testatora np. domu czy samochodu. Jedynym znanym w polskim prawie sposobem na takie konkretne rozrządzenia (dyspozycje) jest zapis windykacyjny. Jest to rodzaj zapisu dopuszczalny tylko w testamencie notarialnym. Umożliwia przekazanie konkretnie oznaczonemu spadkobiercy określonych kategorii rzeczy. Pamiętajmy więc, że jeśli chcemy po śmierci przekazać danej osobie konkretny przedmiot, np.: mieszkanie, samochód, obraz, meble itd., to jest to możliwe tylko w testamencie sporządzonym przez notariusza. Nie możemy natomiast za pośrednictwem zapisu windykacyjnego przekazać pieniędzy.

Koniecznie zaglądaj na naszego facebooka oraz profil kampanii Napisz Testament w mediach społecznościowych. Każdego dnia znajdziesz tam inspirujące i wartościowe treści dotyczące testamentów. Webinaria, poradniki, historie osób, które zdecydowały się zapisać dobro.

Chcesz zapisać dobro na rzecz zwierząt?

Koniecznie skontaktuj się z nami pod adresem: biuro@viva.org.pl telefon: 22 828 43 29

Zanim podasz ten wpis dalej 😉 , poznaj jeszcze 4 kroki do zapisania dobra:

Jak uwzględnić w testamencie organizację pozarządową?

KROK 1: Zrób sobie listę — co posiadasz, co wchodzi w skład Twojego majątku?

Co może wchodzić w skład majątku? Nie tylko nieruchomości! Majątek to także oszczędności i rzeczy tzw. ruchome. Majątek stanowią również prawa i inne dobra, które po naszej śmierci wejdą w skład tak zwanej masy spadkowej. W tym kroku musisz także odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: czy mam jakieś zadłużenia? Jeśli tak, musisz w tym punkcie oszacować ich wartość. Po oszacowaniu wartości wszystkich składowych swojego majątku odejmij od niego zadłużenia. To, co zostanie, realnie pozostawisz po sobie. Nie wiesz, jak obliczyć posiadany majątek? Nie martw się, jest już narzędzie, które pomoże ci w tym zadaniu. Napisz Testament przygotowali specjalne tabelki, które znajdziesz TUTAJ.

KROK 2: Ustal, komu chcesz przekazać swoje dobra.

Odpowiedz sobie szczerze na pytanie: kto z Twoich bliskich powinien otrzymać coś (i co?) z twojego majątku? Czy to są tak zwani spadkobiercy ustawowi, tacy jak rodzina, ale też przyjaciele, sąsiedzi, bliskie osoby? Przygotuj sobie listę, tak ci będzie najwygodniej. Kiedy już upewnisz się, że na twojej liście są wszystkie ważne dla ciebie osoby, rozważ przynajmniej symboliczny zapis dla organizacji pozarządowej.

Jeśli jesteś osobą samotną i nie masz komu zostawić majątku, musisz wiedzieć, że brak testamentu oznacza, że cały twój majątek trafi do gminy twojego ostatniego miejsca zamieszkania lub do Skarbu Państwa. Chcesz tego uniknąć? Rozważ przekazanie majątku właśnie organizacji pożytku publicznego.

KROK 3: Skontaktuj się z notariuszem celem sporządzenia testamentu.

Spotkanie z notariuszem możesz poprzedzić rozmową z adwokatem lub radcą prawnym, specjalizującymi się w prawie spadkowym. Oni pomogą ci w ustaleniu kwestii, co do których nie masz pewności. Na spotkanie z notariuszem najlepiej mieć już gotową listę i pełne informacje co do posiadanego majątku. Jeśli potrzebujesz wsparcia w znalezieniu specjalisty w swoim mieście, odezwij się do nas — pomożemy!

Dlaczego to ważne, żeby pisać testament wspólnie z notariuszem? Testament notarialny jest dużo trudniejszy do podważenia, niż testament pisany ręcznie. To właśnie testament notarialny daje gwarancję, że twoja wola zostanie uszanowana.

KROK 4: Po uwzględnieniu organizacji w testamencie — poinformuj ją o tym fakcie!

Dlaczego warto to zrobić? Kontakt z organizacją to sposób na ustalenie, w jaki sposób powinny zostać wykorzystane zapisane przez ciebie dobra. Daje ci to możliwość współpracy ze stowarzyszeniem lub fundacją. Organizacja będzie mogła również podziękować za zapis i pokazać swoje działania od kuchni. Jeśli rozważasz uwzględnienie organizacji w testamencie, pamiętaj, że po drugiej stronie są podobni do ciebie ludzie — wrażliwi, zaangażowani, empatyczni. Dzięki komunikacji możecie razem zrobić o wiele więcej dobrego.

Jeszcze więcej o testamentach przeczytasz na stronie internetowej www.napisztestament.pl

Skip to content