VIVA

Akcje uliczne z okazji Światowego Dnia Bez Mięsa!

20 marca to Światowy Dzień Bez Mięsa podczas którego zachęcamy do wyboru diety roślinnej. Z tej okazji w kilku miastach zostały zorganizowane akcje uliczne edukujące na temat weganizmu, zmian klimatu i praw zwierząt.

Zwierzęta niebędące ludźmi – Łódź

Z okazji Dnia Bez Mięsa wystartowaliśmy z nową akcję uliczną – Zwierzęta niebędące ludźmi. Podczas akcji aktywistki i aktywiści Vivy! stanęli z planszami z ilustracjami prezentującymi wewnętrzne życie zwierząt, ich emocje i uczucia.

Pierwsza z akcji, które organizują nasze kampanie Zostań Wege i Powstrzymajmy przemysłowy chów zwierząt odbyła się w Łodzi przy współpracy z Viva! Akcja dla zwierząt – Łódź. (W planie na ten rok są odwiedziny z akcją także inne miasta).

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na fakt, że zwierzęta to czujące istoty, które są podobne do nas. Zwierzęta (inne niż ludzie mają świadomość, czują, tworzą więzi, a emocje są nieodłącznym elementem ich życia. Wszystkie zwierzęta (nie tylko ludzie) zasługują na szacunek i mają prawo do tego świata. Nie są jedzeniem, maszynkami do produkcji mleka czy jaj, ubraniem ani trofeum. Są czującymi jednostkami, które tak samo jak my chcą żyć.

Plansze zilustrował Piotr Depta Kleśta

Świat roślinnych alternatyw jest różnorodny, a kolejne firmy wprowadzają do swojego asortymentu roślinne mleko, sery czy jogurty. W dzisiejszych czasach produkty roślinne są powszechnie dostępne.

Miejsce zbrodni – Warszawa i Bydgoszcz

Z okazji tej samej okazji wróciła na ulice inna akcja tych samych kampanii- miejsce zbrodni. To nietypowy happening ukazujący oczywisty związek między zwierzęciem a powstającym z niego produktem. Miejsce zbrodni zainscenizowały Viva Akcja dla zwierząt – Warszawa i Viva akcja dla zwierząt – Bydgoszcz.

Zmiana nawyków żywieniowych może być trudna, szczególnie jeśli patrzy się na finalny produkt, jakim jest stek wołowy, boczek, szynka czy nuggetsy. Nie bez powodu w sklepach zazwyczaj sprzedaje się nie części ciała świni czy krowy, ale wołowinę, wieprzowinę czy drób. Wystarczy spojrzeć na początek i zastanowić się nad procesem powstawania tych „produktów”. Można wtedy szybko uzmysłowić sobie, że były to czujące i pragnące żyć istoty. One nie miały wyboru. My go mamy i możemy zdecydować, że nie będziemy ich jeść.

Dbaj o siebie i planetę – Poznań

Viva Akcja dla zwierząt – Poznań zorganizowała akcję mającą na celu uświadomienie ludzi, jak negatywnie na naszą planetę i zdrowie wpływa jedzenie mięsa. Zaprezentowała obrazowo jak wiele litrów wody potrzeba do produkcji jednego burgera wołowego oraz prezentowała inne fakty klimatyczne i środowiskowe związane z przemysłowym chowem zwierząt. Ponadto podczas akcji aktywistki i aktywiści poruszyli temat zdrowia i zachęcali do wyboru diety roślinnej.

Dzień bez mięsa (to wciąż za mało) – Wrocław

Z tej samej okazji Natomiast Viva – Akcja dla zwierząt Wrocław zachęcała do wyboru weganizmu i prezentowała plansze na temat przemysłowego chowu zwierząt oraz fakty klimatyczne związane z oddziaływaniem tego przemysłu na planetę.

Daj szansę diecie roślinnej

Fundacja Viva! prowadzi akcję Zostań Wege na 30 dni, która ma na celu pokazanie, że zbilansowana dieta roślinna nie jest trudna, a za to różnorodna i smaczna. To co ląduje na naszym talerzu ma znaczenie nie tylko dla zwierząt, naszego zdrowia, ale także dla przyszłości planety. Dołączając do darmowego programu można korzystać z bazy sprawdzonych, roślinnych przepisów i merytorycznej wiedzy na temat odżywiania. Program dostępny jest także w bezpłatnej aplikacji na IOS i Android.

Skip to content