VIVA

„Zwierzęta – obywatele UE?” – interaktywna wystawa poświęcona warunkom życia zwierząt przemysłowych

W dniach 27-28 czerwca w Warszawie stanęła wystawa, która jest częścią europejskiej trasy „Dla Zwierząt – Euro Tour 2024”.

Google VR „otworzyły oczy” na cierpienie zwierząt

Zwiedzający wystawy mogli zdobyć sporą dawkę wiedzy na temat realiów życia zwierząt w hodowlach przemysłowych. Dzięki technologii VR mogli „zobaczyć” na własne oczy, jak traktowane są zwierzęta i dlaczego nowe przepisy dotyczące ich ochrony powinny być wprowadzone jak najszybciej. Na miejscu można było dowiedzieć się także więcej o możliwościach zmian w przepisach dotyczących dobrostanu zwierząt.

Warszawska wystawa, która jest przystankiem na europejskiej trasie „Dla Zwierząt – Euro Tour 2024”, organizowana jest przez wiodącą szwedzką organizację Projekt 1882 we współpracy z Fundacją Viva! Oba podmioty nie ukrywają, że poprzez swoje wspólne działanie mają nadzieję zaangażować i edukować społeczeństwo. Chcą także wpłynąć na europejskich decydentów, aby nadali priorytet prawom zwierząt i poprawili ustawodawstwo.

Foto: Kamil Downarowicz

Wystawa, która jest walką o lepszą przyszłość

Organizatorzy tłumaczą:

Komisja Europejska nie spełniła swoich obietnic. Istnieją propozycje nowych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, ale nie są one przedstawiane. Naszym zdaniem jest zdradą zarówno obywateli, jak i zwierząt. Poprzez naszą europejską trasę chcemy zwrócić uwagę na potrzeby zwierząt i ich prawa.

Z kolei Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! dodaje:

Każdego roku w Europie cierpią miliardy zwierząt. Nigdzie na świecie nie ma więcej zwierząt niż na fermach przemysłowych. Są one traktowane jak produkty, mimo że są czującymi jednostkami z własnymi interesami i potrzebami. Czas raz na zawsze zmienić tą makabryczną sytuację. Mamy nadzieję, że takie działania, jak wystawa „Zwierzęta – obywatele UE?” uświadomią wielu ludzi i pomogą zawalczyć o lepsze jutro dla zwierząt.

Wystawa była zatem świetną okazją, by skonfrontować swoje wyobrażenia o realiach hodowli zwierząt z faktami. Dodatkowo na miejscu znajdowali się aktywiści z naszej fundacji. Odpowiadali oni na wszystkie pytania zwiedzających i dzielili się swoimi doświadczeniami. Na wystawie wstawiły się również media. Materiał video nagrało TVP, a wywiady z organizatorami przeprowadziły m.in. radiostacje TOK Fm czy Radio Nowy Świat.

Foto: Julia Zychowicz

Skip to content