VIVA

Apel do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi!

1 października to Światowy Dzień Wegetarianizmu, a w Polsce również Światowy Dzień Wegan (który na świecie obchodzi się 1 listopada). W ten dzień zwróciliśmy uwagę, jak ważna jest transformacja systemu produkcji żywności na bardziej zrównoważony. A także jak duże znaczenie dla szybko rozwijającego się segmentu żywności wegetariańskiej i wegańskiej mają trendy rynkowe.

Powołanie zespołu opiniodoradczego

Dlatego też w ramach działań swojej kampanii Zostań Wege Fundacja Viva! wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z propozycją utworzenia zespołu opinio-doradczego. Zespół pomógłby Ministerstwu w promowaniu produkcji roślinnej i wspieraniu inwestycji w produkty wegańskie. 

Segment rynku produktów dedykowanych dla wegetarian i wegan rozwija się w imponującym tempie

W Europie i w Stanach Zjednoczonych widać wyraźną tendencję wzrostową dla rynku produktów roślinnych. W wegańskie biznesy inwestowany jest ogromny kapitał, co znajduje odzwierciedlenie w zgłaszanym popycie. Rynek ten rośnie z roku na rok w imponującym tempie, przyciągając kolejnych inwestorów. Globalny trend ograniczenia spożycia mięsa rośnie w siłę. Coraz więcej osób decyduje się na wybór diety roślinnej, wegetariańskiej lub chociaż ogranicza mięso. Wegańskie trendy widoczne są na całym świecie, również w Polsce. Nabiał roślinny kupuje prawie 30 proc. polskich gospodarstw domowych. Natomiast roślinne zamienniki mięsa już co dziesiąte gospodarstwo (Panel Gospodarstw domowych Gfk Polonia 2021).

Czas aby Polska także aktywnie uczestniczyła w tym trendzie

Rezygnacja z mięsa i produktów odzwierzęcych lub chociaż ich ograniczenie w diecie może wywierać pozytywny wpływ na zdrowie. Ponadto dieta roślinna nie generuje negatywnego wpływu na środowisko i pomaga przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Zmniejsza emisję dwutlenku węgla i metanu oraz ogranicza zużycie wody. Żywność oparta na roślinach to nasza przyszłość, którą dostrzega coraz więcej uczestników rynku ‒ nie tylko konsumentów i konsumentek. Potencjał rynku produktów roślinnych już dawno dostrzegły duże zagraniczne koncerny i korporacje. Regularnie wprowadzają takie produkty do swojego asortymentu, a następnie go rozszerzają. Niezwykle ważne dla zdrowia Polek i Polaków, a także dla przyszłości naszej planety jest to, aby Polska równie aktywnie uczestniczyła w tym trendzie wspierając rolników i rodzime firmy w rozwoju roślinnych produktów, aby były w stanie konkurować na rynku z zagranicznymi produktami. Pomoże to w budowaniu bardziej zrównoważonego systemu produkcji żywności opartego na lokalnej produkcji.

Nadszedł czas, w którym firmy prześcigają się we wprowadzaniu roślinnych nowości na rynek, a weganizm zaczyna być postrzegany jako naturalny i powszechny wybór. W końcu niemalże w każdym sklepie znajdziemy produkty dedykowane dla wegan i wegetarianmówi Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Zostań Wege.

Powołanie zespołu ds. promocji produkcji roślinnej i produktów wegańskich

Aby również polski rynek produktów roślinnych mógł się rozwijać na dużą skalę, potrzebna jest jego promocja i wsparcie ze strony państwa.

Wtedy, za kilka lat, gdy rozmiar rynku produktów roślinnych będzie nieporównywalnie większy niż dotychczas, polskie przedsiębiorstwa i małe lokalne firmy staną się jego częścią. Nie pozostaną w tyle w porównaniu z zagraniczną konkurencją, która inwestuje w roślinne zamienniki od lat.

Zdrowie publiczne i bezpieczeństwo żywnościowe

Warto zauważyć, że wspieranie produkcji roślinnej jest też zasadne z punktu widzenia zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Produkcji roślinnej nie dotyczy ryzyko wywoływane przez czynniki związane z wirusami i chorobami, które coraz częściej towarzyszą produkcji zwierzęcej w chowie przemysłowym.

Powołanie zespołu ds. promocji produkcji roślinnej i produktów wegańskich

W związku z powyższym wystąpiliśmy do Ministerstwa z propozycją powołania organu opiniodawczo-doradczego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ‒ Zespołu ds. promocji produkcji roślinnej i produktów wegańskich. Taki zespół pozwoliłby stworzyć płaszczyznę do dialogu i wparcia pomiędzy Ministerstwem a polskimi firmami. Podmiotami, które zajmują się produkcją roślinną lub na taką chcą się przebranżowić. Należy uwzględnić wśród nich również innowacyjne start-upy, które chcą produkować w Polsce dobrej jakości produkty wegańskie.

Oczekujemy, że mając na uwadze przyszłość polskich firm produkujących żywność, zdrowie społeczeństwa i możliwość przyczynienia się do skutecznego przeciwdziałania zmianom klimatu, Ministerstwo odpowie na nasz apel. powoła zespół ds. produkcji roślinnej i produktów wegańskich, a razem z tym zespołem będzie działać na rzecz rozwoju produkcji roślinnej w Polsce.

Więcej informacji o działaniach naszej kampanii Zostań Wege znajdziesz na jej profilach FB i Instagram.

Skip to content