Tatrzański Park Narodowy jest wciąż głuchy i ślepy na cierpienie koni z Morskiego Oka. Zwierzęta pracują na trasie ponad siły tak, jak pracowały przez lata. Średnio co 5 lat wymieniane są wszystkie konie pracujące na trasie. Nie możemy się na to zgadzać! Dlatego walczymy o te zwierzęta i po raz kolejny musimy prosić Was o pomoc.
Zbliżają się przedsezonowe badania koni z Morskiego Oka
Tegoroczne przedsezonowe komisyjne badania koni z Morskiego Oka rozpoczynają się już 20 maja. Od wielu lat z Waszą pomocą bierzemy w nich udział. Dzięki temu możemy je monitorować i obnażać nieprawidłowości, które niestety każdego roku mają miejsce. Jeśli w tym roku zrezygnujemy – w komisji nie będzie już nikogo, kto będzie patrzył na ręce przedstawicielom fiakrów i TPN.
9 powodów
Chcesz poznać 9 powodów, dla których nie możemy zrezygnować z udziału w badaniach koni z Morskiego Oka i pomóc zwierzętom? Powody te poznasz klikając w link. Walczymy o te zwierzęta od lat i już wiele udało się nam wspólnie osiągnąć!
Badania koni z Morskiego Oka 2022
W ubiegłym roku udało nam się po raz pierwszy doprowadzić do badania koni po przewiezieniu pełnego dopuszczalnego regulaminem ładunku. Konie, które ciągnęły mniej niż 12 turystów nie były badane. To niezwykle ważne, bo w poprzednich latach komisja badała konie ciągnące puste wozy. A przecież pusty wóz nie prowadzi do przeciążenia… Stąd wszystkie wcześniejsze badania nie dawały żadnych spójnych wyników.
W tym roku udało nam się doprowadzić do kolejnej zmiany, o którą walczymy od lat. Tym razem konie mają być w końcu badane indywidualnie w ruchu. Przez lata „badanie” ortopedyczne prowadzono w kłusie na krótkim odcinku, a konie były zaprzężone do wozu. Takie badanie nie może być uznane za prawidłowe. Walczyliśmy o zmianę i już w ubiegłym roku wydawało się, że się udało. Była zgoda pozostałych członków komisji na badanie indywidualne. Ale w pierwszym dniu badania przewodniczący komisji, lekarz weterynarii reprezentujący TPN, zmienił tę decyzję bez konsultacji z pozostałymi członkami. I znowu „badał” konie zaprzężone do wozu. W tym roku ma się to zmienić. Ale czy na pewno? Musimy tam być i monitorować sytuację!
Prosimy Was o pomoc!
Jakie koszty ponosimy w związku z badaniami koni z Morskiego Oka? Opłacamy lekarza weterynarii, który reprezentuje nas w komisji. Praca jest ciężka. W ciągu 4-5 dni trzeba przebadać ponad 300 koni. W porównaniu do wysiłku i nakładu pracy – mamy bardzo dobrą finansowo ofertę. Dodatkowo każdego dnia na trasie pracuje przy badaniach od 7 do nawet 10 wolontariuszy. Do ich zadań należy dokumentacja filmowa i fotograficzna, monitorowanie czasu wyjazdu, przejazdu, badania, liczenie osób na wozie, . Wszyscy robią do z pełny poświęceniem, często nawet przez 12 godni na dobę. Po naszej stronie pozostaje zapewnienie wszystkim tym osobom noclegów, wyżywienia oraz zwrot kosztów dojazdu. Niestety inflacja podniosła wszystkie te koszty drastycznie…
Po raz kolejny prosimy Was o pomoc w sfinansowaniu tych badań. To jedyny koszt kampanii ratowania koni z Morskiego Oka, z którym bez Was nie jesteśmy sobie w stanie poradzić. Liczy się każda złotówka! Pomoc możecie przekazać na zbiórce na badania koni 2022 lub na konto 19 1600 1462 1030 9079 0000 0025 (Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt VIVA!, ul. Kawęczyńska 16 lokal 39, 03-772 Warszawa) z dopiskiem: Konie Morskie Oko.