VIVA

Jak reagować na znęcanie się nad zwierzętami będąc na urlopie?

Przed wyjazdem na urlop zastanawiamy się, co zrobimy, jeśli podczas urlopu będziemy świadkami nieodpowiednich zachowań wobec zwierząt. Dowiedz się, jak reagować na znęcanie się nad zwierzętami będąc na wakacjach!

Wakacje to czas, w którym skrzynki mailowe organizacji pękają w szwach a telefon nie milknie… więcej zgłoszeń z całego kraju w okresie letnim wskazuje na to, że ludzie podróżując są świadkami sytuacji, które nieczęsto budzą ich wątpliwości. Podpowiadamy jak reagować na znęcanie się nad zwierzętami wakacjach!

Reaguj mądrze!

Pamiętaj, że aby skutecznie reagować na znęcanie się nad zwierzętami, trzeba robić to z głową! Najważniejsze jest dokumentowanie. Widzisz psa w złych warunkach na wsi? Niepokoi Cię stan zdrowia konia pracującego w dorożce? Widzisz, że zwierzęta w mini ZOO cierpią? Rób zdjęcia, nagrywaj filmy. Pamiętaj jednak o swoim bezpieczeństwie.

Komu zgłaszać niepokojące sytuacje? To prawda, że będąc z dala od większych miast, trudniej jest znaleźć pomoc. Jednak w Polsce jest coraz więcej organizacji, które działają poza większymi aglomeracjami. Warto poświęcić czas na wyszukanie i skontaktowanie się z taką organizacją. Co zrobić aby skutecznie reagować na wakacjach?

W pierwszej kolejności poszukaj lokalnej organizacji prozwierzęcej. Z pomocą w wyszukiwaniu mogą przyjść np. mapy organizacji dostępne online. Kiedy uzyskasz kontakt z taką organizacją, przedstaw jej wolontariuszom sprawę. Do zgłoszenia dołącz nagrania lub zdjęcia, opisz szczegółowo swoje obserwacje i podaj dokładny adres.

Jeśli w okolicy nie działa żadna organizacja, sprawę możesz zgłosić służbom takim jak policja czy straż gminna lub urzędowi gminy. Możesz też powiadomić powiatowego lekarza weterynarii. Wszystkie te organy mogą i wręcz mają obowiązek zareagować, jeśli dochodzi do znęcania się nad zwierzęciem.

Nagrania i zdjęcia to czasem za mało. Zostań świadkiem zdarzenia, to na pewno pomoże w sprawie i organizacja lub służby będą w stanie skuteczniej reagować na znęcanie się nad zwierzęciem. 

Szukaj pomocy online.

Każdy z nas ma telefon z dostępem do internetu. Możliwość szybkiego kontaktu z lokalną społecznością bardzo usprawnia działanie! Może teren, na którym wypoczywasz ma w social mediach jakąś grupę lokalną? Czasem jest to grupa dotyczącą zwierząt a czasem zwykłe lokalne forum mieszkańców. Członkami tych grup są często wolontariusze, którzy Cię pokierują.

Możesz też napisać do którejś z większych polskich organizacji, na pewno ktoś będzie w stanie pomóc Ci uzyskać pomoc na temat tego jak reagować na znęcanie się w danym przypadku lub pokierować do innej organizacji lub odpowiednich służb.

Jeśli jesteś świadkiem porzucenia zwierzęcia, tu dowiesz się co możesz zrobić!

Wakacje za granicą.

Pamiętaj! Jeśli sprawa ma miejsce poza granicami Polski, polskie organizacje i służby nie mogą nic zrobić. Najlepiej jest wtedy poszukać organizacji działających w danym kraju i poprosić ich o radę. Aktywiści z tego kraju będą najlepiej wiedzieli kto działa na danym terenie i komu najlepiej zgłaszać interwencje. Jeśli nie uda się znaleźć takiej organizacji, sprawę można zgłosić lokalnym służbom lub władzom. Ale niestety…

Nie w każdym kraju obowiązuje jakiekolwiek prawo ochrony zwierząt. Wiele odwiedzanych przez turystów krajów to miejsca okrutne dla zwierząt i w tych miejscach zwierzęta bezdusznie wykorzystywane do celów turystycznych czy bezdomne są codziennym widokiem. Warto planując urlop, zastanowić się, czy chcemy odwiedzać takie miejsca. 

Wypoczywaj etycznie!

Najważniejsze: sam spędzaj wakacje tak, żeby nie powodować cierpienia! Nawet jeśli pewne zjawiska są legalne, tak jak dorożki czy delfinaria, to nie znaczy, że zwierzęta tam wykorzystywane nie cierpią! Pamiętaj, że tych, którzy czerpią z tego zyski, nie obchodzi los zwierząt.

Unikaj atrakcji turystycznych ze zwierzętami! Koń, który wozi turystów może wyglądać dla Ciebie zdrowo, ale jego życie wypełnione jest pracą ponad siły i po sezonie trafi do rzeźni. Mini ZOO może wydawać się czyste, ale cierpienie jakiego doświadczają zamknięte w klatkach i oglądane (a często też dotykane) przez tłumy zwierzęta jest niewidoczne.

Pomyśl, co dzieje się z tymi wszystkimi zwierzętami po sezonie?

Przeczytaj o walce o konie z Morskiego Oka.

Skip to content