VIVA

Uwolnić krowy z łańcuchów! Spoty na dworcach PKP

Kampania Białe Kłamstwa 1 lipca ruszyła z akcją outdoorową ”Uwolnić krowy z łańcuchów”.

Na trzech dworcach PKP w Polsce ‒ w Gdyni, Krakowie i Warszawie pojawiły się  filmy, które zachęcają do podpisywania petycji na rzecz wprowadzenia zakazu hodowli uwięziowej krów mlecznych w Polsce.

Mit o wesołych krowach żyjących na zielonych łąkach i radośnie oddających swoje mleko ludziom jest efektem kreowania pozytywnego wizerunku przemysłu mlecznego tylko po to, aby konsument nie był świadomy realiów tego biznesu – mówi Cezary Wyszyński, Prezes Fundacji Viva!

Podpisz petycję na rzecz wprowadzenia zakazu utrzymania krów mlecznych na uwięzi! KLIK

Producenci mleka często określają produkcję nabiału mianem naturalnego procesu. W rzeczywistości nie ma żadnej podstawy, aby twierdzić, że cokolwiek, co dzieje się podczas produkcji mleka, jest naturalne – dodaje koordynatorka kampanii Białe Kłamstwa, Sandra Marciniak

Duża liczba gospodarstw w dalszym ciągu hoduje zwierzęta w najmniej odpowiedni dla nich sposób. Chów uwięziowy sprowadza się do trzymania krów na krótkim łańcuchu przez ich całe życie.

Wielokrotne badania podkreślają, że taki rodzaj chowu zwierząt negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Przez to nie ma mowy o zachowaniu dobrostanu krów.

Jeśli negatywnie reagujemy na widok psa, którego przestrzeń życiowa jest ograniczona do minimum, dlaczego jednocześnie pozwalamy na to, aby większe zwierzęta, których spektrum potrzeb gatunkowych jest równie szerokie, znajdowały się w takim położeniu?

Wskutek życia na uwięzi w oborze krowa nie ma możliwości podejmowania odpowiedniego wysiłku fizycznego. Jest w stanie przyjmować tylko postawę leżącą lub stojącą. Brak wypasu i aktywności fizycznej łączy się ze spadkiem kondycji zwierzęcia, co również wpływa na jego psychikę. O tym mogą świadczyć zachowania stereotypiczne. Powstają one w wyniku bycia uwiązanym w tym samym miejscu, niezaspokajaniu potrzeb gatunkowych i braku socjalizacji.

Dlatego taki rodzaj hodowli nie powinien mieć miejsca w dzisiejszych czasach. Polska powinna pójść śladem Danii. To pierwsze państwo na terenie Unii Europejskiej , które wprowadziło zakaz hodowli uwięziowej od 2027 roku.

Podpisz petycję na rzecz wprowadzenia zakazu utrzymania krów mlecznych na uwięzi! KLIK

Skip to content