VIVA

Jeśli nie ja, to kto? Jeśli nie dzisiaj, to kiedy? czyli szkolenie wolontariuszy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W dniach 6-8 listopada 2009 Fundacja Viva! zorganizowała w Warszawie bezpłatne szkolenie dla osób działających na rzecz zwierząt pt. &#8222;Wolontariat dla zwierząt&#8221;.<br />Szkolenie miało za cel przybliżenie osobom zainteresowanym działaniem na rzecz zwierząt wielu aspektów dotyczących zwierząt &#8211; od praw zwierząt, poprzez aspekty bezdomności, po formy pomocy zwierzętom.

Całość skierowana była do wszystkich tych, dla których los zwierząt nie jest obojętny.
– Największą rewelacją tych warsztatów było dla mnie odkrycie, że różni ludzie są gotowi dobrowolnie zebrać się i przez weekend wspólnie zaplanować pomoc bezdomnym zwierzętom – tak podsumowuje szkolenie zorganizowane przez Fundację Viva! jedna z uczestniczek.

Wsparte przez Miasto Stołeczne Warszawę szkolenie przybliżyło młodym ludziom sposoby działania, które mogą korzystnie wpłynąć na dobrostan fizyczny i psychiczny zarówno zwierząt domowych i gospodarskich, ale także tych wolno żyjących.

Przez trzy dni uczestnicy brali udział w działaniach teoretycznych, polegających na przybliżeniu ważnych zagadnień związanych z tematyka prozwierzęcą. Ich treści dotyczyły szerokiego wachlarza spraw. Począwszy od podstaw prawnych regulujących postępowanie ze zwierzętami, ustawie o Ochronie Zwierząt, form interwencji w przypadku znęcania się nad zwierzętami, wyjaśnieniu czym jest bezdomność zwierząt, o podejściu do zwierząt, aż wreszcie: formach pomocy, w tym również pierwszej pomocy. Szkolenie przeprowadzono metodą warsztatową, a elementy prelekcji przeplatały się aktywnymi formami pracy.

Uczestnicy szkolenia, osoby zaczynające swoje doświadczenie na polu wolontariatu prozwierzęcego oraz aktywni wolontariusze mieli zajęcia m.in. z przedstawicielami Vivy (Anną Szwapczyńską, Cezarym Wyszyńskim i Anną Zaborowską), wolontariuszami Vivy (m.in. Martą Paciorkowską), lekarzami weterynarii (Dorotą Będkowską i Grzegorzem Kacprzakiem), behawiorystą zwierzęcym (Magdaleną Buszko) oraz z innymi osobami działającymi na rzecz zwierząt. Gośćmi specjalnymi szkolenia byli Michał Piróg aktywnie działający na rzecz zwierząt w mediach oraz Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna miesięcznika Cztery Łapy.

Uczestnicy zapoznali się z zasadami planowania i realizacji działań, po czym przygotowali scenariusze działań, które będą realizowali w listopadzie. Wolontariusze w grupach wykonywać będą wybrane przez siebie projekty: pomysły ulotek i plakatu promujących adopcję, przeprowadzenie pogadanki dla dzieci, sterylizacja kotów oraz zbiórka darów dla schroniska. Dla najbardziej wytrwałych pod koniec miesiąca czeka certyfikat ukończenia szkolenia.

W ramach szkolenia zaplanowano również wizytę w Koterii &#8211; ośrodku pomocy dla kotów wolno żyjących, w trakcie której przedstawione będą zasady działania miejsca niosącego pomoc warszawskim kotom oraz wykonane zostaną prace wolontaryjne na rzecz kotów.

Uczestnicy tego szkolenia oprócz zdobywania nieocenionej wiedzy teoretycznej, mieli okazje do kontaktu ze zwierzakami, ponieważ zaproszeni goście, którzy prowadzili zajęcia nie przyszli sami. Zwierzaki swobodnie zwiedzały sale wykładową będąc co moment rozpieszczane przez słuchaczy. Atmosfera dzięki temu zrobiła się niemalże domowa, na co niewątpliwy wpływ miało również zaplecze gastronomiczne – uczestnicy mogli min. raczyć się wegańskim jedzeniem.

Są jeszcze dwie rzeczy o których warto wspomnieć. Pierwsza &#8211; tego typu szkolenie to bardzo dobry wstęp dla tych, którzy chcieliby związać swoje plany życiowe z działaniami na rzecz naszych &#8222;braci mniejszych&#8221;. Druga &#8211; kilkakrotnie podczas kursu padały słowa &#8222;Jeśli nie ja, to kto? Jeśli nie dzisiaj, to kiedy?&#8221;. Słowa te mają w sobie dużą siłę, ale bez wewnętrznego przekonania są tylko pustymi słowami. Mamy zatem nadzieję, że szkolenie to stanie się motorem wielu nowych działań na rzecz bezdomnych zwierząt.

Opracowano na podstawie relacji wolontariuszy.

<br />Galeria zdjęć:
http://picasaweb.google.pl/voice4animals/SzkolenieWolontariuszy68112009?authkey=Gv1sRgCJmCmp3p5JLHXA#

Więcej informacji:
<a href="http://www.blog.viva.org.pl/2009/10/28/dla-wszystkich-osob-chcacych-zostac-wolontariuszami/" target="_blank">www.blog.viva.org.pl/2009/10/28/dla-wszystkich-osob-chcacych-zostac-wolontariuszami/</a>