VIVA

Citylighty o losie kogucików

11 kwietnia to Ogólnopolski Dzień Bez Jajek. Z tej okazji przez cały kwiecień w Szczecinie i Łodzi citylighty informowały o losie kogucików w przemyśle jajczarskim.

kampania miejska o jajkach

40 milionów kogucików

W Polsce każdego roku około 40 milionów piskląt zabija się w pierwszych trzech dniach ich życia, tylko dlatego, że urodziły się samcami. Nie znoszą jaj i nie przybierają na wadze wystarczająco dużo i szybko jak brojlery hodowane na mięso. Na fermach niosek koguciki zaraz po wykluciu traktowane są jak odpad, pomimo tego, że są to żywe i czujące istoty. W Łodzi i Szczecinie pojawiły się citylighty zwracające uwagę na absurdalną praktykę zabijania kogucików.

W wylęgarniach kur niosek z jaj wykluwają się kury i koguciki, jednak koguciki nie będą znosić jaj, więc są zabijane. Pisklęta płci męskiej są zabijane w okrutny sposób. Najczęściej stosowanymi metodami uśmiercania kogucików jest gazowanie oraz maceracja czyli mielenie żywych, w pełni świadomych zwierząt. Metoda maceracji polega na stosowaniu szybkoobrotowych urządzeń o napędzie mechanicznym, wyposażonych w ostrza uśmiercające lub wystające elementy ze spienionego polistyrenu. Jadące na taśmie koguciki wpadają między ostrza, są cięte na kawałki, miażdżone, mielone żywcem. Drugi sposób czyli gazowanie polega na zamykaniu piskląt w szczelnych pojemnikach, a gdy pojemniki są już wypełnione wpuszcza się do nich dwutlenek węgla, który uśmierca pisklęta. Oba rozwiązania są stosowane przy produkcji wszystkich typów jaj (także zerówek). Niewątpliwie tak okrutne praktyki nie powinny mieć miejsca w cywilizowanym kraju.

Petycja stop rzezi kogucików

Fundacja Viva! zbiera podpisy pod petycją do ministerstwa rolnictwa na rzecz wprowadzenia zakazu mielenia żywcem i gazowania piskląt oraz wspierania metod rozpoznawania płci w jajach. PODPISZ PETYCJĘ ❗️

Kampania Vivy – Stopklatka – więcej info na FB Powstrzymajmy przemysłowy chów zwierząt i Instagramie Stopklatka.

Plakat zaprojektowała dla Vivy Kaja Depta-Kleśta z Poster & Sons
Zdjęcia – Sebastian Bednarski

Daj szansę diecie roślinnej

Zostań Wege

Fundacja Viva! prowadzi akcję Zostań Wege na 30 dni, która ma na celu pokazanie, że zbilansowana dieta roślinna nie jest trudna, a za to różnorodna i smaczna. To co ląduje na naszym talerzu ma znaczenie nie tylko dla zwierząt, naszego zdrowia, ale także dla przyszłości planety. Dołączając do darmowego programu można korzystać z bazy sprawdzonych, roślinnych przepisów i merytorycznej wiedzy na temat odżywiania. Program dostępny jest także w bezpłatnej aplikacji na IOS i Android.

Skip to content