Tortury, które powinny przejść do lamusa
Czym się dziś zadaje ból, który trudno opisać słowami, i jak to możliwe, że tortury odbywają się zgodnie z prawem? 18 maja 2024 pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie stanęło Muzeum Tortur Współczesnych. To szokująca i unikalna wystawa, którą można zobaczyć tylko raz w roku w jednym mieście w Polsce. W zeszłym roku to była Łódź, a w tym, po kilku latach przerwy, nietypowa wystawa powróciła do Warszawy.
Noc Muzeów to wyjątkowy event, który co roku przyciąga tłumy na wystawy, do galerii i na specjalne wydarzenia organizowane właśnie z tej okazji. Aktywiści prozwierzęcy postanowili wykorzystać okazję już kilka lat temu, proponując nietuzinkowy format wystawowy. Za każdym razem prezentowany jest nieco inny zestaw narzędzi. Istotnym elementem jest tajemnicza aura wokół niepozornego namiotu, ustawionego w charakterystycznym punkcie wybranego miasta.
Zobacz zdjęcia z naszego wydarzenia w Warszawie:
Foto: Julia Zychowicz
W namiocie wystawowym na zwiedzających będą czekać nietypowe eksponaty. Wśród nich są przeciwzdajacz, poskrom, poganiacz, kolczykownica czy kleszcze nosowe ‒ opowiada Magdalena Góra z Vivy! ‒ Goście Muzeum zobaczą, jakie narzędzia wykorzystuje się w chowie przemysłowym zwierząt, ponieważ to zwierzęta są współczesnymi ofiarami ‒ dodaje aktywistka.
Muzeum jako szokujące doświadczenie
Kustosze, w których wcielili się aktywiści, opowiadali o tym, jak dręczy się i katuje krowy, kury czy świnie. Dodatkowo każdy zwiedzający mógł zapoznać się z informacjami o narzędziach tortur na specjalnych tablicach, a nawet dotknąć poszczególnych sprzętów. Najwięcej emocji wzbudziła ostatnia stacja poświęcona narzędziom do uśmiercania zwierząt. Na zakończenie odwiedzający przekonali się, jak wyglądają aparat ubojowy, noże rzeźnicze oraz skrzynia do gazowania norek na fermach futrzarskich.
Z zewnątrz osoby zainteresowane Muzeum nie mogły zobaczyć, czego dokładnie dotyczy wystawa. Dlatego kolejka zaintrygowanych ustawiała się do późnych godzin nocnych a ludzie, którzy wychodzili z namiotu, byli przejęci. Organizatorzy wystawy przewidzieli, że zobaczenie narzędzi z bliska wywoła silne emocje. Dlatego obok wyjścia z namiotu czekali na zwiedzających aktywiści z materiałami edukacyjnymi. Rozmawiali oni z osobami, które przeszły przez wystawę i przedstawiali alternatywne rozwiązania. Tłumaczyli, co każdy i każda z nas może zrobić, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec współczesnych tortur. Oczywiście najprościej zacząć od własnych decyzji konsumenckich, wybierając dietę roślinną.
Zmiana zaczyna się na talerzu
Chcesz podjąć świadomą decyzję o zmianie swoich nawyków żywieniowych? Nie czekaj na kolejną Noc Muzeów. Zmiana zaczyna się na Twoim talerzu. Koniecznie sprawdź nasz darmowy program z aplikacją Zostań Wege, które ułatwiają rozpoczęcie przygody z weganizmem. Z pewnością warto wykonać ten krok — dla własnego zdrowia, dla zwierząt i dla dobra Planety. Możesz pobrać aplikację na telefon z Androidem lub iOS albo zapisać się do naszego programu mailowego. Wybierz najwygodniejszą opcję dla siebie. Czekają na ciebie setki przepisów, wskazówki żywieniowe, ciekawostki i wiele innych!