VIVA

NADZY PRZECIWKO CORRIDZIE I GONITWIE BYKÓW W PAMPELUNIE

Pamplona, Hiszpania &#8211;Setki osób, którzy przyjechali z ponad 30 krajów z całego świata właśnie dziś bierze udział w biegu po ulicach Pampeluny, będąc topless, ubrani jedynie w czerwone chusty i plastikowe rogi. <br />Wydarzenie ma miejsce dwa dni przed dorocznym miejskim &#8220;Biegiem byków&#8221; i jest częścią piątego &#8220;Biegu nagich&#8221;- niezwykłej i humanitarnej alternatywy dla gonitwy byków, wzniecającej popłoch wśród panikujących zwierząt, które później są torturowane i zabijane w walkach byków.
&#8220;Bieg nagich&#8221; organizowany przez PETA zyskał międzynarodową uwagę mediów i każdego roku podwaja się liczba uczestników- w ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad 600 ludzi z 20 krajów. Do akcji przyłączają się nawet lokalni sprzedawcy, którzy sprzedają pamiątkowe T-shirty z &#8220;Biegu nagich&#8221;. Zwolennicy PETA z całego świata zwrócili się do burmistrza Pamplony z prośba o wprowadzenie &#8220;Biegu nagich&#8221; jako tradycji i zaprzestania znęcania się nad bykami.

&#8220;Bieg byków&#8221; przyciąga turystów, jednak większość z nich nie ma pojęcia o okrucieństwie, na jakie byki są narażone, przed, podczas i po biegu. Zanim wybiegną na ulicę, doprowadza się je do paniki poprzez tortury elektrowstrząsami i ostrymi drągami, podczas których doznają ciężkich ran. W walkach byków zwierzęta są zwykle osłabione środkami uspakajającymi lub biciem, oślepione wazeliną wtartą w oczy.

Powstaje hiszpańska opozycja przeciw walkom byków. Po tym jak w kwietniu 2004 roku rada miejska Barcelony przegłosowała zakaz tego prymitywnego sportu, do wniosku przyłączyły się również inne miasta, w tym Torello, Calldetenes i Olot.

W zeszłym roku Patrycja Art, polska działaczka stowarzyszenia Empatia i pracownik fundacji VIVA! Akcja dla zwierząt broniącej praw zwierząt, wzięła udział w tym niecodziennym wydarzeniu: &#8222;To naprawdę ogromne przeżycie móc z setkami innych osób stanąć w obronie zwierząt i zademonstrować sprzeciw wobec rozrywki, która pokazuje jedynie zacofanie i brak współczucia wobec wrażliwych stworzeń.
<<Bieg nagich>> to humanitarna i o wiele bardziej interesująca alternatywa, która śmiało może zastąpić okrutną i ryzykowną gonitwę byków.&#8221;

&#8220;Torturowanie i masakrowanie zwierząt dla rozrywki jest zjawiskiem wprost z wczesnego średniowiecza&#8221; mówi Lauren Bowey, koordynator PETA. &#8220;W przeciwieństwie do sadystycznej gonitwy byków, nasz &#8220;Bieg nagich&#8221; cieszy ludzi, a bykom nie spada włos z grzbietu.&#8221;

Aby dowiedzieć się więcej i zobaczyć materiały wideo z naszych akcji, odwiedź RunningOfTheNudes.com.

Więcej zdjęć i relacja z zeszłego roku
http://pl.indymedia.org/pl/2005/07/15205.shtml<br />

Skip to content