VIVA

Czy Polacy odwracają wzrok od cierpienia zwierząt?

Szacuje się, że ponad połowa Polaków ma pod opieką zwierzęta domowe. Chociaż wydatki na pupili rosną, a mentalność ludzi się zmienia, to nie wszystkie psy i koty mogą wieść szczęśliwe życie. Czy Polki i Polacy wiedzą, jak w naszym kraju traktowane są niektóre zwierzęta? Zapytaliśmy o to mieszkańców Warszawy, a obraz, który otrzymaliśmy, jest naprawdę zaskakujący.

Nie odwracaj wzroku

W lutym na ulicach Warszawy przeprowadziliśmy sondę uliczną, podczas której rozmawialiśmy z mieszkańcami o sytuacji zwierząt w Polsce. Na ogół w świadomości Polek i Polaków zwierzęta traktowane są dobrze, poza wyjątkami nagłaśnianymi przez media, ale mowa tu głównie o przypadkach złego traktowania psów i kotów.

Następnie przechodnie mieli szansę zobaczyć kilka krótkich filmów pochodzących z naszych śledztw. Osoby, które były w stanie obejrzeć nagrany materiał, nie mogły uwierzyć, że w Polsce w XXI wieku wciąż dochodzi do tak bestialskich zachowań, głównie w stosunku do zwierząt hodowlanych – świń, krów czy lisów.

„To, że nie będziemy tego widzieć, nie znaczy, że problemu nie ma”

Wielu rozmówców podkreślało, że wolą nie zastanawiać się nad losem zwierząt, które są „gałęzią przemysłu”. Jak podkreślają nasi rozmówcy, nie chcą zastanawiać się nad losem zwierząt, które kończą na naszych stołach czy jako dodatek do ubrań. Ten obraz nie jest przeznaczony dla ludzkich oczu. Właśnie dlatego rzeźnie oddalone są od dużych miast, a teren tych firm jest otoczony wysokim murem i pilnie strzeżony. Po obejrzeniu naszych materiałów ankietowani przekonali się, że problem nie znika, gdy udajemy, że go nie ma. Odwracając głowę od cierpienia zwierząt, nie sprawimy, że ono zniknie.

Podział zwierząt na lepsze i gorsze

W Fundacji Viva! od wielu lat zajmujemy się edukacją społeczeństwa na temat praw zwierząt. Publikujemy liczne śledztwa, które ujawniają, w jaki sposób traktuje się zwierzęta w rzeźniach i hodowlach przemysłowych. Wielotorowe działania fundacji mają wspólny cel: poprawę losu zwierząt domowych i hodowlanych w całej Polsce. 

Niemal codziennie do naszego biura w Warszawie spływają prośby z całego kraju o interwencje. Osoby, którym nie jest obojętny los zwierząt, zgłaszają psy, koty, konie, a czasem inne gatunki zwierząt trzymane w niewłaściwych warunkach. Zgłaszają zwierzęta zaniedbane i niekiedy mocno skrzywdzone. Trudno w tej sytuacji, mając świadomość skali problemu, zachować optymistyczne nastawienie.

Z naszych obserwacji wynika, że świadomość osób, które korzystają z internetu i wchodzą na strony poświęcone zwierzętom, jest spora. Nadal jednak spotykamy się z opiniami takimi jak te wyrażone przez przechodniów zapytanych w sondzie: że zwierzęta traktujemy generalnie dobrze. Dotyczy to jednak niemal wyłącznie zwierząt domowych. Wciąż nie postrzegamy krów, świń, kur i innych zwierząt hodowanych na mięso jako równorzędnych psom i kotom. Wciąż odwracamy wzrok od ich cierpienia, za które większość z nas płaci, kupując i spożywając produkty odzwierzęce — mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!

Nie możesz na to patrzeć? 

Spot jest częścią kampanii społecznej, którą prowadzimy od stycznia 2024 roku. W ten sposób chcemy podkreślić, że bez względu na to, czy mamy tego świadomość, zwierzęta cierpią i nie potrzeba wiele, żeby odmienić ich los. Czasami wystarczy jedynie nie odwrócić wzroku, zareagować, nie pozostawać obojętnym. 

Jednocześnie zachęcamy do przekazywania 1,5% podatku w ramach rozliczenia PIT za 2023 rok.

Przekazując 1,5% na KRS 0000135274, możesz wesprzeć działania Fundacji. Pomożesz nam ratować zwierzęta przed cierpieniem lub pomóc tym, które już zostały ocalone. Co roku pomagamy kilku tysiącom zwierząt — psom, kotom, koniom, świniom, a nawet gryzoniom. W prosty sposób możesz mieć w tym swój udział. Przekaż 1,5% i pomóż nam pomagać.

Więcej o wsparciu działań Fundacji Viva! na stronie www.1procent.viva.org.pl

Infografika przedstawia uśrednione dane z działalności Fundacji Viva za lata 2018-2022. Możesz wesprzeć działania Vivy! przekazując 1,5% podatku za 2023 rok. Wpisz KRS 0000135274
Skip to content