VIVA

Niższy podatek VAT na mleko roślinne

Pod koniec ubiegłego roku internet obiegła informacja o planowanej podwyżce VAT na roślinne alternatywy dla mleka krowiego – z 5 na 23%. W naszej ocenie planowana zmiana mocno uderzyłaby zarówno w wegan i wegetarian, jak i bardzo dużą grupę osób cierpiących na alergie na białko mleka krowiego, mających nietolerancję laktozy oraz pozostałe osoby, które z różnych innych względów dietetycznych nie mogą spożywać mleka krowiego, czyli m.in. chore na fenyloketonurię, atopowe zapalenie skóry, autyzm
czy stosujące dietę niskobiałkową.

Wraz z kilkoma innymi organizacjami – ProVeg Polska, fundacją Alberta Schweitzera, Stowarzyszeniem Empatia oraz Basta – Inicjatywa na Rzecz Zwierząt wystosowaliśmy oficjalną petycję do Ministra Finansów, pod którą podpisało się kilkadziesiąt tysięcy osób. Okazało się, że w sprawę zaangażował się nawet Rzecznik Praw Dziecka, który również podniósł argument o małych alergikach i finalnie sprawa trafiła z Sejmu do Senatu.

Poprawka uwzględniająca pozostanie przy poprzedniej stawce VAT została przegłosowana zdecydowaną większością głosów. Za było 80 senatorów, przeciw – jeden, a trzech wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa wróci więc ponownie do Sejmu.

Skip to content