VIVA

Jak odliczać darowizny od podatku?

Wszystkie darowizny na cele charytatywne, także dla Fundacji Viva! możesz odliczyć od podatku dochodowego. Wystarczy, że zadbasz o kilka drobiazgów, które pomogą Ci obniżyć Twój roczny podatek.

W jaki sposób odliczyć darowizny od podatku?

Bez względu na to, czy jesteś osobą fizyczną, czy prowadzisz firmę (także jednoosobową działalność gospodarczą) możesz odliczać darowiznę od podatku. Odliczeniu podlegają tylko te przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego w danym roku podatkowym (pomiędzy 1.01 a 31.12). Warto skorzystać z tej możliwości – odliczając darowiznę płacisz niższy podatek, a więc de facto zyskujesz podwójnie.

Ale czym tak naprawdę jest darowizna i kiedy możemy naszą pomoc nazwać w ten sposób?

Jest to dokładnie określone w Kodeksie Cywilnym. To umowa pomiędzy Darczyńcą oraz Organizacją Pożytku Publicznego, która nieodpłatnie otrzymuje od Darczyńcy pieniądze, nieruchomość lub przedmiot.

 • W przypadku darowizny pieniężnej, nie jest konieczne zawieranie umowy. Wystarczającym dokumentem jest na przykład potwierdzenie wykonania przelewu o tytule “darowizna na cele statutowe”, zawierające dane obu stron.
 • W przypadku darowizn niepieniężnych, musimy pamiętać o potwierdzeniu operacji. Niezbędne jest zachowanie dowodu zakupu – w razie kontroli Urzędu Skarbowego, stanowi on dowód na wysokość wsparcia, którego udzieliliśmy Fundacji. Darowizny rzeczowe są różnie rozpatrywane przez urzędy, dlatego niezwykle ważne jest zachowanie wszelkich przepisów i procedur. W razie wątpliwości dobrze jest powierzyć przygotowanie dokumentacji osobom zawodowo zajmującym się księgowością.  W tym celu warto przygotować pisemną umowę darowizny lub akt notarialny.
  • Dodatkowo, sporządzamy osobny dokument potwierdzający informacje dotyczące darowizny rzeczowej oraz zawierający:
   • dane darczyńcy i podmiotu obdarowywanego (na przykład fundacji)
   • wartość darowizny (brutto, podatek – w tym VAT – uiszcza darczyńca)
   • pismo od odbiorcy darowizny, w którym oświadcza odbiór i przyjęcie darowizny

Powyższe dokumenty musimy przechowywać w swoich archiwach, na wypadek kontroli organu skarbowego.

Ile można odliczyć od podatku i ile można zyskać?

 • Jeśli jesteś osobą fizyczną, odliczana od podatku darowizna nie może przekroczyć 6% Twojego rocznego dochodu. Co ważne, odliczane darowizny sumują się – czyli, jeśli przekazujesz środki na różne cele, należy wziąć pod uwagę wszystkie udokumentowane datki. 
 • Jeśli posiadasz firmę, możesz przekazać w formie darowizny maksymalnie 10% rocznego dochodu.  W zależności od dochodu Twojej firmy, może to być nawet kilka tysięcy złotych oszczędności! (TUTAJ znajdziesz przykładowe wyliczenie). 

 

O czym należy pamiętać, chcąc odliczyć darowiznę od podatku?

 

Zadbaj o porządek w papierach – zbieraj wszystkie potwierdzenia przelewów i faktury (także dla datków wykonywanych przez Facebook czy Instagram!) Pamiętaj o dodatkowych potwierdzeniach na piśmie, jeśli przekazujesz darowizny niepieniężne* (w przypadku Fundacji Viva! mogą to być przykładowo: karma, lekarstwa, pokrycie kosztów opieki weterynaryjnej, adopcja na odległość itp.) – mogą to być rachunki, faktury Pilnuj terminów – w odliczeniu możesz uwzględnić tylko darowizny z minionego roku podatkowego, dokonane między 1. stycznia a 31. grudnia danego roku Uwzględnij w rozliczeniu SUMĘ WSZYSTKICH DAROWIZN – pamiętaj, że nie może ona przekroczyć limitu rocznego dochodu: 10% dla firm i 6% dla osób fizycznych.
Czy odliczenie darowizny dla Fundacji wyklucza przekazanie 1% podatku?

 

Oczywiście, że nie! 1% podatku nie wlicza się w pulę Twoich rocznych darowizn. Dlatego jeśli podoba Ci się to, jak działamy dla zwierząt i chcesz wspierać nasze wspólne sukcesy na polu praw zwierząt w Polsce, zostań naszym darczyńcą oraz przekaż swój 1% podczas rocznego rozliczenia. Dzięki temu pomagasz jeszcze bardziej – dziękujemy!

 

Co jeszcze mogę zrobić dla zwierząt?

 

Darowiznę na rzecz celów statutowych Fundacji Viva! możesz przekazać w każdym momencie w roku – nasza działalność to okrągłe 365 dni pomocy zwierzętom! Aby pomóc, ustaw stały przelew lub skorzystaj z polecenia zapłaty, które możesz w każdej chwili anulować, jeśli zmienisz zdanie.

Pamiętaj, że przekazując darowiznę, możesz odliczyć ją od podatku i zmniejszyć roczny podatek do zapłaty nawet o kilkaset złotych!

 

Poza odliczeniem darowizny od podatku, możesz także uwzględnić Fundację Viva w swoim testamencie - możesz przekazać część swojego spadku na rzecz zwierząt. Sprawdź testament.viva.org aby dowiedzieć się więcej.

 

 

 

 

Skip to content