VIVA

Pierwsze mazowieckie forum pracowników samorządowych 2024

Ponad 100 urzędników wzięło udział w pierwszym mazowieckim forum pracowników samorządowych zajmujących się ochroną zwierząt, które zorganizowaliśmy wraz z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim!

W poniedziałek 17.06.2024 r. w Urzędzie Wojewódzkim obyło się pierwsze mazowieckie forum pracowników samorządowych. Skierowane było ono do osób na co dzień zajmują się ochroną zwierząt. W spotkaniu wzięli udział m.in. Podsekretarz Stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Krawczyk, Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik i Wiceprezes Zarządu Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! Anna Zielińska.

Eksperci zwracali uwagę na istotne kwestie, które gminy powinny uwzględniać podczas tworzenia programów zapobiegania bezdomności zwierząt. Wśród poruszonych tematów znalazły się między innymi: znaczenie sterylizacji i znakowania zwierząt, kryteria wyboru schronisk dla zwierząt. Dodatkowo, przedstawiciel fundacji Viva! mówił o interwencjach w przypadkach znęcania się nad zwierzętami a mec. Katarzyna Topczewska o prowadzeniu postępowań administracyjnych w sprawach odbioru zwierząt.

Przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego poruszyli zagadnienia związane z odpowiednim przygotowywaniem programów gminnych a także omówili najczęściej występujące podczas tworzenia ich problemy. 

Wzory dobrych praktyk zaprezentowano na przykładzie rozwiązań wprowadzonych w Aleksandrowie Łódzkim. W tej gminie bowiem skupienie się na eliminacji przyczyn bezdomności zwierząt skutkuje… faktycznym jej brakiem!

Jako organ nadzoru mamy niestety wiele problemów dotyczących programów ochrony i bezdomności zwierząt. Dlatego cieszę się z tego spotkania, liczę na owocne rozmowy i wypracowanie pomysłów, które pomogą w walce z tymi problemami.

– powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że pierwsze mazowieckie forum pracowników samorządowych cieszyło się takim zainteresowaniem! To przecież w gminach zapadają kluczowe decyzje jeśli chodzi o zwierzęta. Samorządy decydują o tym, jak wyglądać będą programy zapobiegania bezdomności, jak skuteczna będzie opieka nad zwierzętami z wypadków a także, do jakich schronisk będą trafiać psy i koty z danego terenu.

Forum stwarza dobrą możliwość do wymiany doświadczeń. Urzędnicy samorządowi mogą czerpać z praktycznych doświadczeń Fundacji oraz wiedzy ekspertów i lepiej realizować swoje ustawowe zadania.

– mówi Anna Zielińska, wiceprezes Fundacji Viva!

Jako fundacja wierzymy, że dialog to klucz do sukcesu – a przecież sukces potrzebuje rozwiązań systemowych! Nie tylko doraźnych! Liczymy na to, że poruszone tematy pomogą urzędnikom w swojej pracy nad ochroną zwierząt w mazowieckich gminach.

Wydarzenie z ramienia Fundacji współorganizowała grupa interwencyjna.

Skip to content