VIVA

Myśl globalnie, działaj lokalnie – podsumowanie działań grup lokalnych

Działania naszych aktywistów wychodzą daleko poza Warszawę, w której mamy siedzibę. W kilkunastu miastach w Polsce funkcjonują nasze grupy lokalne zrzeszające aktywistki i aktywistów czynnie realizujących założenia naszej organizacji.

Wierzymy w oddolny, lokalny aktywizm. Jesteśmy też jedyną organizacją, która promuje prawa zwierząt i dietę roślinną w tylu ośrodkach w kraju.

Grupy aktywistyczne w swoich lokalnych środowiskach promują prawa zwierząt i dietę wegańską, organizują akcje uliczne, pokazy filmów wykłady, imprezy kulinarne. Współpracują także z władzami i społecznościami, aby zmieniać lokalne środowisko na bardziej przyjazne zwierzętom. Grupy piszą projekty do budżetów obywatelskich, wspierają opiekunów kotów wolno żyjących oraz współpracują z lokalnymi wege miejscówkami.

W 2021 nasze grupy lokalne działały w 15 miastach: Bełchatów, Białystok ,Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Leszno, Lublin, Łódź, Piotrków Trybunalski, Poznań, Rzeszów, Słupsk, Warszawa i Wrocław. Prawie 200 wolontariuszy współpracowało z nami w ramach grup lokalnych!

6. zjazd aktywistek i aktywistów grup lokalnych w naszym schronisku w Korabiewicach, działaj z nami!

W mediach pojawiło się ponad 150 wzmianek o naszych lokalnych działaniach! Łącznie z wydarzeniami online grupy zorganizowały 156 akcji i stoisk.

Rok 2021 grupy rozpoczęły od organizacji wydarzeń online. Był to m.in live ze specjalistkami o zdrowiu kobiet, czy rozmowa z doktorem Tomaszem Jeżewskim – lekarzem, specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych oraz kardiologii, weganinem.

Wiosną powoli zaczęliśmy wychodzić na ulice z akcjami zachęcającymi do zmiany diety na roślinną w trosce o własne zdrowie.

W Łodzi wystartowała także kampania outdoorowa na citylightach “Dbaj o siebie – jedz roślinnie”. Pasażerowie MPK mogli zapoznać się ze stanowiskiem najbardziej prestiżowych organizacji zajmujących się dietetyką, żywieniem i promocją zdrowia w temacie diety roślinnej.

Z kolei z okazji Dnia Bez Mięsa namawialiśmy przechodniów do refleksji nad zawartością własnego talerza i wyborem diety roślinnej.

Akcje uliczne odbyły się w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Słupsku, Bydgoszczy, Katowicach, Piotrkowie Trybunalskim, Krakowie oraz we Wrocławiu.

W maju grupa warszawska wyświetliła pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Zdrowia fakty nt. diety roślinnej i jej wpływu na naszą planetę oraz zdrowie.

Wszystko z okazji rozpoczynającej się 24 maja 15. edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Wege.

Podczas Tygodnia Wege na naszym facebooku odbył się m.in panel ekspercki o wpływie diety na klimat. Jego gośćmi byli dr hab. prof. Paulina Kramarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego i dr Ryszard Kulik z Klubu Myśli Ekologicznej. Nie zabrakło także naszej Gali Magazynu Vege z wręczeniem Grand Prix.

Połączyliśmy się również z lekarkami Iwą Jonik, Marią Koziarkiewicz i dr. Tomaszem Jeżewskim, aby porozmawiać o tym, jak dbać o siebie na diecie roślinnej.

Z kolei o etycznej modzie opowiadała stylistka Ania Marciniak, a o wegańskich składach kosmetyków rozmawialiśmy z Sylwią Dziegieć. Nie zabrakło też pokazów gotowania. O roślinne i regionalne dania zadbał Paweł Ochman Weganon. Coś dla młodszych widzów  w duchu less waste przygotowała Joanna Kowalczyk-Bednarczyk z bloga Bieganizm.

Obchodom Tygodnia Wege towarzyszyły akcje uliczne, takie jak akcja kreda, przejazdy rowerowe z  prowegańskimi flagami oraz stoiska informacyjne w naszych ośrodkach w Łodzi, Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Krakowie oraz Katowicach.

14 czerwca 2021 roku odbył się piąty międzynarodowy dzień Stop Live Transport. W związku z tym ponownie wyszliśmy na ulice polskich miast, aby edukować i zwiększać świadomość przechodniów. Podobne akcje grupy zorganizowały w sierpniu we współpracy z niemiecką PETĄ. Akcje “Stop live exports” odbyły się w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy i Sopocie.

22 sierpnia w Światowy Dzień Mleka Roślinnego we współpracy z kampaniami Białe Kłamstwa i Zostań Wege grupy lokalne zorganizowały akcje uliczne z degustacją.Na stoiskach Vivy w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Lesznie, Katowicach i Poznaniu można było porozmawiać o roślinnych alternatywach nabiału oraz spróbować roślinnej kawy czy ciasta.

W wakacje odbył się także 6. letni zjazd naszych grup w Schronisku w Korabiewicach.

Rok 2021 jest wyjątkowy dla naszej łódzkiej grupy, która obchodziła we wrześniu swoje 10-lecie istnienia. Z okazji urodzin grupa zorganizowała wystawę zdjęć podopiecznych ze Schroniska w Korabiewicach z licytacją. Przygotowała także wyjątkowy urodzinowy film ze wspomnieniami akcji z 10 lat.

4 października grupy przyjechały do Warszawy, aby wziąć udział w Wielkim Marszu dla zwierząt. Pytaliśmy rządzących, co się stało z obiecywaną dobrą zmianą dla zwierząt.  W marszu wzięło udział ponad dwa tysiące osób z całej Polski.

W związku z procedowaniem ustawy o zwierzętach doświadczalnych grupy lokalne zorganizowały w październiku także kilka protestów przeciwko utajnianiu doświadczeń na zwierzętach.

Jesień upłynęła grupom na akcjach ulicznych o prawdziwej cenie mleka oraz na walce o zakaz sprzedaży żywych karpi na miejskich targowiskach.

W naszym aktywistycznym kalendarzu nie mogło także zabraknąć akcji na Dzień bez Futra oraz świątecznej uczty roślinnych smaków, czyli Vegilii.

Grupy aktywistyczne to świetny sposób na efektywne działanie dla zwierząt oraz na poznawanie ludzi o podobnych poglądach i wartościach.
Działaj z nami!

Skip to content