VIVA

Sierakowo 2018

Półżywe pisklęta potraktowane jak śmieci na fermie drobiu w Sierakowie.

Aktywiści Fundacji Viva! z pomocą Inicjatywy Basta! przez miesiąc obserwowali jedną z ferm drobiu w województwie zachodniopomorskim. Podczas kilkunastu wizyt zarejestrowali powtarzające się przerzucanie zwłok piskląt i kur za ogrodzenie fermy. Wyrzucanie martwych zwierząt w różnym wieku, w liczbie kilkudziesięciu-kilkuset sztuk tygodniowo, było na porządku dziennym. Takie działania pokazują, że dla przemysłu mięsnego zwierzę jest jedynie produktem, którego nie opłaca się leczyć, a kiedy zachoruje, zostaje wyrzucone jak odpad.

Podczas obserwacji fermy okazało się, że zdarzają się sytuacje, w których wyrzucane są razem z martwymi – jeszcze żywe zwierzęta. Udało się uratować jedno z nich – pisklaka Rafała. Pozostałe niestety nie przeżyły a ich zwłoki zostały rozwleczone przez ptaki i dziki z lasu, który znajduje się w pobliżu.

12 lipca przedstawiciele Fundacji Viva! wezwali na miejsce policję oraz powiatową inspekcję weterynaryjną. Na miejscu pomagała nam BASTA Inicjatywa na Rzecz Zwierząt. Technicy wykonali dokumentację fotograficzną, która potwierdziła, że proceder miał miejsce przez dłuższy czas co potwierdziła obecność dużej ilości kości i sterta świeżo wyrzuconych zwłok. Po dokładniejszym sprawdzeniu okazało się, że… dwa leżące wśród martwych zwierząt pisklęta nadal żyją! Jedno zostało zabrane pod opiekę fundacji, a drugie przejęła inspekcja weterynaryjna. Oba są obecnie pod opieką lekarza weterynarii.

Fundacja Viva złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na pozostawianiu zwierząt na powolną śmierć, co wypełnia znamiona uśmiercania zwierząt ze szczególnym okrucieństwem. Bez wątpienia działania pracowników fermy sprowadziły również zagrożenie epizootyczne i epidemiologiczne

Zachęcamy do bojkotowania produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest to jedyne pewne wyjście, by nie przykładać ręki do cierpienia i śmierci zwierząt. Wypróbujcie nasz program, który ułatwia wypróbowanie diety wegetariańskiej – www.zostanwege.pl/zostan-wege-na-30-dni/

Skip to content