VIVA

STOP legalizacji uboju rytualnego!

Apelujemy do wszystkich, którym bliski jest los zwierząt, aby w dniu 22 listopada 2012 r. o godzinie 13:00 przyłączyli się manifestacji w Warszawie (ul. Wspólna 30)  –  w proteście przeciwko planowanej przez ministerstwo rolnictwa legalizacji uboju zwierząt bez wcześniejszego ich ogłuszenia, tj. uboju rytualnego.

*************************************************************
Począwszy od roku 2002 ubój religijny zwierząt bez wcześniejszego ich ogłuszenia jest w Polsce niedozwolony. Pozory legalności nadaje mu jedynie rozporządzenie ministra rolnictwa z roku 2004, które wbrew ustawie i wbrew konstytucji zezwala na ubój bez ogłuszenia w przypadku uboju przeprowadzanego zgodnie z zasadami związków wyznaniowych. Rozporządzenie to zostało zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego przez Prokuratora Generalnego, a w sprawie przekroczenia uprawnień przez ministra rolnictwa (art. 231 k.k.) toczy się śledztwo w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.
Intensywne prace zmierzające do legalizacja uboju rytualnego prowadzone są za zamkniętymi drzwiami gabinetów w Ministerstwie Rolnictwa, bez wymaganych prawem konsultacji społecznych, a zwłaszcza bez współudziału organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt.
Obowiązujący w Polsce przepis ustawy nakazujący bezwzględnie ogłuszanie zwierząt przed ubojem stawia nasz w kraj w pierwszym szeregu państw uwzględniających w swym systemie prawnym dobrostan zwierząt, takich jak Szwecja, Norwegia czy Szwajcaria, będących pionierami w dziedzinie ochrony zwierząt i posiadających podobny zapis od dziesiątek lat.
Żadna, nawet najbardziej czcigodna religia, żadna najbogatsza tradycja, żadna najbardziej wyrafinowana idea nie usprawiedliwia cierpienia jakiejkolwiek istoty czującej, tym bardziej, jeśli istnieje możliwość zminimalizowania tego cierpienia.
Legalizacja uboju bez ogłuszenia stanowiłaby ogromny krok wstecz w zakresie dobrostanu zwierząt, więc 22 listopada 2012 r. , w Warszawie, musimy gromko zawołać:

************************************************************

Ani kroku wstecz!
STOP dla legalizacji uboju rytualnego!

http://rytualny.pl/data/uploads/pdf/protest.pdf

************************************************************

Dlaczego protest jest w czwartek, a nie w weekend?

Chcemy, aby usłyszeli nas politycy, czyli osoby, które realnie mają wpływ na kształt ustaw. Dlatego protest jest organizowany w trakcie posiedzenia Sejmu, a nie w dniach, kiedy co prawda więcej osób może wziąć udział w proteście, lecz nie będzie wtedy nikogo, kto mógłby nas wysłuchać.

Nie zawsze dane nam jest protestować wtedy, kiedy jest nam wygodnie, czasami trzeba protestować wtedy, gdy sytuacja tego wymaga. W przypadku uboju rytualnego sytuacja jest krytyczna – urzędnicy ignorują głosy obywateli oraz oficjalne protesty organizacji ochrony zwierząt. Osoby, które chcą wpłynąć na przyszły kształt ustawy o ochronie zwierząt mają czas, aby zaplanować swój czas 22 listopada. Można wziąć dzień wolny w pracy, można udać się do punktu krwiodawstwa, aby mieć usprawiedliwioną nieobecność na uczelni.
Transport do Warszawy np. z Rzeszowa kosztuje ok. 20 zł w jedną stronę. Jest to niewielki koszt, a zyskać można bardzo wiele.

Jeśli jednak nie możesz pojawić się w Warszawie na proteście:
1. Podpisz petycję do Parlamentu Europejskiego http://rytualny.pl/petycja-o-delegalizacje-uboju-rytualnego/
2. Napisz do klubów poselskich informując ich o sprzeciwie wobec legalizacji uboju rytualnego bez ogłuszenia: http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/kluby.xsp
3. Przekaż dalej informację o proteście.

Wydarzenie na FB:https://www.facebook.com/events/119314878225265/

Skip to content