VIVA

Stop live exports – akcje w Polsce

Ponad czterdziestoma akcjami protestacyjnymi w trzynastu krajach europejskich organizacje prozwierzęce domagają się unijnego zakazu długodystansowego transportu żywych zwierząt.

Krowy, świnie, owce oraz inne zwierzęta wciąż transportuje się tysiące kilometrów wewnątrz krajów unijnych i poza granice Unii Europejskiej. Podczas transportów cierpią z powodu głodu i pragnienia. W rezultacie zmusza się je wytrwać wielodniowe a nawet wielotygodniowe transporty we własnych odchodach, bez dostępu do wystarczającej ilości wody i pożywienia.

Zwierzęta umierają z wycieńczenia lub tratując się wzajemnie w panice w przepełnionych ciężarówkach i na pokładach statków transportowych. Te, które przeżyją zostają zabite w krajach docelowych, najczęściej bez jakichkolwiek środków znieczulających.

Politycy nie zdołali do tej pory zakazać tych uwłaczających prawom zwierząt koszmarnych transportów. Chociaż wiedzą  doskonale, że zwierzęta często docierają do krajów docelowych ze złamanymi kończynami, padające z głodu, cierpiąc w całkowitej przytomności.

Koordynator kampanii PETA, Jens Vogt.

Również my wszyscy możemy aktywnie coś zmienić. Stosując dietę wegańską, ratujemy życie zwierząt i przyczyniamy się znacząco do zmniejszenia swojego śladu ekologicznego.

Magda Góra z fundacji Viva.

Kontrole służb weterynaryjnych i organizacji pokazują, że zwierzęta podczas wielu długodystansowych transportów nie obejmuje się opieką lub jest ona niewystarczająca.

W skutek czego zwierzęta transportuje się w ogromnym ścisku i we własnych odchodach. Również karmiące się jeszcze mlekiem matki cielaki zmusza się wytrwać te długie dystanse. A fakt, że duża część z nich takiej podróży w ogóle nie przeżyje, od początku wkalkulowana jest w koszta.

Organizacje broniące praw zwierząt, w tym Viva i PETA zwracają również uwagę na fakt, że transporty zwierząt często naruszają rozporządzenie transportowe UE nr 1/2005. Zgodnie z nim „nikt nie może przewozić zwierząt lub zlecać transportu zwierząt w sposób powodujący ich okaleczenie lub przyczyniający się do zadawania im cierpienia”.

W Polsce akcje odbyły się w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy i Sopocie we współpracy z kampanią Żywy Towar fundacji Viva!

Znajdź kilka osób do pomocy i wspólnie zacznijcie promować prawa zwierząt i weganizm w swoim mieście!

Skontaktujcie się z koordynatorką wolontariatu Magdą: magda.j@viva.org.pl, która udzieli wam więcej informacji.

Skip to content