VIVA

Stop Live Transport – międzynarodowy dzień akcji!

STOP długodystansowemu transportowi żywych zwierząt!

Każdego roku miliony zwierząt świecie doświadczają potwornego cierpienia z powodu długodystansowego transportu, który kończy się ich okrutną śmiercią. To tysiące kilometrów, często w przepełnionych pojazdach, bez wystarczającej ilości żywności, wody i odpoczynku.

14 czerwca 2020 roku odbędzie się czwarty międzynarodowy dzień Stop Live Transport. Z uwagi na panującą sytuację kampania przenosi się do sieci. Aktywiści z całego świata szykują się do akcji na Twitterze, powstała również okolicznościowa nakładka i film.

Transport żywych zwierząt odbywa się z rażącym naruszeniem przepisów. Podczas śledztwa Vivy! za transportem jagniąt z Podhala do włoskiej rzeźni w Acqapendente udokumentowano ogromny tłok, wyczerpanie zwierząt, brak możliwości jedzenia i picia przez 68 godzin oraz nieprzystosowanie samochodów przewożących je do skupu.

Śledztwo obnażyło także nieudolne kontrole urzędowe i udowodniło, że prawo w zakresie transportu zwierząt musi ulec zmianie! Po ujawnieniu materiałów ze śledztwa była powiatowa lekarz weterynarii w Nowym Targu usłyszała zarzuty nadużycia uprawnień podczas transportu jagniąt. To pierwszy taki przypadek w Polsce, w którym powiatowy lekarz weterynarii otrzymał zarzuty karne w wyniku śledztwa organizacji.

Dlaczego 14 czerwca? 14 czerwca 2015 roku 13 000 owiec straciło życie przez długodystansowy transport. Załadowane na statek towarowy Trust1 w Rumunii, zostały przetransportowane do Jordanii. Na miejscu okazało się, że 5 tysięcy zwierząt zginęło w wyniku odwodnienia, głodu i wyczerpania.

Mimo to Trust 1 wyruszył ponownie w drogę, próbując, bezskutecznie, zacumować w portach w ciągu kolejnych 2 tygodni. 14 czerwca, Trust1 dopłynął ostatecznie do Somalii. Na tym etapie podróży 13 tysięcy owiec straciło życie. Od tej pory obrońcy zwierząt z całego świata łączą siły 14 czerwca, by zaapelować o zakończenie długodystansowych transportów i eksportu żywych zwierząt.

W tym roku mobilizujemy się także na skutek dramatu, który rozegrał się na Morzu Czarnym w 2019 roku, kiedy to w wyniku przywrócenia statku zginęło 14 tysięcy owiec

W akcję można włączyć się dołączając do wydarzenia Stop Live Transport: https://www.facebook.com/events/2648198965418668/ . ustawiając na zdjęcie profilowe dedykowaną nakładkę:
https://bit.ly/StopLiveTransport-nakladka

Użytkownicy Twittera mogą wziąć udział w TwitterStorm, który zaplanowany jest na 14 czerwca w godzinach 11:00-13:00, by nagłośnić akcję #StopLiveTransport #BanLiveExport.

Skip to content