VIVA

Stop rzezi kogucików – złożenie petycji

Złożyliśmy pismo i 15 tysięcy podpisów pod petycją do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy w sprawie zabijania kilkudniowych kogucików.

Petycja Grzegorz Puda

Stop rzezi kogucików

Kampania Fundacji Viva! Stopklatka (Powstrzymajmy przemysłowy chów zwierząt) przez rok zbierała podpisy pod swoją petycją na rzecz jednodniowych kogucików.

Petycja do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Polsce każdego roku około 37 milionów piskląt zabija się w pierwszych trzech dniach ich życia. Powodem uśmiercania jest to, że urodziły się samcami. Na fermach niosek koguciki zaraz po wykluciu traktuje się jak odpad, pomimo tego, że są to żywe i czujące istoty. Pisklęta płci męskiej zabija się w okrutny sposób. Najczęściej stosowanymi metodami uśmiercania kogucików jest gazowanie oraz maceracja czyli mielenie żywych, w pełni świadomych zwierząt. 

Maceracja i gazowanie

Metoda maceracji polega na stosowaniu szybkoobrotowych urządzeń o napędzie mechanicznym, wyposażonych w ostrza uśmiercające lub wystające elementy ze spienionego polistyrenu. Jadące na taśmie koguciki wpadają między ostrza, są cięte na kawałki, miażdżone, mielone żywcem. Drugi sposób czyli gazowanie polega na zamykaniu piskląt w szczelnych pojemnikach. Następnie do pojemników wpuszcza się do nich dwutlenek węgla, który uśmierca pisklęta. Oba rozwiązania stosuje się przy produkcji wszystkich typów jaj (także zerówek). Tak okrutne praktyki nie powinny mieć miejsca w cywilizowanym kraju.

Przede wszystkim dostępna jest już technologia, która pozwala na rozpoznanie płci zarodka już w czwartej dobie inkubacji. Zastosowanie jej pozwoliłoby na segregację jaj i nie dopuściłoby do wyklucia piskląt płci męskiej, co zapobiegłoby uśmierceniu ich w okrutny sposób, najczęściej już w pierwszym dniu życia. Rozpoczęcie prac nad wdrożeniem nowych rozwiązań powinno nastąpić jak najszybciej, a maceracja i gazowanie powinny zostać prawnie zabronione. Takie zmiany pozwoliłyby uniknąć śmierci i cierpienia milionów zwierząt.

Wnosimy o wprowadzenie przepisów zakazujących maceracji i gazowania żywych piskląt oraz apelujemy, aby rząd wspierał metody rozpoznawania płci zarodka na bardzo wczesnym etapie rozwoju i dążył do jak najszybszego wprowadzenia takich metod w naszym kraju.

Nadal zbieramy podpisy pod petycją, aby pokazać poparcie dla zmian prawa, o które wnioskujemy. Podpisz petycję Stop rzezi kogucików.

Odwiedź nas na naszych profilach i na bieżąco śledź działania naszej kampanii.
Stopklatka – Facebook, Instagram

Skip to content