VIVA

Viva! zachęca do zmiany diety w trosce o własne zdrowie i planetę

Po dłuższej przerwie w aktywizmie ulicznym, spowodowanej sytuacją pandemiczną w kraju, wolontariusze fundacji Viva wrócili do działań offline.

W kilku miastach stanęli na ulicach z banerami i wręczali przechodniom ulotki z przepisami i zachętą do zapisów do programu Zostań Wege na 30 dni. Akcja będzie kontynuowana i łącznie odbędzie się w 12 miastach.

Stosowanie zbilansowanych diet roślinnych niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych, na co wskazują badania naukowe. Aktywiści Vivy podkreślają, że wiele prestiżowych organizacji zajmujących się promocją zdrowia, dietetyką i żywieniem zaleca dietę wegańską.

To najlepszy moment na zmianę nawyków żywieniowych!

W mediach znajdujemy coraz więcej informacji na temat negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę, że nasze wybory żywieniowe mogą również odcisnąć piętno na środowisku .

Dlatego Viva! postanowiła zachęcić konsumentów do przemyśleń nad dietą w kontekście zmian prowadzących do degradacji przyrody.

Raporty organizacji międzynarodowych, w tym ONZ czy IPPC, od lat biją na alarm. To nasz apetyt na mięso i produkty odzwierzęce bezpośrednio napędza zmiany klimatu.

Według danych zawartych w raporcie FAO Livestock’s long shadow masowa hodowla zwierząt odpowiada za większą emisję gazów cieplarnianych niż cały transport samochodowy, lotniczy i morski razem wzięte!

W obliczu wymienionych faktów korzystanie z produktów pochodzenia zwierzęcego dawno przestało być osobistym wyborem. Preferencje konsumenckie mają wpływ na całą planetę i na przyszłość ludzi.

Podsumowując – zmiana diety na przyjaźniejszą środowisku jest wręcz koniecznością. Zgodnie ze stanowiskiem American Dietetic Association dieta oparta na produktach roślinnych wcale nie jest niedoborowa.

Amerykańska Akademia Dietetyki i Żywienia stwierdza także, że prawidłowo zbilansowana dieta wegańska jest zdrowa i odżywcza i może nieść korzyści w postaci prewencji wielu chorób. Na przykład choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy typu 2, nadciśnienia, nadwagi i otyłości, wybranych typów nowotworów.

Dieta wegańska jest bezpieczna na każdym etapie życia człowieka. Także dla kobiet w ciąży i podczas laktacji, dla dzieci (niemowląt i starszych), osób starszych i sportowców.

Skip to content