VIVA

Wielki Rodzinny Wege Targ, Bieg Wegański i wykład „Mięsna Planeta”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Światowy Dzień Wegetarianizmu przypada 1 października, ale w tym roku obchody święta rozpoczną się już 27 września. W najbliższą sobotę w Warszawie Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt oraz zespół Run Vegan organizują targ produktów wegańskich oraz bieg uliczny na dystansie 10km. Cztery dni później odbędzie się wykład na temat wpływu przemysłowej hodowli zwierząt na środowisko.

Tegoroczne imprezy Światowego Dnia Wegetarianizmu mają ma na celu popularyzację zdrowych nawyków żywieniowych i aktywnego trybu życia, a także zwrócenie uwagi na wpływ wyborów żywieniowych na naszą planetę.

W sobotę 27 września zapraszamy do Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego na II Wielki Rodzinny Wege Targ. Od 10.00 do 18.00 na 45 stoiskach będzie można zakupić wegańskie smakołyki, m.in. wegańskie żółte sery i kiełbasy, roślinne burgery, pasztety, pasty i inne ciepłe dania, bezjajeczne słodkie wypieki, bezmleczne białe i czarne czekolady, ekologiczne owoce i warzywa, wegańskie kosmetyki, książki kucharskie oraz książki o zdrowej diecie, sporcie i etyce oraz koszulki i torby z wegańskimi hasłami. Imprezie towarzyszyć będzie wiele atrakcji, m.in. konkursy wiedzy o weganizmie i warsztaty malowania dla dzieci.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/727115600695680/742230739184166/?notif_t=plan_mall_activity

Równolegle do Targu odbędzie się Pierwszy Bieg Wegański organizowany przez grupę Run Vegan. To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi biegaczy, którzy są weganami, wegetarianami, „vegan friendly” lub po prostu interesują się etycznym lub „pro-zdrowotnym” aspektem weganizmu. Przebiegną dystans 10 km przez Park Fosa i Stoki Cytadeli. W Biegu wezmą udział m.in. Paulina Holtz, Natalia i Paulina Przybysz oraz Beata Sadowska. Po Biegu, w gimnazjum nr 55, przy al. Wojska Polskiego 1A, odbędą się wykłady na temat zdrowotnych aspektów diety roślinnej. 

Więcej informacji: http://biegweganski.pl/

Kolejną atrakcją obchodów Światowego Dnia Wegetarianizmu będzie wykład „Mięsna planeta – jak hodowla 60 miliardów zwierząt na mięso wpływa na Ziemię”, który odbędzie się o 19.00 w Pałacu Kultury i Nauki, w barze Studio. Każdego roku na mięso i jadalne części ciał zabijamy około 60 miliardów zwierząt lądowych. Tak wielki apetyt świata wywiera również wielki wpływ na naszą planetę – wykorzystujemy coraz więcej ziemi na pastwiska i produkcję zbóż na pasze. Jednocześnie w gospodarkach wschodzących co najmniej 3 mld ludzi stopniowo zmienia nawyki w kierunku tradycyjnej zachodniej diety, co będzie dodatkowo obciążać nadwyrężone już zasoby.

Czy zdążymy w porę dostrzec konsekwencje wyborów, które kształtują obecną i przyszłą rzeczywistość? Jednego możemy być pewni – transformacje zachodzące w systemie żywnościowym niemal niezauważalnie, powoli, dzień po dniu, zmieniają nasz świat.

Wykład poprowadzi Monika Kuźniewska, doktorantka w Katedrze Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego, naukowo zajmuje się środowiskowym i społecznym kosztem chowu przemysłowego zwierząt.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/546348988824978/

Plakaty w jakości do druku:
http://viva.s1.group5.pl/dane/plakat_bieg.pdf
http://viva.s1.group5.pl/dane/plakat_targ.pdf
http://viva.s1.group5.pl/dane/plakat_film.pdf