VIVA

Wielki Marsz dla zwierząt już 4 października!

Mija rok od momentu kiedy „Piątka dla zwierząt” została zamrożona przez Prawo i Sprawiedliwość. W Polsce przez kolejny rok zwierzęta cierpiały na łańcuchach, w cyrkach, na fermach futerkowych i podczas uboju rytualnego.

Kolejny raz okazały się mniej ważne niż lobby hodowców i pseudohodowców. 4 października największe organizacje broniące praw zwierząt w Polsce i tysiące obywateli  zawiedzionych postawą polityków przyjdą zaprotestować pod Sejm i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

We wrześniu 2020 roku zrobiło się głośno o nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Projekt Prawa i Sprawiedliwości, tzw. „Piątka” szybko przeszedł przez Sejm, przegłosowany ponad politycznymi podziałami.

Projekt trafił do Senatu, który nie odrzucił go w całości, ale zaproponował liczne zmiany i… właściwie tyle. Bez żadnego wyjaśnienia, w ostatniej chwili „Piątkę” zdjęto z porządku obrad Sejmu.

Nie dostaliśmy żadnego oficjalnego wytłumaczenia, dlaczego projekt mający poparcie 2/3 posłów nie został ponownie poddany pod głosowanie – mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva! Każdy rok opóźnienia we wprowadzeniu ustawy to kilkanaście milionów zwierząt hodowanych i zabijanych w wyjątkowo okrutny sposób. Badania wskazują, że postulaty z projektu „Piątki” popiera 70% polskiego społeczeństwa – dodaje.

Porzucenie prac nad „Piątką dla zwierząt” było oczywiście dużym rozczarowaniem, ale to nie znaczy, że przestajemy walczyć o lepszą ochronę zwierząt w Polsce – mówi Paweł Rawicki, prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Choć politycy udają, że tego nie słyszą, to Polacy zdecydowanie oczekują zmian. Dlatego 4 października w Warszawie chcemy przypomnieć politykom, że nie zgadzamy się na spychanie ochrony zwierząt na margines –  dodaje.

W XXI wieku ludzie już wiedzą, że zwierzęta czują jak my. Dlatego normą we współczesnym świecie powinna być empatia dla zwierząt– podkreśla Katarzyna Śliwa-Łobacz, prezes Fundacji Mondo Cane. Dziś empatia oznacza cywilizację, nie ma rozwoju cywilizacji bez respektowania praw zwierząt –  dodaje.

Wielki Marsz dla zwierząt rusza 4 października o godzinie 17.00 z Placu Trzech Krzyży w kierunku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a dalej w kierunku Sejmu.

Organizatorzy Marszu: Koalicja dla Zwierząt – Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, Otwarte Klatki, OTOZ Animals, Fundacja na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo Cane.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/4492204774227328

Skip to content